Nakon svih afera čini se kako Donald Trump ima problem od kojeg nikako ne može pobjeći. On se zove Rusija

Početak Trumpovog mandata ustvari je obilježio odnos s Rusijom

FOTO: AFP/AFP

Svi dosadašniji američki predsjednici su prvih nekoliko tjedana mandata bili uspunjeni optimizmom. Najprije su se smjestili u Bijeloj Kući, a onda su počeli iznositi svoju viziju zemlje u naredne četiti godine. Međutim, Trumpov početak mandata nije bio nimalo lak, ponajviše zbog gomilajućih problema u odnosima s Rusijom, donosi CNN.

Nakon Trumpove inauguracije isplivao je sklandal, u koji su uključeni njegovi ključni suradnici, koji su komunicirali sa ruskim službenici. Nedavno se doznalo kako je Trumpov zet, Jared Kushner, krajem prošle godine susreo s ruskim veleposlanikom Sergejem Kisljakom. U srijedu se također u javnost je isplivala informacija kako je američki mninistar pravosuđa Jeff Session za vrijeme Trumpove predizborne kampanje održavao kontakte s ruskim veleposlanikom u Americi, premda je u Kongresu tvrdio kakocse to nije nikada dogodilo.

S Kisljakom je komunicirao i Michael Flynn, jedan od vodećih Trumpovih savjetnika. Najnovije događaji na relaciji SAD-Rusija u Guardianu su uspoređeni s aferom Watergate. CNN je izdvojio nekoliko stvari vezanih uz odnos prema Rusiji koje novoj američkoj administraciji stvaraju prilične probleme.

1. Kontakti s ruskim veleposlanikom Kisljakom

Ovaj čovjek je postao pravi otrov za Trumpovu ekipu. Američki obavještajci smatraju kako je Sergej Kisljak vrhunski ruski špijun, ali i regruter ruskih špijuna u Washingtonu. Ruski službenici osporavaju ovu karakterizaciju. Jeff Session je na saslušanju izjavio kako nije komunicirao s Rusima, ali je američko Ministarstvo pravosuđa kasnije potvrdilo da su se dogodila dva kontakta. Prvi je bio na Republikanskoj konvenciji u sedmom mjesecu a drugi u rujnu prošle godine. Kisljak se tijekom tranzicije sastao s Michaelom Flynnom koji je kasnije dao ostavku kao savjetnik za nacionalnu sigurnost.

2. Obavještajne službe

Istraga o ruskim aktivnostima u SAD-u, koja je uslijedila nakon navodne informacije o navodnoj ruskoj umješanosti u američke izbore, Trumpovoj administraciji je značila otvaranje Pandorine kutije. Dva dana nakon Flynnove ostavke, predstavnici zakonodavstva, administracije i obavještajnih službi CNN-u su potvrdili da su vodeći Trumpovi savjetnici za vrijeme predizborne kampanje bili u konstantnoj vezi s Rusima.

Imenovali su Michaela Flynna, ali i tadašnjeg voditelja kampanje Paula Manaforta, koji je odbacio ove optužbe. “Ne mogu vjerovati da me uključuju u tako nešto. Nisam bio uključen u ove aktivnosti”, izjavio je Manafort. Američki predsjednik Trump je ove tvrdnje demantirao na Twitteru. Napisao kako su veze s Rusijom samo pokušaj prikrivanja brojnih pogrešaka koje je Hillary Clinton počinila u svojoj gubitničkoj kampanji.

3. Trumpov kompromitirajući dosje

Tjedan dana prije Trumpove zakletve CNN je objavio kako su novoizabrani predsjednik, a kasnije i Barrack Obama, obavješteni o postojanju dosjea s kompromitirajućim informacijama, koje ruski operativci imaju o Donaldu Trumpu. Dosje od 35 stranica skupio je bivši britanski obavještajac. Bijela kuća je ove informacije prozvala lažnima, a ruski predsjednik Vladimir Putin izjavio je kako se radi o smeću.

4. Prijetnje oružjem

Trumpova administracija, ali i ruski dužnosnici, u nekoliko su navrata pozvali bivše hladnoratovske suparnike da poboljšaju svoje odnose. Trump i Putin su za vrijeme američke predsjedničke kampanje razmjenjivali komplimente. Unatoč tome, ruska strana je u posljednje vrijeme učinila nekoliko provokacija. Jedan vojni dužnosnik CNN-u je početkom veljače potvrdio kako je Rusija počela raspoređivati svoje krstareće rakete.

Moskva je također poslala špijunski brod blizu Delawarea i odobrila ruskim avionima nekoliko preleta iznad američkog vojnog broda. Početkom veljače tri ruska aviona opasno su se približila američkom vojnom brodu u Crnom Moru. Glasnogovornik ruskog Ministarstva obrane kasnije je izjavio kako se ovaj događaj nikada nije dogodio.

5. Poluotok Krim

Trumpova administracija s Rusima mora rješiti pitanje poluotoka Krima, oko kojega također postoji neslaganje. Glasnogovornik Bijele Kuće Sean Spicer izjavio je da je Trump Rusima dao do znanja kako od njih očekuje vraćanje Krima Ukrajiini. Glasnogovornica ruskog Ministarstva vanjskih poslova Maria Zakharova odgovorila je kako Rusija nema namjeru vraćati svoj teritorij.