Nekad je nužno odabrati stranu

Zašto je ovaj ministar studiju o Ini platio deset milijuna kuna?

Skupi dokument bio je predstavljen kao ključni dokaz protiv MOL-a

08.01.2015., Zagreb – Potpredjednik Vlade Branko Grcic s ministrima Borisom Lalovcem, Ivanom Vrdoljakom, Gordanom Marasom i Darkom Lorencinom predstavili su trendove u gospodarstvu RH s posebnim osvrtom na proteklu godinu. Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL/Pixsell

Ministarstvo gospodarstvo naručilo je, za potrebe službenih postupaka Republike Hrvatske protiv mađarskog MOL-a, studiju o poslovanju Ine i platilo je deset i pol milijuna kuna, a zatim je nije koristilo u tim postupcima.

Studija o poslovanju najveće hrvatske naftne kompanije naručena je prošle godine kako bi Hrvatskoj poslužila u arbitražnim postupcima protiv MOL-a. Za nju je plaćen visok iznos iz državnog proračuna i predstavljena je kao ključni dokaz, no studija nije korištena u arbitražnim postupcima, otkrila je istraga Telegrama.

Ministarstvo gospodarstva, na čelu s ministarom Ivanom Vrdoljakom, nije nam odgovorilo na brojne telefonske upite da komentiraju činjenice koje smo iznijeli u ovom članku.

Kvantifikacija štete

Nije jasno za što je studija korištena i zašto je plaćena, osim što su neki njeni dijelovi prošlog svibnja iscurili po medijima. Ministar Vrdoljak tad je u javnom istupu, spomenuo važnost sporne studije. Ustvrdio je da je ona omogućila preciznu kvantifikaciju štete, iako na kraju nije korištena u procesima protiv MOL-a.

Istodobno, Telegram doznaje, Ministarstvo je odbilo objaviti cijeli dokument i dati ga na uvid Nadzornom odboru Ine. U analizi se tvrdi da je mađarski MOL, od trenutka preuzimanja upravljanja Inom, kompaniji nanio štetu od šest milijardi i dvjesto milijuna dolara.

Je li MOL oštetio Inu?

Dio nalaza te studije različito su interpretirani u stručnoj javnosti. Od stavova da je ona samo medijski pritisak na Mađare prije početka arbitraža, pa do zaključaka da je utemeljeni krunski dokaz o sustavnom uništavanju nekad moćne hrvatske naftne tvrtke.

Provođenje analize poslovanja Ine Vlada je dodijelila tvrtkama grupacije A. T. Kearney i Oil and Gas Consulting Internationalu (OGC) koji je u vlasništvu Jasminka Umičevića, jednog od bivšeg direktora Ine, člana vodstva HSLS-a i naftnog lobista. Jasminko Umičević također je odbio odgovoriti na pitanja koja smo mu poslali.

Pasivni premijer

Premijer Milanović cijeli je postupak protiv mađarskog MOL-a benevolentno prepustio ministru Vrdoljaku, a troškovi za državu, kad se uračunaju svi savjetnici, konzultanti i studije, mogli bi narasti na 35 milijuna dolara.

Analiza koju je proveo A.T. Kearney i OGC bila je jedna od dvije ponude na javnom natječaju; druga ponuda je bila ona AlixPartners iz Londona i Altera Capital iz Zagreba. Ponuda grupacije AlixPartners iznosila je devet i pol milijuna kuna (s PDV-om) i time povoljnija od AT Kearneyeve ponude.

Problem na natječaju

Međutim, zbog tehničke pogreške pri obračunu PDV-a AlixPartnersa ta je ponuda odbijena. Londonski konzorcij je podnio žalbu na rezultate natječaja govoreći da je iznos PDV-a točan zato što će veći dio posla obaviti njihova tvrtka u Londonu koja ima drukčije stope PDV-a.