Nigerijski liječnici optužili Thacija za trgovinu organima, tvrde da su uključeni i neki hrvatski dužnosnici

Cijeli lanac navodno je, tvrde, vodio nigerijski guverner Rochas Okorocha

To go with Bangladesh-Crime-Trafficking-Organs FEATURE by Shafiqul Alam
In this photograph taken on August 1, 2015, Bangladeshi villager Mokaram Hossian, 35, a victim of illegal organ trade, shows the scars from his illegal kidney removal operation in the village of Kalai some 300 kms (185 miles) northwest of Dhaka.  Some eight million Bangladeshis suffer from kidney disease, mostly because of high rates of diabetes, and at least 2,000 need transplants annually. But donation is only legal between living relatives, resulting in a chronic shortage of kidneys for transplant. A lucrative blackmarket has filled the void, with a steady stream of desperate buyers and equally desperate and poor donors.   AFP PHOTO/SUVRA KANTI DAS / AFP / SUVRA KANTI DAS
FOTO: AFP

Guverner savezne države Imo Rochas Okorocha optužen je za trgovinu ljudskim organima u Nigeriji, a navodno je pritom surađivao i s dužnosnicima drugih zemalja, među kojima su i hrvatski.

Okorochu je za trgovinu organima optužila udruga liječnika Nigerije, a kako prenosi nigerijska informativna agencija Naij, trgovinu je organizirao u suradnji s dužnosnicima Kosova, Turske, Hrvatske i drugih zemalja.

Bivši kosovski premijer jedan od glavnih

Čelnik udruženja Philip Njemanze na konferenciji za novinare rekao je kako je ovaj slučaj presedan. “Ovo je prvi put u povijesti da jedna Vlada sudjeluje u trgovini organima. Vlada države Imo koristila se državnim medicinskim institucijama da bi trgovala organima,” rekao je Njemanze.

“Među stranim suradnicima glavni za Europu je Hashim Thaci, bivši kosovski premijer, koji je i Okorochin prijatelj. To je međunarodna mreža koja vrlo dobro funkcionira,” dodao je Njemanzi.

Kosovar Prime Minister Hashim Thaci addresses the media during a press conference with US Deputy Assistant Secretary of State Philip Reeker in Pristina on July 5, 2013 . AFP PHOTO / ARMEND NIMANI / AFP / ARMEND NIMANI
Hashim Thaci na čelu je trgovine na području Europe AFP

Vlada odbacila optužbe

Čelnik udruge liječnika naglasio je kako je Okorocha nedavno putovao u Tursku, na Kosovo, u Hrvatsku, te u neke latinoameričke i azijske zemlje. Kao još jedan dokaz naglašava izgradnju čak 27 novih bolnica u državi Imo u zadnje vrijeme.

Glasnogovornik Imoa, Sam Onwuemodo odbacio je optužbe uz tvrdnje da se radi o već staroj priči kojom su se bavile nigerijske sigurnosne službe.

Rochas Okorocha
Rochas Okorocha AFP

Del Ponte pisala o trgovini organima

Prva je tvrdnje o trgovini ljudskim organima u javnost iznijela bivša tužiteljica Haškog suda Carla del Ponte u svojoj knjizi „Lov: Ja i ratni zločinci”, koju je objavila po odlasku sa dužnosti. U svojoj knjizi,iznela je podatke da je 1999. godine saznala od novinara da je oko 300 Srba i drugih nealbanaca bilo oteto i transportirano u Albaniju, gdje su im vađeni organi, koji su zatim poslani u Italiju, odakle su ih distribuirali u klinike diljem Europe. U knjizispominje naselje Burel u Albaniji, gdje su žrtvama vađeni organi u kući koju ona u knjizi naziva Žuta kuća.

Carla del Ponte
Carla del Ponte AFP

Haški sud pokrenuo je 13. siječnja 2005. godine istragu o trgovini organima, na osnovu predmeta koji su pronađeni u Žutoj kući. Istražitelji se u Žutoj kući pronašli razne predmete, za koje je postojala osnovana sumnja da su korišteni za vađenje organa otetim Srbima i nealbancima. Među predmetima koji su pronađeni nalazili su plastične posude, prazne boce sa nazivima lijekova koji se koriste pri kirurškim intervencijama.

12. prosinca 2010. Vijeće Europe je u svom izvještaju navelo kako se Hashima Tacija smatra jednim od vođa trgovine organima, no on je optužbe odbacio.