5 najvažnijih stvari o ugovorima za vanjsku produkciju HRT-a zbog kojih Nadzorni odbor sad traži reviziju

Kako je objavljeno danas, 'ponukani su situacijom oko HAVC-a'

Kako je danas objavila Hina, Nadzorni odbor HRT-a uputio je zahtjev glavnom državnom revizoru za žurnom, ad hoc revizijom njihovih ugovora o vanjskoj produkciji tijekom 2015. i 2016. godine. Na taj su se korak odlučili kako bi Državni ured za reviziju, sukladno svojoj zakonskoj ovlasti, “u žurnom postupku, provjerio navode o nizu nepravilnosti na koje upućuje nalaz interne revizije HRT-a”.

O tim se ugovorima priča mjesecima, uglavnom kroz primjere nedavno ukinutog cooking showa Vlatke Pokos te projekte Denisa Kuljiša, Antuna Vrdoljaka i Gordana Malića.

1. O čemu se točno radi?

Krajem listopada prošle godine, Nadzorni odbor HRT-a zatražio je od Ministarstva kulture hitni upravni nadzor nad provedbom korištenja sredstava za vanjsku produkciju. Tražili su i da se u tom kontekstu obavi i nadzor nad zakonitošću općih akata HRT-a. O svemu su izvijestili i saborski Odbor za informiranje, informatizaciju i medije. No nadležna tijela su se, tvrde iz NO HRT-a, oglušila.

Za prošlu su godinu za vanjsku produkciju planirana 32,5 milijuna kuna državnih potpora.

2. O kojim je projektima riječ?

Među projektima vanjske produkcije je Škola kuhanja, koju je vodila Vlatka Pokos. Emisija je nedavno ukinuta, a zanimljivo je to što ju je HRT svrstao u znanstveno-obrazovni program dok su sve ostale emisije o kuhanju bile u zabavnom programu HRT-a. Mediji su pisali da je svaka epizoda stajala 9500 kuna, odnosno svih 75, koliko je snimljeno, 712.000 kuna. Tu su još i projekti Balkanska kuhinja autora Denisa Kuljiša, General Antuna Vrdoljaka, te serija Hrvatski premijeri Gordana Malića. Za sva tri navedena projekta ugovori su potpisani u posljednjim danima mandata tadašnjih ravnatelja HRT-a. Kuljišev i Malićev je potpisao Goran Radman, a Vrdoljakov Siniša Kovačić.

3. Projekti ugovoreni bez odluke nadležnog povjerenstva

Dio projekta vanjske produkcije pritom ugovoren je mimo nadležnog povjerenstva javne radiotelevizije. Konkretno, odobreni su isključivom odlukom tadašnjih šefova HRT-a, Radmana i Kovačića. HRT nije objavio cijene no Hina je naknadno pisala kako će Kuljišev projekt stajati oko 999.468 kuna, a Vrdoljakov General HRT će sufinancirati s oko 9,6 milijuna kuna. Granica nakon koje je nužno da ravnatelj dobije odobrenje NO HRT-a je 10 milijuna kuna.

4. Što je s rokovima ugovaranja?

Iako se radi o prilično skupim projektima, HRT nije jasno ugovorio rokove za isporuku. Kako je nedavno pisao Forum.tm, Kuljiš je najavio kašnjenje s početkom projekta, a Vrdoljak nije ni najavio datum početka snimanja svog, iako je već djelomično plaćen.

5. Što sada HRT želi?

Nadzorni odbor HRT-a želi da Državni ured za reviziju obavi hitnu reviziju HRT-ove nabave audiovizualnih djela u 2015. i 2016. godini. U priopćenju su napisali kako su se na ovaj korak odlučili ponukani objavom nalaza državne revizije o stanju u HAVC-u. Podsjećaju na nalaz interne revizije HRT-a prema kojem su se ugovori s odabranim proizvođačima audiovizualnih djela sklapali i prije isteka roka za predaju prijava na javni poziv, uz niz drugih nepravilnosti i propusta na koje upućuje nalaz interne revizije HRT-a.