Nekad je nužno odabrati stranu

Neobičan životni put Siniše Kovačića: od smjelog tinejdžera do HDZ-ovog čovjeka za televiziju

Telegram je razgovarao s desetak Kovačićevih prijatelja i kolega

Potkraj 1999. godine, sve redakcije u zemlji bile su u alarmantnom stanju; zdravstveno stanje predsjednika Franje Tuđmana bilo je kritično, a novinari svih medija, od tiskanih do televizijskih, morali su biti spremni brzo reagirati. “Na informativnom programu HRT-a bila su podijeljena takozvana pasivna dežurstva”, prisjeća se jedan član tadašnje redakcije, “što je značilo da su novinari, snimatelji i montažeri bili u stalnoj pripravnosti, iščekujući moguće vijesti iz bolnice u Dubravi”.

Jednog petka uvečer u prosincu 1999., Siniša Kovačić uputio se vlakom iz Zagreba prema Koprivnici, u posjet roditeljima, što je činio tijekom cijelog svog studiranja. Tada 22-godišnji klinac, zaposlenik HRT-a, u vlaku je primio dojavu od kolege: svi novinari hitno se pozivaju u redakciju, uredništvo je najavilo izvanredan sastanak oko specijalnog programa zbog skore Tuđmanove smrti.

Urbana legenda na Hrvatskoj radioteleviziji, koju je Telegram čuo od pet neovisnih izvora s televizije, kaže kako je Kovačić, našavši se u nezavidnoj situaciji, zarobljen u vlaku koji juri od, a ne prema redakciji, povukao kočnicu za hitne slučajeve, zaustavio kompletnu kompoziciju, izašao iz vlaka i vratio se na Prisavlje.

Kontekst imenovanja

Priča je to koja se na javnoj televiziji godinama prepričava, djelomično kao posprdno ismijavanje pretjerane ambicioznosti mladog Siniše Kovačića, danas vršitelja dužnosti glavnog ravnatelja HRT-a, a djelomično kao pohvale na račun truda i predanosti mladog novinara.

Bliski Kovačićevi suradnici, pak, za Telegramu pričaju da je priča s vlakom i Tuđmanom ipak ponešto fabricirana: Kovačić se, istina, nalazio u vlaku prema rodnom gradu u trenutku kad je Tuđman umirao, ali nije povukao kočnicu. “Zamolio je konduktera da vlak zaustavi u Sesvetama, na prvoj idućoj stanici, na kojoj brzi vlak inače ne staje. Tamo su ga pustili van i uspio se pojaviti na kolegiju redakcije”, kaže izvor Telegrama blizak novom ravnatelju javne televizije.

Političkih napada na bicikliste i vegetarijance u Hrvatskoj nema, no Kovačić je u jednom od prvih istupa kazao kako planira od HRT-a stvoriti instituciju koja će “štititi hrvatski nacionalni interes, identitet i kulturu”

Za potrebe portreta novog čelnog čovjeka HRT-a, koji je na dužnost došao iznenada, nakon što su čelnici Domoljubne koalicije najavljivali čistke na televiziji i smjenu Gorana Radmana, Telegram je razgovarao s desetak Kovačićevih suradnika, prijatelja, kolega i suparnika; sam Kovačić nije htio davati izjave za potrebe ovog članka.

Kontekst Kovačićeva imenovanja na čelo državne televizije problematičan je; u jednom od svojih prvih poteza nova vladajuća većina iskoristila je tehničku mogućnost odbijanja izvještaja dotadašnjeg ravnatelja HRT-a Radmana, čime mu je prekinut mandat. Čelnici vladajuće koalicije jasno su govorili kako razlog smjene nije onaj formalno navedeni, nego politički.

Recimo, u velikom intervju za Telegram, Ivan Tepeš, nova medijska zvijezda tvrde desnice, kazao je kako je on, kao predsjednik stranke koja ima zastupnika u Saboru, uoči izbora bio diskriminiran i ignoriran. U medijskim istupima Radmanu se zamjerala navodna sklonost ljevici općenito i SDP-u konkretno.

