Napeto na ključnom kongresu. Xi postao 'jezgra' Partije, bivšeg predsjednika Kine zgrabili za ruke i naprasno odveli iz sale

Hu Jintao je bez ikakvog objašnjenja izbačen s kongresa

China’s  former President Hu Jintao talks to Premier Li Keqiang and President Xi Jinping as he leaves the venue of the National Congress of the Chinese Communist Party, NCCCP, in Beijing, China on Oct. 22, 2022.( The Yomiuri Shimbun ) (Photo by Koki Kataoka / Yomiuri / The Yomiuri Shimbun via AFP)
FOTO: The Yomiuri Shimbun via AFP

Kineski predsjednik Xi Jinping (69) u subotu je, posljednjeg dana krucijalnog 20. kongresa Komunističke partije Kine (KPK), ojačao svoju poziciju nakon što su usvojeni amandmani na partijski statut kojim je njegova uloga u KPK, a samim time i državi, definirana kao središnja, a njegova politička misao postala je i službena ideologija. Njegovo učvršćivanje pozicije, kako piše The Guardian, vidljivo je i po čistki partijskih kadrova u Centralnom komitetu iz kojega su izostavljena i neka dosad vrlo značajna imena pa je, primjerice, u političku mirovinu poslan i dosadašnji premijer Li Keqiang.

Još se jedino očekuje i Xijev formalni reizbor za generalnog sekretara Partije, što će mu također formalno otvoriti put da uđe u treći mandat predsjednika Kine, što će biti prvi takav slučaj od smrti Mao Zedonga.

“Usudite se boriti, odvažite se pobijediti, primite se posla. Budite odlučni u napredovanju”, rekao je između ostaloga u završnom obraćanju delegatima.

Naprasno odveli Xijeva prethodnika

BBC izvještava i o dramatičnom trenutku u kojem je bivši predsjednik Kine Hu Jintao naprasno odveden iz sale, usred završne ceremonije. Krhki 79-godišnjak sjedio je uz samog Xija kada su mu prišla dvojica službenika, zgrabila ga za ruke i bez objašnjenja ga izvela.

CNN je objavio da je Hu je sjedio za glavnim stolom u Dvorani naroda, pored nasljednika Xija, kada su mu prišla dva muškarca. Kratko je razgovarao s njima i, kako je naveo CNN, prvotno je djelovalo kao da odbija otići.

Okolnosti pod kojima je Hu izašao iz dvorane nisu poznati.

Velika partijska čistka

Na kongresu je, inače, sudjelovalo oko 2.300 delegata iz cijele države, a mjere sigurnosti od početka su bile iznimno snažne. Li Keqiang (67), Li Zhanshu (72), Wang Yang (67) i Han Zheng (68), pripadnici sedmeročlanog Stalnog odbora, isključeni su iz novog Centralnog komiteta. Li Zhanshu i Han Zheng su prema tamošnjim pravilima trebali biti umirovljeni zbog svoje dobi.

Centralni komitet će se u nedjelju sastati iza zatvorenih vrata na svojoj prvoj plenarnoj skupštini ili plenumu kako bi glasao o sastavu novog Politbiroa, koji se u pravilu sastoji od 25 članova i Stalnog odbora.

Isključeni su također 64-godišnji Yi Gang, guverner kineske centralne banke i 66-godišnji Guo Shuqing, predsjedavatelj agencije za regulaciju bankarskog i osiguravateljskog sektora. Zamjenik premijera Liu He (70), kineski ekonomski stručnjak, također je isključen iz novog Centralnog komiteta.

Xi pogoršao odnose sa Zapadom

Tijekom desetljeća svoje vladavine, Xi je Kinu usmjerio na autoritarni put koji prioritet daje sigurnosti, državnoj kontroli gospodarstva u ime “općeg napretka”, asertivnijoj diplomaciji, jačoj vojsci i jačanju pritiska kako bi se zauzeo Tajvan.

Kina je proteklih dana posebno naglašavala Xijevu predanost strategiji nultog covida razbijajući nade bezbrojnim kineskim građanima i investitorima da bi Peking uskoro mogao napustiti politiku koja je uzrokovala nezadovoljstvo i ekonomsku štetu.

Čini se da Xijeva moć nije smanjena nemirima tijekom godine u kojoj je kinesko gospodarstvo dramatično usporilo, narušeno čestim lockdownima zbog covida, krizom u sektoru nekretnina i utjecajem njegovog gušenja 2021. na nekoć slobodnu “platformsku ekonomiju”. Kineski odnosi sa Zapadom oštro su se pogoršali zbog Xijeve potpore Vladimiru Putinu.

Službeno je postao ‘jezgra’ stranke

Sin revolucionara Komunističke partije, Xi je ponovno osnažio stranku koja je postala duboko korumpirana i sve više irelevantna, šireći svoju prisutnost u svim aspektima Kine, a Xi je službeno njezina “jezgra”.

Xi je 2018. ukinuo ograničenja predsjedničkih mandata, otvorivši si tako put da prekine presedan zadnjih desetljeća i vlada treći petogodišnji mandat ili dulje.

Dan nakon završetka kongresa u subotu, očekuje se da će Xi predstaviti svoj novi Stalni odbor Politbiroa koji obuhvaća sedam članova. Uključivat će osobu koja će zamijeniti Li Keqianga na mjestu premijera, kada Li odstupi s te dužnosti u ožujku nakon što je obnašao maksimalna dva mandata.