Neki analitičari izradili karte koje otkrivaju da ISIS ustvari ima vrlo sofisticiranu globalnu strategiju

Napadi na šijitske džamije u Jemenu i S. Arabiji samo su nastavak plana

TO GO WITH AFP STORY BY ALICE RITCHIE
(FILES) In this image grab taken from a video on April 11, 2015 and made available by Jihadist media outlet Welayat Nineveh allegedly shows members of the Islamic State (IS) militant group destroying a stoneslab with a sledgehammer at what they said was the ancient Assyrian city of Nimrud in northern Iraq. As armed groups in Syria and Iraq destroy priceless archaeological sites, European authorities and dealers are on high alert for smaller, looted artefacts put on sale to help finance the jihadists' war.
AFP PHOTO / HO / WELAYAT NINEVEH
=== RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / HO / WELAYAT NINEVEH" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS FROM ALTERNATIVE SOURCES, AFP IS NOT RESPONSIBLE FOR ANY DIGITAL ALTERATIONS TO THE PICTURE'S EDITORIAL CONTENT, DATE AND LOCATION WHICH CANNOT BE INDEPENDENTLY VERIFIED ===
FOTO: AFP/AFP

Pripadnici ISIS-a bombardirali su dvije velike šijitske džamije i Jemenu. Prihvatili su odgovornost za eksplozije u kojima je ozlijeđeno najmanje trinaest muslimana tijekom molitve u džamiji Sayyah u Jemenu. Jednako su tako pripadnici ISIS-a prihvatili odgovornost za samoubilačko bombardiranje džamije u šijitskoj pokraniji u Saudijskoj Arabiji. U tom je napadu poginulo najmanje dvadesetero ljudi, a ozlijeđeno ih je nekoliko desetaka više.

Ovi su napadi izvršeni u svrhu istrebljenja nevjernika s Arapskog poluotoka, poručili su ISIS-ovci na Twitteru. Krajem 2014. su godine već najavili kako će napasti Saudijsku Arabiju i Jemen, međutim, ove su godine pojačali napore da destabiliziraju Saudijsku Arabiju i pridobiju moć u Jemenu. Iz toga se razloga smatra da bi ova dva napada mogla biti povezana.

karta ISIS-a

Provode sofisticiranu strategiju napada

Čini se da pripadnici ISIS-a provode sofisticiranu globalnu strategiju. Istodobno provode kampanju obrane postojećeg teritorija unutar Iraka i Sirije, koji je pod njihovom vlašću, širenja na Bliski istok i Sjevernu Afriku, a pokreću se i napadi na ostatak svijeta. Saudijska Arabija i Jemen dio su plana širenja ISIS-a, a njihov je vođa Abu Bakr al-Baghdadi u obje zemlje još u studenom prošle godine proglasio vilajete, odnosno ISIS-ove upravne provincije.

Sumnja se i da je ISIS koristio stanice za regrutaciju stranih boraca u Saudijskoj Arabiji od svojih prethodnika, al-Qaede. Od studenog su u Saudijskoj Arabiji izvedeni brojni napadi, koji uključuju i neuspjelo bombardiranje američkoga veleposlanstva u Rijadu u ožujku ove godine.

Današnje bombardiranje džamija odgovara načinu na koji ISIS provodi svoje napade. Prvo dižu tenzije i uspostavljaju teror, a potom napadaju šijitske džamije. Pojačali su i svoju aktivnost u Jemenu, a posao im olakšava i unutarnji rat između Hutu pobunjenika i njihovih protivnika. Pokušavaju sukobima u Jemenu dodati sektašku notu, a povezuje ih se i s manjim napadima Hutu pobunjenika, koji napadaju šijitske vojne postrojbe u Iraku.

karta ISIS

Siju strah i potiču nemire kako bi prije uspostavili vlast

Napadom na Jemen i Saudijsku Arabiju ISIS-ovci žele potkopati i arapsku koaliciju i Iran i njegove pomagače. Objavili su i dva teksta u kojima kritiziraju sudjelovanje Saudijske Arabije u jemenskim sukobima. U prvom govoru od kraja prošle godine, glavni je vođa ISIS-a al-Baghdadi saudijske vladare nazvao robovima križara i saveznicima Židova. On je kazao kako su izgubili svoj legitimitet da vode sunite, zato što u Iraku surađuju sa šijitima, a neaktivni su u Siriji i Palestini.

Strategija kompromitiranja Saudijske Arabije složena je kombinacija napada u kojemu su uzdrmani regionalna ravnoteža moći protiv Irana, integritet Saudijske Arabije kao države, vjerska legitimnost, ali i njezini zapadni savezi. ISIS-ovi napadi na tu zemlju potkopavaju unutarnju sigurnost, za koju su iz Saudijske Arabije tvrdili da je uspostavljena. Potiče i pogoršanje sektaških napetosti u zemlji. Otežava vodstvo arapske koalicije, koja se suprodstavlja iranskom utjecaju, a prisiljava Saudijsku Arabiju zaštititi šijite .

Zemlja mora razvijati i strategiju obrane od ISIS-ovih napada i na vlastitom teritoriju, dok je to sve dio ISIS-ove strategije obrane kalifata u Iraku i Siriji. Ovi napadi na Saudijsku Arabiju i Jemen mogući su pokazatelji budućih koordiniranih napada od strane ISIS-a, u kojima može sudjelovati više njihovih regionalnih podružnica. Izgleda da je ova teroristička organizacija aktivnija nego ikad. Iskorištava stanje napetosti diljem Bliskoga istoka i sudjeluje u stvaranju nereda kako bi čim prije uspostavili vlast na tom području.