Najvažnije stvari koje treba znati o Ujgurima, fanaticima koji su napali Istanbul u novogodišnjoj noći

Bilo je jasno da će se militanti iz Kine proširiti na Tursku

A Turkish special force police officer stands guard at ortakoy district near the Reina night club, on January 2, 2017 in Istanbul, one day after New Year gun attack.  
Thirty-nine people were killed early on January 1, 2016 when a gunman went on a rampage at an exclusive nightclub in Istanbul where revellers were celebrating the New Year. / AFP PHOTO / OZAN KOSE
FOTO: AFP

Za stručnjake koji se bave problemima globalnog terorizma otkriće zamjenika turskog premijera Veysi Kaynaka kako je napad na noćni klub u Istanbulu, u kojem je ubijeno 39 ljudi, izvršio terorist ujgurske etničke skupine, ne predstavlja posebno iznenađenje.

Bilo je, naime, samo pitanje vremena kada će neka od 300 terorističkih skupina ujgurskih militantnih islamista iz Kine, proširiti svoje terorističke aktivnosti i na Tursku. Do sada su, naime, uz brojne terorističke napade u Kini, izveli i cijeli niz akcija u Kirgistanu, Uzbekistanu, Kazahstanu, Indoneziji, a pripadnici tih skupina sudjeluju u ratu u Afganistanu, Iraku i Siriji.

Atentator koristio 13 imena

Za sada policija tvrdi da je atentator djelovao sam te da se zove Abu Muhammed al Khorasani, a ime je dobio kao pripadnik ISIS-a. No, upozorava policija, Khorasani se služi s još 13 imena. Posljednje pripreme obavio je u Siriji iz koje se najprije vratio u središnju Aziju, a potom je iz Kirgistana, zajedno sa suprugom i djecom, krajem studenoga stigao u Istanbul.

Policija ga je opisala ko izvanredno uvježbanog terorista koji se specijalizirao za samostalno djelovanje. Do tih podataka, tvrdi turska policija, došli su nakon što su protuterorističke jedinice, žandarmerija i specijalci upali u obalni gradić Selimpasa zapadno od Istambula, gdje su uhitili nekoliko pripadnika etničke manjine Ujgura koji žive u Turskoj.

Fanatični borci

Međunarodna teroristička skupina koja je izvršila napad na noćni klub u Istambulu, po procjenama kineske policije, ima nekoliko tisuća fanatičnih boraca. Nazivaju se ratnicima Islamske partije Turkestana (TIP) ili Islamskog pokreta istočnog Turkestana (ETIM). Ta glavna organizacija islamskih radikala u Kini već godinama organizira terorističke napade u kojima je do sada poginulo više stotina osoba.

Militanti koji se žele odcijepiti od Kine te stvoriti islamsku republiku, najveći broj krvavih terorističkih napada izveli su u provinciji Xinjiang, u kojoj živi oko 10 milijuna Ujgura. Skupine od desetak i više muškaraca i žena naoružanih obično noževima i mačetama, napravili se pokolje na tržnici u glavnom provincije Xinjiang Urumqiju, na željezničkoj stanici u Kunmingu, u džamiji u Kashgaru, rudniku u Aksu, a izveli su i spektakularan napad 2014. u Pekingu kada su se trojica militanata zaletjeli džipom u masu ljudi na glavnom trgu Tijenamenu.

Napadi noževima i mačetama

U svojim akcijama pripadnici TIP-a najčešće ne koriste vatreno oružje i bombe nego masakriraju ljude mačetama i noževima kako bi akcija bila što krvavija i stravičnija. Islamski pokret istočnog Turkistana spojio se 2013. s s Islamskim pokretom Uzbekistana, a u svibnju 2016. objavljena je video snimka na kojoj se pojavio emir Abd al-Haqq al-Turkistani, vođa Turkmenistanske islamske partije.

Poručio je borcima koji se nalaze u Siriji i Iraku da se nakon pobjede moraju vratiti u Kinu i izboriti se za nezavisnost svoje države. Osudio je okrutnost pripadnika ISIL-a i njihovog lidera Abu Bakr al-Baghdadija. No 28. lipnja 2016., Abu Muhammad al-Julani, vođa jedne skupine militanata u Siriji, objavio je da je pokret TIP promijenio ime u Jabhat Fath al-sham te izjavio da je “Borba protiv Kine naša obveza prema Alahu”.

Rat na ulicama glavnog grada

Inače, ujgurski militanti izveli su 2016. napad na kinesku ambasadu u Biškeku, glavnom gradu Kirgistana, a pri tom je više službenika veleposlanstva ranjeno, dok je policija nekolicinu napadača uspjela uhvatiti. Ujguri su Muslimani suniti, pripadaju turkijskoj etničkoj skupini, govore urgijskim jezikom, a kao manjina žive u državama istočne i središnje Azije. U Kini živi više od 10 milijuna Ujgura, u Kazahstanu 224.000, u Uzbekistanu 55.000, u Kirgistanu 49.000, u Turskoj 19.000, a Rusiji 4.000, te po nekoliko tisuća Afganistanu, Pakistanu, Ukrajini…

U 18. stoljeću vladari dinastije Qing, proglasili su područje Xinjianga, u kojemu su živjeli Ujguri, zasebnom provincijom. Ujguri su u Kini, za okupacije Japanaca, dva puta imali svoju državu: od 1931. do 1934. te od 1944. do 1949. Komunističke vlasti proglasile su 1955. Xinjiag autonomnom pokrajinom. Unatoč toga, Ujguri su nastavili borbu za odcjepljenje od Kine. U najvećoj pobuni do sada, 2009., muslimanski radnici u jednoj tvornici optužili su pripadnike većinskog naroda Han da ih maltertiraju i diskriminiraju. Došlo je do sukoba koji se prenio i na ulice glavnog grada Urumqija, u kojima je poginulo 197 ljudi, a ranjenih je bilo oko dvije tisuće.

Suđenja i streljanja na stadionima

Američki State Department 2006. proglasio je TIP najmilitantnijom terorističkom organizacijom u Kini, pa je blokirao račune svih onih koji su na bilo koji način bili povezani s tim pokretom. Više pripadnika TIP-a ubijeno je u međuvremenu u Pakistanu, Siriji, Iraku, Kirgistanu, a procjenjuje se da još djeluju u Indoneziji, Mijamaru, Tajlandu, Maleziji…
Inače, u provinciji Xinjianga, na snazi je zakon koji zabranjuje da se iz džamija preko razglasa pozivaju vjernici na molitvu, nije dopušten post za Ramadana, maloljetnicima je zabranje ulazak u džamije, muškarcima je zabranjeno imati bradu, a ženama nositi burke.

Kineske vlasti žestoko se obračunavaju s pripadnicima TIP-a, osnovali su specijalne vojne i policijske jedinice za borbu protiv terorista naoružanih tenkovima, bornim kolima i drugim teškim naoružanjem. Samo u jednoj policijskoj akciji 2014. razbijene su, priopćile su kineske vlasti, 23 terorističke i ekstremne religijske skupine, a uhićeno je više od 200 terorista. Nakon toga je na javnim suđenjima na nogometnim stadionima 49 osoba osuđeno na smrt, a kazna je odmah izvršena pred desetinama tisuća gledatelja.