Siniša Kovačić snimljen kao dječak
Siniša Kovačić snimljen kao dječak

Usporedba s Poljskom

Tako će biti dokle god postoji trenutačni sustav nadzora i imenovanja čelnika HRT-a. Kako je to u Saboru kazao iskusni Radimir Čačić: “Prošla garnitura postavila je svog čovjeka, ova garnitura postavit će svog. Ne vidim u čemu je problem”, izjavio je. Problem je u tome što takav sustav upravljanja stvara veliku izloženost politici: to upravo gledamo u Poljskoj, zbog čega je ta zemlja na udaru Europske komisije.

Poljski ministar kulture Piotr Glinski optužio je tamošnju javnu televiziju da je godinama emitirala propagandu. Nešto slikovitiji bio je njegov kolega, poljski šef diplomacije Witold Waszczykowski: “U medijima je slijeđen lijevi politički koncept. U tom konceptu svijet se po marksističkom modelu trebao kretati samo u jednom smjeru: prema novoj mješavini kultura i rasa, svijetu biciklista i vegetarijanaca koji se bore protiv vjere.”

Stoga je donesen novi zakon o medijima koji poljskoj vladi omogućava da izravno imenuje i smjenjuje izvršne čelnike javne televizije i radija: ministar financija ima ovlasti raspustiti i imenovati njihova upravna tijela. Od tada pa do danas, nova konzervativna vlast više je puta obećavala kako će televiziju pretvoriti u promotora “nacionalnih interesa i poljske tradicije”.

Kad su državni činovnici došli zatvoriti postaju, program je vodio 17-godišnji Kovačić. Stanovnike Koprivnice je preko etera pozvao u prosvjed. Za nekoliko se sati pred postajom okupio velik broj ljudi, čiji je prosvjed pomogao da Radio Drava kroz sljedećih nekoliko dana dobije dozvolu za emitiranje.

Političkih napada na bicikliste i vegetarijance u Hrvatskoj nema, no Kovačić je u jednom od prvih istupa kazao kako planira od HRT-a stvoriti instituciju koja će “štititi hrvatski nacionalni interes, identitet i kulturu”. Uz to je, ipak, umjesto napada na ljevičarsku propagandu, ponudio frazu o “objektivizaciji novinarstva”.

Siniša Kovačić rođen je 15. travnja 1977. godine u Koprivnici. Odrastao je uz dvije sestre, u tradicionalnoj katoličkoj obitelji; djed je bio crkveni zvonar u prekodravskom selu Gotalovu, u kojem je Kovačić od roditelja naslijedio obiteljsku kuću. “Smještena je uz Dravu i gleda na žičanu ogradu koju su Mađari nedavno razvukli zbog izbjeglica”, kaže jedan privatni prijatelj.

Kovačićev prvi novinarski posao bio je na lokalnom Radiju Drava, divljem mediju koji je ranih devedesetih emitirao bez ikakve dozvole ili koncesije. Jednog dana 1994. godine trebao je, zbog tih tehničkih nedostataka, biti zatvoren. Kad su državni činovnici došli zatvoriti postaju, program je vodio 17-godišnji Kovačić. Stanovnike Koprivnice je preko etera pozvao u prosvjed. Za nekoliko se sati pred postajom okupio velik broj ljudi, čiji je prosvjed pomogao da Radio Drava kroz sljedećih nekoliko dana dobije dozvolu za emitiranje.

Početak u Panorami

U Zagreb je preselio 1995. godine kada je upisao studij novinarstva na Fakultetu političkih znanosti. Iste je godine prošao audiciju na HTV-u i dobio prvi honorarni posao u redakciji emisije Zagrebačka panorama. Mladog i posve neiskusnog novinara na prvo je snimanje vodila Iva Gačić, a na drugo kolegica Tončica Čeljuska.

