Nekad je nužno odabrati stranu

Naletjeli smo na državni ured s urnebesnim radnim vremenom, stranke primaju šest sati mjesečno

Prilično nekonvencionalno vrijeme jedne državne institucije

Pronašli smo državni ured s prilično nevjerojatnim radnim vremenom, za građane radi samo šest sati mjesečno: prvi i treći ponedjeljak u mjesecu od 9 do 12 sati. Riječ je o Područnom uredu građevinske inspekcije Zagreb u nadležnosti Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja, koji je za stranke otvoren ukupno, još ćemo malo zbrajati, 72 sata godišnje. Takvo radno vrijeme imaju i svi drugi područni uredi u Hrvatskoj, ukupno ih je 20.

Radno vrijeme je… propisano pravilnikom

Na neuhvatljivost državnih inspektora koji bi trebali sprečavati nezakonite građevinske radove i time brinuti i o sigurnosti građana, upozorio nas je čitatelj. Poslao nam je mail s fotografijom radnog vremena građevinske inspekcije, nakon čega smo provjerili radi li se o fotomontaži. I zaista, taj nevjerojatan raspored primanja stranaka istaknut je na internetskoj stranici Ministarstva.

Na telefonski poziv zagrebačkom uredu građevinske inspekcije uputili su nas na ured glasnogovornika Ministarstva graditeljstva. Nakon nekoliko sati, stigao je e-mail u kojem smo obaviješteni da “navedeno radno vrijeme za prijam stranaka nije takvo samo u područnom uredu građevinske inspekcije u Zagrebu, nego da je riječ o radnom vremenu za sve područne jedinice građevinske inspekcije te je propisano Pravilnikom Ministarstva”.

Kako privući pažnju inspektora?

Istaknuli su da je riječ o radnom vremenu za građane koje “nisu stranke u postupku te da građevinska inspekcija sa strankama u postupku radi konstantno. U dva spomenuta termina 5 inspektora je na raspolaganju za davanje informacija osobama koje nisu stranke u postupku”, stoji u odgovoru na upit Telegrama.

Da pojasnimo, stranke u postupku su vlasnici građevine ili zemljišta ili izvođači radova nad kojima je već inspekcija pokrenula postupak nadzora. No problem je kako postati “stranka u postupku”, jer naš čitatelj već dulje od mjesec dana ne uspijeva uhvatiti inspektore oko radova u njegovoj zgradi, za koje smatra da su nezakoniti i opasni za stanare.

Prioritet su nacionalni parkovi

Kako nije bio prvi, a ni treći ponedjeljak u mjesecu, kada su krenuli problematični radovi u njegovoj zgradi, odlučio se za slanje prijave s fotografijama na e-mail adresu građevinskih inspektora. Od tada je prošlo više od mjesec dana, a još nije pokrenut slučaj i nije postao famozna “stranka u postupku”. Od inspektorata je dobio pismeni odgovor da njegov slučaj baš i nije prioritet, jer su im prioritetni slučajevi oni u – nacionalnim parkovima.

13 inspektora za Grad Zagreb i županiju

Iz Ministarstva kažu da na području Grada Zagreba i Zagrebačke županije radi 13 inspektora, te da se građani mogu informirati o njihovom radu u službi za odnose s javnošću “koja radi svaki dan u punom radnom vremenu”.

Kako njegovo dopisivanje s Ministarstvom nije dalo nikakvog rezultata, Telegramov čitatelj je u međuvremenu alarmirao i razne druge institucije uključujući i policiju, jer kako kaže, izvođeni građevinski radovi na njegovoj zgradi napravljeni su nestručno i bez ikakve dozvole i suglasnosti stanara. S obzirom da se radi o zahvatima na nosivim zidovima i temeljima, strahuje da je narušena statika zgrade.

Iščekivanje prvog ponedjeljka

“Nevjerojatno je da hitne intervencije – u slučaju da pukne cijev izlaze na teren u roku od nekoliko sati i uklanjaju kvar, dok se nitko od inspektora tjednima ne pojavljuje iako je napravljena rupa u vanjskom zidu višestambene zgrade, oštećeni betonski temelji i kompletna statika objekta. Pišu se pravilnici koji onemogućavaju funkcionalan rad javnih institucija koje bi trebale biti u službu građana”, smatra naš čitatelj.

Prošlog je tjedna osobno otišao u Ministarstvo gdje su mu tek potvrdili da su njegove prijave zaprimljene mailom, no kod građevinskog inspektora može otići tek 5. rujna, jer je prvi ponedjeljak u rujnu.