Nizozemci su na referendumu donijeli odluku koja bi mogla uzdrmati Europsku uniju, a ovo je 6 bitnih stvari o tome

Na referendumu se odlučivalo o podršci sporazumu Europske unije s Ukrajinom

Dutch Prime Minister Mark Rutte casts his vote in the referendum on the ratification of the association agreement between the EU and Ukraine held in the Netherlands, in The Hague, on April 6, 2016.
Dutch people began voting on April 6 on whether to back a key EU pact with Ukraine in a referendum triggered by grassroots eurosceptic groups and seen as a yardstick on ties with Brussels. / AFP PHOTO / ANP / Bart Maat / Netherlands OUT
FOTO: AFP

Nizozemci su ove srijede na referendumu glasali protiv sporazuma o pridruživanju Ukrajine Europskoj uniji, što je izazvalo snažne političke potrese u Bruxellesu i diljem Europe.

Donosimo vam nekoliko bitnih stvari o tom važnom referendumu; važan je ne toliko po izravnim posljedicama, koliko po onima političkima.

1. O čemu je bio referendum?

Riječ je o neobvezujućem glasanju o geopolitički značajnom ugovoru kojim se ukrajinski zakoni usklađuju sa standardima EU te smanjuju trgovinske barijere između EU i Ukrajine. Ugovor ima 2135 stranica, potpisan je 2014. godine, a njegovi trgovinski elementi određuju carinu na stvari kao što su marelice, piše Financial Times.

2. Zašto je Nizozemcima bitno koliko će iznositi carina na marelice?

Nije im to važno. Sporazum je jednostavno bio prva prilika za grupu euroskeptika da iskoriste novi zakon o referendumu koji je Nizozemska prihvatila lani. Referendum je zapravo njihov pokušaj da pokažu svoje opće nezadovoljstvo politikom Bruxellesa, a pomoglo im je što je po novom zakonu za raspisivanje referenduma dostatno skupiti 300.000 potpisa.

U kampanji se, kao rezultat toga, potezao niz pitanja koja nemaju izravne veze s Ukrajinom, kao što su odnosi s Rusijom te zamjerke EU i aktualnoj nizozemskoj vladi. Iako ima mnogo onih koji se ne slažu sa sporazumom s Ukrajinom, motivi za raspisivanje referenduma daleko su od ove teme.

3. Hoće li nizozemsko ‘ne’ upropastiti sporazum?

Nizozemski glasači imaju povijest miniranja sporazuma EU. Godine 2005. nizozemski referendum – uz pomoć Francuza – srušio je planove za ustav Europske unije. No, malo je vjerojatno da će se nešto slično dogoditi i sada.

Naime, ulozi su niži, a i nizozemska vlada nije obvezna postupiti u skladu s odlukom donesenom na referendumu, iako će svakako morati imati na umu da je na nj izašlo nešto više od 30 posto građana pa to već predstavlja i politički faktor.

4. Što će sada učiniti nizozemska vlada?

Trgovinski sporazum je zapravo “privremeno” već na snazi u cijeloj Uniji. Da bi se to promijenilo morale bi se složiti sve članice EU, a što je malo vjerojatno. No, čak su i u Bruxellesu svjesni kako je ideja o privremenom sporazumu na trajnoj osnovi apsurd. Nužan je neki oblik kompromisa.

Pravnici EU istraživali su mogućnost da svaka država članica provode sankcije na bilateralnoj osnovi, ako postoji jedna zemlja koja ih blokira, jer bi se sankcije trebale donositi jednoglasno. Analogno tome, ako nizozemska vlada bude ustrajala na odbijanju sporazuma, svaka država članica mogla bi s Ukrajinom imati vlastiti ugovor, koji ne bi išao preko zakonodavstva EU.

5. Što to znači za politiku u Nizozemskoj?

Iako je odaziv na referendum bio nevelik, odbacivanje sporazuma udarac je za koalicijsku vladu, koja uoči izbora iduće godine već sada stoji loše u anketama. Poraz na referendumu bio je zadnja stvar koja je vladi trebala u ovom trenutku.

6. Hoće li odluka Nizozemaca imati utjecaja na Brexit?

“Vaš glas je predjelo, naš glas je glavno jelo”, rekao je vođa britanske stranke UKIP Nigel Farage na ovotjednom skupu uoči nizozemskog referenduma te se predvidljivo stavio na stranu protivnika sporazumu. Rezultat nizozemskog referenduma mogao bi se odraziti i na kampanju za Brexit. Nizozemci su tradicionalni euroskeptici, a i nizozemski političari dijele mnoge dvojbe o EU kao i njihovi britanski kolege.

Oni koji se zalažu da UK ostane u Europskoj uniji morat će dobro proučiti razloge za nizak odaziv na nizozemskom referendumu. Nizozemci koji su se izjasnili da će glasati protiv kazali su anketarima da su bili mnogo više motivirani nego glasači koji su bili za prihvaćanje sporazuma s Ukrajinom.

Ključan je sad problem kako pokazati onima koji žele da Velika Britanija ostane u EU da trebaju izaći na referendum, jer rezultati ovoga provedenog u Nizozemskoj svakako će dati vjetar u leđa zagovornicima Brexita.