Petkom navečer redovito je putovao u posjet svojoj obitelji u Koprivnicu, a u Zagreb se vraćao nedjeljom predvečer s punom torbom hrane. Jedna njegova poznanica iz mladosti priča nam kako je posebnu volio mamine lunch pakete iz Podravine.

Prve urednice su mu bile televizijske legende Zlatna Belavić i Vedrana Međimorec. Međutim, budući da su honorari na HRT-u tada znatno kasnili, a Kovačić je studirao uz plaćanje, na trećoj godini studija odlučio se prebaciti na Hrvatske studije, na kojima je diplomirao 2003. godine.

“Za vrijeme fakulteta nije bio pretjerano društven tip”, kaže poznanik iz tog vremena. Njegovi prijatelji iz studentskih dana sjećaju se kako je u svoj podstanarski stan rijetko dovodio prijatelje, izbjegavao je izlaske i uglavnom je pričao o poslu.

Mamini lunch paketi

Petkom navečer redovito je putovao u posjet svojoj obitelji u Koprivnicu, a u Zagreb se vraćao nedjeljom predvečer s punom torbom hrane. Jedna njegova poznanica iz mladosti priča nam kako je posebnu volio mamine lunch pakete iz Podravine.

U Zagrebačkoj panorami zadržao se pet godina, a nakon toga karijeru je nastavio u gospodarskoj redakciji HRT-a. U stalni radni odnos na HRT-u Kovačić je primljen 2003. godine, nakon što je sedam godina radio kao honorarac, a 2008. godine postao je urednik deska HTV-a i urednik središnjeg Dnevnika. Kolege prepričavaju da je i u to vrijeme pokazivao znatnu količinu ambicioznosti s obzirom na relativnu mladost. “Neke zajedničke ideje za teme i priloge ponekad bi prepisivao samo sebi”, kaže jedan bivši kolega. “Ne mislim da je bilo neke zle namjere, ali smetalo mi je”.

Na poslu se Kovačić rijetko družio s kolegama i nije se pojavljivao na televizijskim zabavama. Godine 2005. oženio je svoju dugogodišnju djevojku Andrijanu, inače stomatologinju, a 2008. godine rodila mu se kći Laura.

“Godinama smo zajedno radili kao urednici dnevnika. Ponekad je on meni bio back urednik, odnosno ključni urednik kada sam ja bila voditeljica, a ponekad sam ja bila njemu. Siniša je najbrži novinar s kojim sam ikada radila i najbolji urednik u procjenama”, kaže dugogodišnja urednica na HRT-u Katja Kušec, koja će navodno preuzeti neke od vodećih funkcija.

Siniša Kovačić, HDZ-ov čovjek za HRT
Siniša Kovačić, HDZ-ov čovjek za HRT PIXSELL/Pixsell

Godine 2012. Kovačić s kolegama Dijanom Čuljak i Mislavom Togonalom pokreće gledani Dnevnik 3, u kojem je u srpnju iste godine objavio e-mail zbog kojeg je SDP-ova ministrica zaštite okoliša Mirela Holy podnijela ostavku.

“Tri dana prije emisije nazvala me bivša glasnogovornica Račanove vlade, Aleksandra Kolarić, i upozorila me kako joj je PR stručnjakinja Ankica Mamić javila da se u informativnim emisijama HTV-a sprema napad na mene”, prisjeća se Mirela Holy.

Sljedeći dan HTV-ov urednik Siniša Kovačić nazvao je ured za odnose s javnošću i tražio njezin komentar e-maila. “S obzirom na to da se prepiska vodila samo između mene i gospodina Renea Valčića, predsjednika Uprave Hrvatskih željeznica, još mi uvijek nije jasno na koji je način gospodin Kovačić došao do naše korespondencije”, kaže Mirela Holy.

