Odbjegla djevojka želi da ju spoje s njezinim mužem, pripadnikom Boko Harama, skupine koja ju je otela

Amina Ali dala je svoj prvi intervju za CNN, tri mjeseca nakon bijega

FOTO: Screenshot CNN

Amina Ali Nkeki, djevojka iz Chiboka koja je uspjela pobjeći otmičarima, kaže kako joj nedostaje njezin muž borac Boko Harama u velikom intervjuu za CNN. Tri mjeseca nakon što je pobjegla iz militantskih kampova, još uvijek razmišlja o njemu. Aminu Ali je teroristička skupina držala kao taokinju više od dvije godine, bila je udana, te je rodila djevojčicu Safiyau.

Par i njihovu kćerkicu su pronašli na rubu šume Sambisa u Nigeriji ovog svibnja. Žena je rekla kako su sami pobjegli iz kampa te da ih nije spasila Nigerijska vojska, kako stoji u službenim izvještajima. Njezin suprug je identificiran kao Mohammed Hayatu, tvrdio je kako su i njega oteli borci Boko Harama. Zbog ispitivanja je zadržan u vojnoj kaznionici, gdje nad njim obradu radi Nigerijska obavještajna služba.

Amina Ali tvrdi kako ne zna gdje je on sada te da se silno želi s njime sastati. “Nije mi drag način na koji su nas razdvojili”, rekla je ova 21-godišnjakinja u svom prvom intervjuu. Mlada žena je smještena na tajnoj lokaciji u glavnom gradu Abuja. “Želim da znaš da još uvijek mislim na tebe, i nisam te zaboravila samo zato što smo razdvojeni”, u intervjuu se direktno obratila ocu svog djeteta.

boko haram 2
Amina Ali Nkeki i kćerkica Safiya

Kmapanja #BringBackOurGirls

Njezina izjava objavljena je dva dana nakon što su pripadnici terorističke skupine pustili video na kojem su snimljena trupla mladih žena. Film prikazuje posljedice onoga što Boko Haram naziva nigerijskim zračnim napadom. Amina Ali tvrdi da je desetak zatočenika poginulo u bombardiranju, prije više od godine dana, što indicira kako video nije nov. U videu se također vidi kako jedna djevojka čita molbu za puštanjem zatočenih boraca Boko Harama, kao razmjenu za otete djevojke.

Amina Ali bila je jedna od 276 školarki koje su otete uz prijetnju oružjem iz internata u Chiboku, u travnju 2014. Od njih je 57 djevojaka uspjelo pobjeći gotovo istog trena, no više od 200 su i dalje u zatočeništvu. Masovna otmica je uznemirila svijetsku javnost i aktivirala uglednike diljem svijeta da se uključe u kampanju #BringBackOurGirls, u kojoj su sudjelovale američka prva dama Michelle Obama i pakistanska aktivistica Malala Yousafzai.

https://twitter.com/WakeUpMensos/status/733462266729762818?lang=en

Poruka za preostale zatočenice

Amina Ali tvrdi da se ne sjeća tog dana. Godinu dana nakon otmice djevojke su bile zajedno. Zatim su neke od tinejdžerica, uključujući i nju, dali teroristima za žene. Očajnički je htjela vidjeti majku i ta joj je misao dala snage da pobjegne iz kampa. Na pitanje o svom majčinstvu u zatočeništvu nije htjela odgovoriti. Posljednja dva mjeseca s njom je majka, zajedno borave u glavnom gradu. Amina se još uvijek nije vratila u Chibok, za koji kaže da se želi vratiti i nastaviti školovanje. “Ne bojim se Boko Harama, oni nisu moj Bog”, rekla je.

Boravište preostalih djevojaka i dalje je nepoznato, iako se pretpostavlja da se nalaze negdje u šumi Sambisa, jakom uporištu Boko Harama na sjeveroistoku zemlje. Trenutna nigerijska vlada je putem Facebooka objavila kako su u kontaktu s Boko Haramom te da rade na oslobođenju preostalih djevojaka. Vlade koje su se protekle dvije godine uzastopno izmjenjivale u Nigeriji bile su na meti kritika zbog neuspjelog oslobađanja mladih taokinja.

Amina Ali je jedina taokinja koja je pobjegla nakon toliko dugačkog zatočeništva. U intervjuu je poručila preostalim djevojkama da ne gube nadu i da će se jednog dana i one vratiti svojim obiteljima. “Butite strpljive i pobožne. Kako je mene bog spasio iz šume, spasit će i vas”, rekla je.