Nakon nedavnih borbi na Filipinima sve je jasnije da je jugoistočna Azija važna ISIS-u; pitanje je dana kad će proglasiti kalifat

Borci ISIS-a uključili su se u žestoke okršaje s vladinim snagama

TO GO WITH: Philippines Muslim conflict Iraq Syria by Joel Guinto
In this photo taken on March 1, 2016 shows a Philippine soldier sitting next to a bullet riddled wall of a destroyed house in Butig town, Lanao del Sur province, in southern island of Mindanao, one week after gunmen waved black flags of the Islamic State group, also known as ISIS attacked a military outpost. Militants who launched a deadly assault on a remote army outpost in the southern Philippines were inspired by the Islamic State group, and more attacks are likely, analysts and the nation's main Muslim rebel group said.   AFP PHOTO / Mark Navales / AFP PHOTO / MARK NAVALES
FOTO: AFP

Crna zastava Islamske države podignuta je na Filipinima. Manje od tjedan dana nakon što su se borci tzv. Islamske države uključili u žestoke okršaje s vladinim snagama i nakon što je proglašen vojni zakon, najmanje 103 osobe poginule su u gradu Marawi na južnom otoku Mindanao, piše CNN.

Stanovnik otoka Chico Usman rekao je da su militanti u većinski muslimanski grad, u kojem inače živi 200.000 ljudi, ušli u popodnevnim satima 24. svibnja, maskirani i naoružani automatskim oružjem. “Svi su u šoku pobjegli kućama”, rekao je i dodao da se pucnjava mogla čuti sve do idućeg jutra.

ISIS-ova zastava vijori se u svim dijelovima grada

ISIS-ova zastava vijori se “u svim dijelovima grada” kaže Usman, koji je sa CNN-om razgovarao u blizini Saguiarana, obližnjeg gradića u kojem se se smjestile tisuće stanovnika koji su pobjegli iz Marawija. U borbama vladinih snaga i militanata poginulo je 19 civila, 11 vojnika i 4 policajaca, javljaju iz glasnogovorništva filipinskih oružanih snaga. Isti izvor potvrđuje da je poginuo i 61 militant.

U odvojenom incidentu osmero je ljudi, za koje se misli da su bježali iz grada, pronađeno mrtvo u jaruzi. Svjedoci kažu da se od žrtava tražilo da recitiraju muslimanske molitve. Naoružani su muškarci odveli one koji ih nisu znali. Filipini su, inače, većinski kršćanska zemlja, ali na Mindanau živi velika muslimanska populacija.

ISIS očigledno pojačava utjecaj u jugoistočno Aziji

Do nasilnih je sukoba došlo nakon što je 23. svibnja filipinska vojska pokrenula operaciju čiji je cilj bio Isnilon Hapilon, vođa militanata koji je prošle godine proglašen ISIS-ovim emirom za jugositočnu Aziju. Vjeruje se da je Hapilon, okružen i u strahu od uhićenja, u pomoć pozvao članove Maute grupe, lokalne islamističke militantne organizacije povezane s ISIS-om. Na stotine njihovih militanata ušlo je u Marawi, paleći zgrade, uzimajući taoce i sukobljavajući se s vojskom na ulicama.

Iako su islamističke i kriminalne grupe u tom području na granici Filipina, Malezije i Indonezije aktivne već godinama, ovakvi agresivni okršaji s vladinim snagama iznenadili su mnoge i opravdali strahove da ISIS širi svoj utjecaj u Jugoistočnoj Aziji. “Ovo što se događa u Mindanau više nije pobuna filipinskih građana. Transformiralo se u invaziju stranih terorista”, rekao je filipinski državni odvjetnik Jose Calida na presici prošlog tjedna. “Žele Mindanao pretvoriti u dio kalifata.”

Terorističke grupe u regiji se povezuju

Iako ISIS još nije proglasio kalifat u jugositočnoj Aziji, kao što je to napravio u Libiji i Saudijskoj Arabji, analitičari vjeruju da je pitanje vremena kada će to učiniti. Utjecaj ISIS-a proširio se regijom posljednjih godina. Više od 60 grupa zaklelo se na vjernost samoprozvanom kalifu Abu Bakru al Baghdadiju. Prošlotjedni samoubilački napadi u indonezijskom glavnom gradu Jakarti u kojima je poginulo troje policajaca, samo ukazuju na činjenicu da je ISIS sve prisutniji u regiji. Iako su ih izveli građani Indonezije, policija u Jakarti povezuje ih s takozvanom Islamskom državom.

Veze između militantnih grupa u Filipinima i sličnih organizacija u Indoneziji i Maleziji također jačaju. U travnju ove godine, u napadu filipinske vojske na Maute militante, poginulo je 37 ljudi, od kojih je troje Indonežana i jedan Malezijac. Ako se ništa ne poduzme, kažu analitičari, postoji rizik da situacija u jugoistočnoj Aziji počne sve više nalikovati situaciji na plemenskim područjima na granicama Afganistana i Pakistana. Ta se bojazan posebno odnosi na Mindanao. Najjužniji filipinski otok već je dugo poprište sukoba. U regiji su se događali komunistički ustanci, nacionalističke pobune i brutalna vojna gašenja iz Manile.

Traži se zajednička strategija

Ta je nestabilnost, u kombinaciji s propusnom morskom granicom između Filipina, Malezije i Indonezije olakšala militantnim grupama da izbjegnu vojne akcije i regiju učinile savršenim skrovištem za švercere, pirate, otmičare i teroriste. U 2016. godini internetom je cirkulirao video u kojem naoružani muškarci, ne puno stariji od tinejdžera, drže automatsko oružje, a u pozadini se čuje arapska glazba. Mladići se u videu zavjetuju na vjernost Abu Bakru al Baghdadiju, samozvanim kalifom islamske države.

U jednom trenutku Malezijski borac govori gledateljima koji ne mogu otputovati na Bliski istok, neka putuju na Filipine. Druga dva borca, Filipinac i Indonežanin, zatim dekapitiraju troje zatočenika. Video ima sve klasične oznake ISIS-ove propagande i predstavlja sve veću važnost jugoistočne Azije za vođe terorističke organizacije. Stručnjaci predviđaju da će zbog gubitka teritorija u Siriji i Iraku vodstvo ISIS-a više pažnje posvetiti južnim Filipinima.

Prema izvještaju Carnegie Councila, približno 1000 stanovnika jugoistočne Azije putovalo je do teritorija pod ISIS-ovom kontrolom na Bliskom Istoku. Iako te brojke nisu potvrđene, više je dužnosnika iz regije izrazilo zabrinutost nedostatkom transnacionalnog programa i strategije koja bi vodila računa o potencijalnim povratnicima.