Istoga dana tadašnja je ministrica iz HTV-a primila zahtjev za gostovanjem u emisiji Otvoreno na temu gospodarenja ambalažnim otpadom. Holy je odbila gostovati u Dnevniku 3, ali je pristala pojaviti se u studiju Otvorenog. “U šminkeraju me doslovno zaskočio gospodin Kovačić. Upozorila sam ga da raspolaže privatnom prepiskom i pitala ga je li moguće da je do nje došao nezakonitim putem. Gospodin Kovačić je odgovorio da je to djelo – zviždača iz HŽ-a”, kaže Holy.

Prema priopćenjima koja HNiP izdaje, daje se zaključiti kako je riječ o pojedincima desnije političke orijentacije, a većina aktivnosti odnosi se na politička i svjetonazorska, a ne strukovna pitanja. Nejasno je koja od njih Kovačić planira adresirati na HRT-u.

U sredini emisije Otvoreno voditelj Mislav Togonal prekinuoje raspravu o gospodarenju plastičnim otpadom i ministrici počeo postavljati pitanja o e-mailu. “Nemam nikakav emotivni odnos prema gospodinu Kovačiću, jer je on samo odradio posao koji je morao odraditi”, kaže bivša ministrica Holy.

Tjedan dana nakon toga Kovačić u Dnevniku 3, koji je toga dana vodio i uređivao, pušta prilog o dokumentarnom filmu Neđo iz Ljubuškog, osjetljivu priču o Nedjeljku Galiću koji je 1993. godine spašavao Bošnjake iz Ljubuškog od odvođenja u logor Heliodrom kraj Mostara. Film autorice Svetlane Broz, Titove unuke, prikazan je i u Ljubuškom, što je izazvalo žestoke prosvjede desnih udruga, političara i dijela lokalnog stanovništva.

“Prilog koji je Kovačić emitirao bio je jednostran, samo s izjavama bijesnih prosvjednika, bez objašnjenja redateljice, producenta ili udovice Nedjeljka Galića”, smatra tadašnji suradnik. Zbog spornog priloga reagirala je tadašnja v. d. urednica Informativnog programa HTV-a Sanja Mikleušević-Pavić. “Gledatelji nisu dobili i drugu stranu priče, koja se odnosi na samu temu filma, nakon kojeg je napadnuta i pretučena supruga pokojnog Nedjeljka Galića, Štefica Galić”, izjavila je 24. srpnja 2012.

Akademska karijera

Kovačić je uskoro smijenjen s mjesta urednika i voditelja Dnevnika 3. “Smijenjen sam nakon snažnog političkog pritiska, što sa saborske govornice od strane Branka Vukšića, što od strane Mirele Holy”, izjavio je Kovačić potkraj kolovoza 2012. Kaže da mu nikada nitko nije konkretno rekao razlog smjene, ali je smatrao kako se radilo o odmazdi zbog Mirele Holy.

Nakon smjene Kovačić je nastavio akademsku karijeru. Nekoliko je godina kao vanjski suradnik predavao na sveučilištu Sjever u Koprivnici i na Prvoj visokoj školi za komunikacijski menadžment Edward Bernays, koju vodi dekan Damir Jugo, koji je nedavno imenovan savjetnikom potpredsjednika Vlade Tomislava Karamarka. Prije četiri godine Siniša Kovačić redovito je objavljivao kolumne u Podravskom listu. “Njegove su kolumne izlazile godinu dana. Pisao je o svemu i svačemu, ali najviše o lokalnim stvarima, o svom zavičaju, o Podravini”, prisjeća se glavni urednik Podravskog lista Robert Mihaljević.

U svibnju prošle godine Kovačić je bio dio ekipe koja je pokrenula takozvano društvo Hrvatskih novinara i publicista – HNiP, na čijem je čelu od studenoga prošle godine. Prema priopćenjima koja HNiP izdaje, daje se zaključiti kako je riječ o pojedincima desnije političke orijentacije, a većina aktivnosti odnosi se na politička i svjetonazorska, a ne strukovna pitanja. Nejasno je koja od njih Kovačić planira adresirati na HRT-u.


Tekst je objavljen u tiskanom izdanju Telegrama 12. ožujka 2016.