Erdogan je premoćno pobijedio na izborima u Turskoj, osvojio je 3 milijuna glasova više nego u lipnju

Erdoganova stranka osvaja 330 od 550 zastupnika

Francois Hollande Receives Turkey's President Erdogan - ParisFrench President Francois Hollande and his Turkish counterpart Recep Tayyip Erdogan give a press conference after a meeting at the Elysee palace, in Paris, France, on October 31, 2014. Photo by Stephane Lemouton/ABACAPRESS.COMLemouton Stephane/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Recep Tayyip Erdogan pobijedio je na turskim parlamentarnim izborima. Prebrojano je 90 posto glasova prema kojima će njegova stranka osvojiti 330 u 550 mjesta zastupničkom domu, što im je dovoljno za samostalno vođenje države.

Republikanska narodna stranka (CHP, socijaldemokrati) dolazi na drugo mjesto s 22,5 posto, a za njom Demokratska narodna stranka (HDP, prokurdska) s 10,5 posto, s nešto lošijim rezultatom nego na izborima 7. lipnja.

Iznenadila je Stranka nacionalne akcije (MHP, desnica) koja je s 11,4 posto, lošija za pet postotnih bodova u odnosu na prošle izbore. AKP je 7. lipnja osvojio 40,6 posto glasova i izgubio većinu u parlamentu, prvi put od preuzimanja vlasti 2002.

Nada da će se smiriti napetosti

Turci su danas u velikom broju izašli na birališta na drugim parlamentarnim izborima u zadnjih pet mjeseci, s nadom da će smanjiti napetost u zemlji koju potresaju ponovno izbijanje kurdskog sukoba, širenje rata iz Sirije i autoritarna vladavina režima.

Zadnja birališta su zatvorena u 17.00 sati po mjesnom vremenu (15.00 sati po srednjoeuropskome). Odmah se pristupilo prebrojavanju glasova, a finalni rezultati će se objaviti tijekom večeri.

Opraštanje od mandata s proširenim ovlastima

Sve više osporavan islamsko-konzervativni predsjednik Recep Tayyip Erdogan nada se da će se u nedjelju ‘revanširati’ za izbore održane 7. lipnja, na kojima je njegova stranka pretrpjela težak poraz izgubivši apsolutnu većinu koju je trinaest godina imala u parlamentu. Stanje nakon prebrojavanja gotovo polovice glasova, pokazuje kako će mu se to i ostvariti.

Stranka pravde i razvoja (AKP) je tada izbila na prvo mjesto sa 40,6 posto glasova, ali je dobila tek 258 od 550 mjesta u parlamentu i tako se na neko vrijeme morala oprostiti od mandata s proširenim ovlastima.

Birači – na popisu ih je 54 milijuna – cijelog su dana stizali na birališta koja su osiguravale jake policijske snage. U kasnim poslijepodnevnim satima nije bilo dojava o većim izgredima. Nakon izbora 7. lipnja političko ozračje u Turskoj se znatno pogoršalo.

Radikalan porast nasilja

U srpnju je na jugoistoku zemlje, gdje su Kurdi većina, opet izbio oružani sukob u kojemu od 1984. sudjeluju pobunjenici Radničke stranke Kurdistana (PKK) i turska vojska i tako je prekinut krhak mirovni proces počet prije tri godine.

Usto, rat koji već četiri godine bjesni u Siriji proširio se na tursko tlo. Nakon napada u Surucu, na jugu, u srpnju, dogodio se bombaški napad džihadističke skupine DAEŠ-a (samozvane Islamske države) u kojemu su 10. listopada u Ankari poginule 102 osobe.

Porast nasilja sve više zabrinjava zapadne saveznike Ankare, počevši od Europske unije (EU) koju je preplavio val izbjeglica, uglavnom Sirijica, koji dolaze preko Turske.