Neki australski novinari mjesecima su istraživali narkokartele i zaključili da srpski sve više dominira u svijetu

Kartel je predvođen skupinom zloglasnih kriminalaca s australskim državljanstvom

Velika i dugotrajna istraga australske medijske kuće News Corp Australia pokazala je da narkokarteli sa sjedištem na Balkanu, koje vode neki od najtraženijih kriminalaca u Australiji, prednjače u trgovini drogom na svjetskoj razini te da su se infiltrirali u svaku razinu australskog društva. Prema podacima australske savezne policije, ove kriminalne grupe sad regrutiraju mlade kriminalce kako bi im pomogli u isporučivanju tona ilegalnih droga u australske luke, piše australski Daily Telegraph.

Kartel je predvođen skupinom kriminalaca koji su nekad kontrolirali australsko tržište drogom, sad su formirali svoje baze u Crnoj Gori, Španjolskoj i Nizozemskoj, gdje su premjestili drogu, oružje i novac.

Mafijaški klanovi iz bivše Jugoslavije

“Balkanski organizirani kriminal sad je najveća prijetnja Australiji, toliko ukorijenjen, discipliniran i utjecajan u lokalnim zajednicama da je uistinu ozbiljan izazov razbiti ga”, objasnio je jedan australski policajac. Dodao je kako ti karteli više ne funkcioniraju samo prema etničkoj liniji nego da sad neprestano formiraju nove saveze, prosljeđuju poslove te postaje teško članove zajednice nagovoriti da sudjeluju u borbi protiv tih kartela.

Prema procjeni australske savezne policije, balkanska zločinačka mreža prelazi na sljedeću razinu pokušavajući uključiti šire članove mafijaške obitelji u preuzimanje multimilijunskih poduzeća. Te obitelji su ili direktno u rodu ili dolaze iz dobro utvrđenih mafijaških klanova iz bivših jugoslavenskih zemalja koji su se preselili u Australiju u drugom imigracijskom valu 1980-ih i 1990-ih godina. Zaključak je da balkanski kriminalci trenutno vjerojatno imaju “više uspjeha nego neuspjeha u poslu s drogom”, piše Daily Telegraph.

Međunarodna policijska suradnja na slučaju

Jedna od istraga australske policije potvrdila je da su neki od najozloglašenijih kriminalaca, za koje se mislilo da su prestali s radom 1990-ih, sad prešli na upravljanje trgovine drogom u globalnim razmjerima iz utvrđenih baza u Crnoj Gori, Srbiji i Španjolskoj. Skupina na čelu s australskim državljaninom Vasom Ulićem, koji je Australiju napustio 2005. godine i nikad se više nije vratio, sad je na putu da postane jednom od najvećih transnacionalnih kriminalnih skupina na svijetu s obzirom na to da samo u Australiju uveze tri tone droge godišnje.

Daily Telegraph tvrdi da je potvrđeno da policija u Crnoj Gori posjeduje opsežne spise o Uliću i drugima kao dio međunarodne tjeralice s ciljem razbijanja kartela. Iako ugovor o izručenju s Crnom Gorom ne postoji, i tamošnja policija i policija u Srbiji aktivno je surađivala s australskom policijom, piše Daily Telegraph. Blic potvrđuje da srpska policija aktivno sudjeluje u razbijanju ovog lanca trgovine drogama, ali da u policiji tvrde kako “nemaju podatke o slučaju Ulić” te kako također negiraju da Ulić stoji iza pošiljki iz Južne Amerike koje su nedavno zaplijenjene na Atlantiku uakciji u kojoj je zasad uhićeno šestero srpskih državljana.

“Ulić je, do sada, u Crnoj Gori bio povezivan jedino s davanjem mita pojedinim policajcima. Njegovo ime se spominje u prisluškivanim razgovorima između pojedinih kriminalaca koji su uvršteni u dokazni materijal jedne skorašnje korupcijske afere i prezentirani sudu”, saznao je Blic iz izvora u Crnoj Gori.

Iznimno dobra povezanost i financijska moć

Europol je rekao za News Corp Australiju da su zemlje zapadnog Balkana prepune ozbiljnog i organiziranog kriminala koji utječe na Europsku uniju, ali i druge države, uključujući i Australiju. Njihove kriminalne aktivnosti proširile su se i na zapadnu i južnu Afriku, Karibe te Južnu Ameriku.

Ove skupine funkcioniraju u ćelijama, ali “su vrlo dobro povezane jedne s drugima, a njihovi su članovi vrlo mobilni i financijski moćni”, kaže jedan od policajaca. “Regija zapadnog Balkana ne koristi se samo kao raskrižje za trgovinu nezakonitom robom nego i za skladištenje i distribuciju neke ilegalne robe, najčešće droge i oružja”, dodao je policajac za australski Daily Telegraph.