Neki EU diplomati misle da Putin, koristeći se izbjeglicama, pokušava svrgnuti Angelu Merkel s vlasti

Predsjednik jednog Odbora Bundestaga kaže da je teorija pretjerana

FOTO: AFP

Ako ruski predsjednik Vladimir Putin koristi izbjeglice da bi srušio kancelarku Angelu Merkel s vlasti, onda je s Aleppom otišao korak predaleko, rekao je u intervjuu EUobserveru predsjednik Odbora za vanjsku politiku Bundestaga Norbert Röttgen. Euobserver je na svom portalu objavio podulju analizu ove teorije s nekoliko sugovornika čija su mišljenja podijeljena.

Kancelarka Merkel kod kuće se suočava s velikim problemima zbog svoje otvorene politike prema izbjeglicama. Prema anketi njemačke agencije Insa-Consulere, u ovom trenutku 40 posto Nijemaca ne bi imalo ništa protiv da Merkel ode s vlasti.

“Prije godinu dana nitko ne bi ni postavljao to pitanje”, komentirao je rezultate direktor Insa-Consulerea Hermann Binkert, “Ali podrška kancelarki u međuvremenu ja pala, ponajviše zbog njezinih stavova o izbjeglicama…Trenutno se u njemačkoj ne raspravlja o prijevremenim izborima, ali ne možemo predvidjeti razvoj situacije”.

Tajno financiranje njemačke ultradesnice

Situacija se dodatno zakomplicirala prošlog tjedna kad je sirijska vojska uspomoć ruskog ratnog zrakoplovstva okružila grad Aleppo i izazvala novi izbjeglički val u Europi, dok se bijes javnosti zbog novogodišnjeg masovnog seksualnog napada na žene u Kölnu još nije smirio.

U njemačkoj raste popularnost ultradesničarske Alternative za Njemačku (AfD) i opće je uvjerenje da stranku, kao i još neke ultardesničarske organizacije u Njemačkoj, potajno financira Rusija. AfD je, piše EUobserver, organizirao nekoliko prosvjeda u kojima su sudjelovali NGO-i s jakim ruskim vezama poput skupine ruskih iseljenika Internationaler Kongress der Russlanddeutschen. Neki diplomati u EU sve manje vjeruju da je riječ o spletu okolnosti i situaciju počinju promatrati kao organiziranu operaciju svrgavanja kancelarke Merkel s vlasti udarom na njezin ugled i unošenjem razdora u vladajuću koaliciju. Pažljivo je, primjerice, zabilježeno da je predsjednik Putin prošlog tjedna u svojoj moskovskoj palači primio vođu desnog centra i kancelarkinog kritičara Horsta Seehofera.

Rusija ima veliki utjecaj na izbjegličku krizu

Vrlo čvrsti stavovi prema sankcijama Rusiji, izbjeglicama i jedinstvu Europe nasuprot rastućih autoritarnih i fašističkih pokreta kancelarki Merkel stvorili su dosta neprijatelja. “Ako promatrate što se dogaša u Siriji, u Aleppu, vidjet ćete da Rusija zapravo ima ključni utjecaj na izbjegličku krizu”, citira EUobserver jedan diplomatski izvor iz EU, “Postupci Rusije usmjereni su stvaraju što većeg broja izbjeglica, a njihova je meta očigledna”.

Isti izvor tvrdi da je ruska odluka o održavanju vojnih vježbi na granici s Ukrajinom najava još većih problema. “Ako u Ukrajini opet počnu borbe, imat ćemo novi egzodus izbjeglica. Bio bi to savršen tajming za ruske interese”.

Njemački utjecajni političari, međutim, misle da su teorije o ruskoj uroti pretjerane. Predsjednik Odbora za vanjsku politiku Bundestaga Norbert Röttgen smatra da je glavni ruski cilj u Siriji geopolitički.

“Žele očuvati poziciju na Bliskom istoku i ojačati vojne baze kako bi se nametnuli kao ključni igrač u globalnim rješenjima”, kreaokje Roettgen za EUobserver. Povećan broj izbjeglica u Europi može im koristiti jer unosi razdor među članice, ali za taj je problem dogovorna EU u cjelini, a ne jedna država ili osoba. “Čak i da je bombardirao Siriju kako bi nanio štetu kancelarki, Putin bi s opsadom Aleppa otišao korak predaleko”, tvrdi Röttgen.

‘Ruska propaganda otišla je predaleko’

On ocjenjuje da je učinak novog izbjegličkog vala na položaj Angele Merkel višestruk. “S toliko izbjeglica na granici Turske i Sirije očiglednije je nego ikad da ovo nije samo njemački problem. To jača kancelarkin stav da se problem mora rješavati na međunarodnoj ili barem na europskoj razini”, kaže Röttgen koji ocjenjuje i da je ruska propaganda otišla predaleko.

Njemačka policija demantirala je priču o migrantima koji su silovali 13-godišnju djevojčicu objavljenu u nekim ruskim medijima sklonima Putinu. Berlinsko tužiteljstvo otvorilo je istragu protiv novinara ruskog radija Channel 1 Ivana Blagoja koji je objavio priču. Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov izjavio je u siječnju da je njemačka policija pokušala zataškati zločin. Priču su u međuvremenu prenijeli deseci europskih portala, kao i priču u kojoj se tvrdi da je Merkel naredila da se izbjeglice u Njemačkoj zaraze bolestima kako bi ih lakše deportirali u Češku i tako se osvetili Česima koji su odbili primiti izbjeglice u okviru EU plana. Priče su izmišljene, ali ostavljaju traga na raspoloženje dijela javnosti u EU. Britanski medijski regulator Ofcom nedavno je kaznio još jedan proputinovski medij, Russia Today, zbog širenja lažnih priča o Ukrajini.

Neki eksperti misle da teorija o Putinovu planu svrgavanja kancelarke Merkel uopće ne stoji, štoviše, da je njemu u interesu njezin ostanak na vlasti. “Rusi ne misle da bi idući kancelar bio pomirljiviji”, tvrdi stručnjak za ruska pitanja Mark Galeotti, “Dok s Merkel na vlasti imaju šanse za smanjivanje sankcija ako se postigne neki dogovor oko Ukrajine. Moskva je samo želi držati pod pritiskom”, zaključuje.