Nastao je potpuni kaos oko brazilskog soja, sad Beroš kaže da bi mogao biti i hrvatski. Javili se i s Ruđera

Još se ne zna o kakvoj se točno mutaciji radi

27.11.2020., Osijek - U KBC Osijek osjecani strpljivo cekaju testiranje na Covid-19. 
Photo: Davor Javorovic/PIXSELL
FOTO: Davor Javorovic/PIXSELL

Brazilski soj koronavirusa ipak nije pronađen u Hrvatskoj, kazao je ministar zdravstva Vili Beroš, demantiravši tako vijest koja se jutros proširila hrvatskim medijima. Ranije tijekom dana objavljeno je kako su znanstvenici s Instituta Ruđer Bošković (IRB) identificirali prisutnost mutacije brazilskog soja u Hrvatskoj. Beroš je razgovarao s voditeljem znanstvenog tima Laboratorija za naprednu genomiku na IRB-u, dr. sc. Oliverom Vugrekom, i doznao da stvari nisu tako jednostavne.

“Na Institutu Ruđer Bošković detektirana je jedna od mogućih mutacija koje karakteriziraju ne samo brazilski, nego i južnoafrički i britanski soj virusa”, kazao je ministar, prenijevši da mu je znanstvenik rekao kako je sekvenciranje cijelog genoma virusa u postupku i za tjedan dana ćemo imati kompletnu informaciju o njegovom porijeklu.

“Po ponašanju, brazilski je soj ekvivalent britanskom soju. No, jedna mutacija na tom šiljku nalazi se u svim sojevima. Zato je sad nemoguće reći je li to brazilski, britanski ili južnoafrički ili će biti neka hrvatska varijanta virusa”, nastavio je ministar Beroš, javlja N1. “Svaka pojedina varijanta virusa ima specifične mutacije, ovo je jedna od njih. S kliničkog aspekta ta je mutacija nađena u sklopu analize 50 uzoraka. S obzirom na vremenski odmak nema kliničkih parametara za ubrzano širenje pandemije. Tome treba posvetiti pažnju, ali bez senzacionalizma”, objasnio je.

Znanstvenik kaže da nije britanski soj

Doktor Vugrek s IRB-a je za portal Index.hr sam objasnio je što su on i njegovi kolege zapravo otkrili. Na Institutu je analizirano 50 uzoraka prikupljenih tijekom prosinca i siječnja, a u jednom od tih uzoraka, uzetom 31. siječnja u Zagrebu, potvrđena je mutacija u proteinu šiljku (spike) na položaju E484K koji je utvrđen kod brazilskog i južnoafričkog soja koronavirusa.

No, kako objašnjava Vugrek, genom virusa s tom mutacijom još nije sekvenciran i za sada se ne može reći je li riječ o južnoafričkom soju, brazilskom ili pak o nekom novom hrvatskom. Vugrekovo objašnjenje u jednom se detalju razlikuje od onoga ministra Beroša – znanstvenik je rekao da u analiziranim uzorcima nije potvrđena prisutnost mutacije u protein šiljku na položaju N501Y svojstvena britanskom soju B1.1.7.

Moguće je da se radi o novom soju

Mutacija E484K je karakteristična za brazilski soj B.1.1.28, ali i za južnoafrički B.1.351, objasnio je znanstvenik za Index, pa još nije poznato o kojem se soju koronavirusa radi. „Ta varijanta povezana je s jednim slučajem reinfekcije u Brazilu kod pacijenta koji je već prebolio covid-19. Mutacija je potvrđena PCR testom koji je osjetljiv na tu izmjenu. Cjeloviti genom imat ćemo kroz tjedan dana pa ćemo onda znati konkretno o čemu se radi. Vidjet ćemo kakve druge mutacije ima taj uzorak, kao i njegovo podrijetlo, odakle je došao i slično.

Tu mutacija nedavno je pokupio i britanski, bržešireći soj. No, naš uzorak nema drugu mutaciju koja je svojstvena za taj britanski novi soj tako da su moguće opcije da je riječ o brazilskom, južnoafričkom ili možda čak nekoj novoj hrvatskoj varijanti. Moguće je da je takva mutacija spontano nastala u Hrvatskoj”, pojasnio je Vugrek.

Drugi stručnjak koji je razgovarao s Indexom, molekularni biolog s PMF-a Kristian Vlahoviček, smatra da bi prisutnost novootkrivene mutacije prije mogla biti znak južnoafričkog nego brazilskog soja. “Zbog geografije širenja južnoafričke varijante u okolnim zemljama vjerojatnije je da se radi o južnoafričkom soju nego o brazilskom koji za sada nije potvrđen u Europi”, pojasnio je.