Nekad je nužno odabrati stranu

Tko je čovjek koji je razotkrio kriminal u Deutsche Banku, pa odbio 16,5 milijuna dolara nagrade

Eric Ben-Artzi ovih je dana ponovno šokirao svijet

Eric Ben-Artzi, bivši zaposlenik Deutsche Bank, ovih je dana po drugi puta šokirao financijski svijet. Najprije je, 2011., otkrio da je jedna od najvećih banaka na svijetu vodila lažno računovodstvo, a prije nekoliko dana odbio je primiti nagradu od 16,5 milijuna dolara koju mu je, zbog hrabrosti i poštenja da otkrije malverzacije, dodijelila američka komisija za vrijednosne papire US Securities and Exchange Commission (SEC).

To je vladina agencija s 4000 zaposlenih koja je primarno odgovorna za provođenje federalnih zakona o vrijednosnim papirima, ali kontrolira i poslovanje svih tvrtki i financijskih institucija. Tu nagradu SEC je ustanovio 2011. i dodjeljuje se zviždačima koji otkrivaju financijske malverzacije u svojim tvrtkama i financijskim institucijama.

Ben-Artzi je prvi koji je odbio primiti nagradu: do sada je SEC 32 zviždača nagradio s 85 milijuna dolara, a kako navode analitičari Wall Street Journala, uskoro se očekuje da će SEC-a dodijeliti nagradu od oko 100 milijuna dolara zviždačima koji su otkrili prevare u poslovanjima State Street Corp. i Bank of New York Mellon Corp.

Kazna od 55 milijuna dolara za Deutsche bank

Eric Ben-Artzi, prijavio je 2011. američkoj regulatornoj agenciji da se u Deutsche bank sustavno i organizirano napuhuju vrijednosti portofolija s kreditinim derivacijama, kako bi se ostvarila nezakonita dobit. Prije toga zatražio je objašnjenje svojih pretpostavljenih, no oni su mu odgovorili da ne brine jer je istraga u tijeku. I odmah potom, po kratkom postupku, uručen mu je otkaz.

https://twitter.com/AsherSchechter/status/767742619241836544

Nakon dugotrajne istrage SEC je konačno kaznio Deutsche bank s 55 milijuna dolara. Takva kazna ogorčila je Ben-Artzija. Razočaralo ga je što je kazna premala, ali još i više to što su, kako je objasnio, kažnjeni banka i dioničari, a ne visoko pozicionirani šefovi banke koji su najodgovorniji jer su tu prevarantsku operaciju osmislili i realizirali. Kad su odlazili u mirovinu, požalio se Ben-Artiz, dobili su od banke višemilijunske bonuse i to na temlju lažnih bilanci.

Po Ben-Artizu SEC je najviše pogriješio kada je inzistirao da odgovornost snose obični činovnici i dioničari: time je najodgovornijima za skandal pomogao da se nekažnjeno izvuku iz afere. No, iz poslovnih krugova bliskih Deutsche bank proturen je u Wall Street trač kako Ben-Artzi i nije baš tako principijelan čovjek kao što se predstavlja.

Financijska nagrada mu je bila snažan motiv

Objedili su ga da je nagradu u visini od 16.5 milijuna dolara odbio jer bi ju morao najprije dijeliti po pola s drugim zviždačem, također bivšim zaposlenikom Deutsche banke, a potom s 8,25 milijuna dolara, morao bi platiti odvjetnike te od preostalog dijela, polovicu dati bivšoj ženi.

Tako bi mu na kraju ostalo siće od samo tri milijuna dolara, što je bilo daleko manje od onoga što je očekivao. Međutim, u jednom ranijem intervju Ben-Artiz je rekao kako je upravo financijska nagrada bila snažan poticaj da prijavi lopovluke koje je otkrio.

Tako se Ben-Artzi i na vlastitom primjeru uvjerio kako ne valja podcjenjivati moć tako velikih financijskih sustava kao što je Deutsche bank. Osnovana je 1870., ima predstavništva u 70 zemalja te zapošljava više od 101.000 ljudi. Iako je 2015. ostvarila prihod od 33.53 milijarde eura, zabilježila je neto gubitak od čak 6,772 milijardi eura. Premda od kolovoza ove godine više nije na Euro Stoxx 50, to je još uvijek pravi financijski mastodont koji raspolaže imovinom vrijednom čak 1,629 milijardi eura.

29 zaposlenika radilo malverzacije

Od kada je izbila financijska kriza, najmoćnija njemačka banka, glavinja iz skandala u skandal. Od 2008. Deutsche bank platila je regulatorima u inozmstvu više od 9 milijardi dolara kazni. Samo u travnju 2015. američke regulatorne agencije kaznile su ju zbog namještanja libora, dnevne kamatne stope po kojoj si banke međusobno posuđuju novac, s 2,5 milijarde dolara, a britanske vlasti, zbog iste prevare, s 227 milijuna eura.

