Jedan Economistov video, čini nam se, dosta dobro objašnjava povijest kaosa na Bliskom istoku

Britansko-francuski sporazum urezao je granice na Bliskom istoku

The Economist je objavio kratki video u kojem sažima događaje iz 1916. godine, kada je dogovoren Sporazum Sykes-Picot i pojašnjava kako se njegove posljedice osjećaju i danas. Ovog tjedna, 1915. godine, britanski diplomat Mark Sykes je za The Economist opisao bitku koja je tada bjesnila na Bliskom istoku.

Nekoliko mjeseci kasnije sa svojim francuskim kolegom Francoisom Georgeom Picotom postigao je tajni dogovor o raspodjeli kolonijalnih interesa na Bliskom Istoku i podjeli Osmanlijskog carstva nakon završetka Prvog svjetskog rata. Velika Britanija i Francuska su mogle unutar svojih interesnih sfere određivati granice novonastalih država.

Ravnalom povučene granice

Ovim sporazumom Velikoj Britaniji su dodijeljena područja koja obuhvaćaju područja današnjeg Jordana, Iraka i područja oko izraelske luke Haifa. Francuska je preuzela vlast nad jugoistočnom Turskom, sjevernim Irakom, Sirijom i Libanonom. Mapa koju su kreirali postavila je temelje za desetljeća nemira.

“Doslovno su ravnalom povukli granicu između Sirije i Jordana, i Sirije i Iraka. U obzir nije uzeta stvarna lokalna podjela, politička realnost, plemena koja su imala obitelji s obje strane granice”, pojašnjava Hayder al Khoei, suradnik programa o Bliskom istoku i Sjevernoj Africi u Chatham Houseu.

Mapa nacrtana u tajnosti

Sporazum Sykes-Picot označavao je puno više od podjele. Za Arape je to bila izdaja. “Britanci su rekli Arapima u regiji da će imati pravo na samoodređenje nakon raspada Osmanlijskog carstva. No mapa je nacrtana u tajnosti i na taj način su izdali Arape, na čijoj strani su se borili”, govori al-Khoei.

Sykes-Picot sporazum predstavlja imperijalne kolonijalne granice koje su nametnute Bliskom istoku. Sporazum i sada, stoljeće nakon, raspiruje nerede. Džihadisti Islamske države ne priznaju ove granice. 2014. ISIS je prodro kroz sirijsko-iračku granicu, proglasio je kalifat i objavio da je Sykes-Picot sporazum “gotov”.

Bila je to snažna poruka međunarodnoj zajednici, pogotovo Zapadu, da ih nije briga za linije koje su nacrtali u pijesku prije stotinu godina. “Prije sto godina, zapadnjačkim vođama je bilo lako nacrtati granice u pijesku, ali danas, na tlu ih čekaju bijesni i naoružani muškarci i žene koje će te linije iscrtati krvlju”, zaključuje al Khoei.