Utvrđeno je da su malverzacije poučinila 29 zaposlenika koji su se bavili ilegalnim aktivnostima. Ni ta kazna nije međutim bila dovoljna da urazumi najdogovornije ljude Deutsche banka. Krajem iste godine New York State Department of Financial Servicex te Unites States Federal Reserve bank naredili su Deutsche bank da plati penale od 258 milijuna dolara zbog toga što je obavila oko 28.000 transakcija vrijednih 10 milijardi eura s Burmom, Iranom, Libijom, Sudanom, Iranom, Sirijom, državama koje su bile pod američkim sankcijama.

Posljednji broj New Yorkera objavio je kako je Deutsche bank, nakon što je ruski predsjednik Vladimir Putin zabranio iznošenje valuta iz zemlje, pomogla ruskim tajkunima da izigraju taj zakon te peru novac i stvaraju dolarske zalihe u inozemstvu. Ruski milijarderi su za rublje kupovali dionice najvrednijih ruskih tvrtki, poput Gazproma ili Lukoila, a onda su te dionice, posredstvom Deutsche bank, prodavali svojim off shore kompanijama na Britanskim djevičanskim otocima.

Izvlačenje novca ruskim bogatašima

Nakon toga te su off shore kompanije takve dionice prodavale na svjetskim burzama, a novac od preprodaje ostao je na njihovim računima. Novinari The New Yorkera izračunli su da je tako ruskim bogatašima, na računima njihovih tvrtki u inozemstvu, ostalo oko 10 milijardi dolara. A Deutsche banka na tim je transkacijama ostvarila sjajnu zaradu.

A da nije točno da Ben-Artizu novac nije bio potreban, pokazuje i podatak da, nakon što je dobio otkaz, više nije mogao plaćati stanarinu u Washingtonu, pa se s obitelji morao preseliti u Ohio, gdje su živjeli ženini roditelji. No, ni to nije moglo spasiti Ben-Artizov brak koji se počeo urušavati nakon što je izgubio posao. Nakon bračnog brodoloma preselio se u Izrael i sada živi u mjestu Herzlija gdje radi za kompaniju BondIT koja analizira podatke o profitabilnosti ulaganja u obveznice.

Plaća mu je nekoliko puta manje od one koju je imao u Deutsche bank. Stoga mu je danas novac, priznaje, potrebniji nego ikada, no, objasnio je, ne bi mogao uživati u njemu sa saznanjem da ga je oteo malim dioničarima Deutsche Bank.

Ugledna obitelj srednje klase

“Danas se smatra, ako se odrekneš novca koje ti pripada, da si lud ili vjerski fanatik. Nisam ni luđak niti sam vjernik. No, ljudi to naprosto, zbog opsesije novcem, ne mogu shvatiti, pa bez imalo grižnje savjesti, rasprodaju svoj moral i načela. Nije mi bila namjera povesti križarski rat protiv odjela za upravljanje rizicima, prihvatio bi nagradu samo ako bi ona bila isplaćena od bonusa koje su dobili šefovi u Deutsche bank te od honorara koje su dobili njihovi odvjetnici.”

Ben-Artiz potječe iz ugledne obitelji srednje klase, otac mu je profesor matematike na Hebrejskom univerzitetu u Jeruzalema, a njegova je teta Sara, supruga Benjanima Netanyhua, predsjednika izraelske vlade. Školovao se u Izraelu i SAD, a nakon što je odlužio vojsku u mornarici, diplomirao je matematiku. Prvo se zaposlio u Citi group, potom u Goldman&Saksu da bi se 2010. preselio u Deutsche bank. Brat Jonathan, koji radi u Engleskoj kao matematičar, proveo je dvije godine u zatvoru jer je odbio služiti vojsku.

Ben-Artiz je izjavio kako se nada da će njegova odluka o vraćanju nagrade inspirirati druge ljude na naprave isto kada osjete da su iznevjerena njihova očekivanja. Nakon što je u prvom trenutu sav njegov gnjev bio uperen protiv Deutsche bank, vremenom je shvatio da nije samo banka odgovorna za kriminalno ponašanje.

Američki pravni sistem vodi novac

U jednom intervju ustvrdio je kako je zapravo glavni kivac za sve američki pravni sustav koji dopušta financijskim stručnjacima i odvjetnicima da se izmjenjuju na visokim položajima u SEC-u i u velikim bankama kao što je Deutsche bank.

“Čini se da američki pravni sistem vodi novac, a ne pravda. Zapravo sam zapanjen suradnjom bankarskih institucija, rejting agencija te regulatornim komisija. Razočaravajuća odluka SEC posljedica je međusobnog izmjenjivanja najboljih odvjetnika koji malo zastupaju banke, a malo SEC. Robert Rice, glavni odvjetnik 2011. u unutarnjoj istrazi u Deutsche bank, postao je 2013. SEC-ov glavni savjetnik. Robert Khuzami, glavni odvjetnik Deutsche bank u Sjevernoj Americi, postao je SEC-ov šef odjela za ovrhe.

Njihov pretpostavljeni Richard Walker, dugogodišnji generalni savjetnik Deutsche banke koju je nedavno napustio, bio je svojedobno voditelj odjela za izvršenja u SEC-u.” Ben-Artiz je razočarano zaključio kako je Mary Jo White, sadašnja šefica SEC-a, prijateljica s Rice i Khuzami duže od 20 godina te da je upravo ona najodgovornija za sramotno blago kažnjavanje Deutsche banke.