Njemačka je decidirano odlučila da će Britanija, ako želi da njihove banke imaju pristup EU, to morati i platiti

Izvori bliski Angeli Merkel kažu kako ne misle riskirati novu financijsku krizu

FOTO: Profimedia, UPPA News

Njemačka će tražiti da Ujedinjeno Kraljevstvo plaća za povlasticu da njene određene financijske firme nakon Brexita zadrže pristup tržištu Europske unije. Njemačka kancelarka Angela Merkel decidirano je rekla kako će biti protiv ugovaranja trgovinskog sporazuma koji bi im to omogućio.

Prema riječima dvojice njemačkih dužnosnika koji su razgovarali s reporterima Bloomberga, Ujedinjeno Kraljevstvo ne može računati na trgovinski sporazum koji uključuje financijske usluge, osim u slučaju da se Britanija složi kako će značajno pridonijeti proračunu Europske unije i pridržavati se europskog zakonodavstva.

Model po uzoru na švicarski ili norveški

Već i prije početka pregovora o budućem britanskom odnosu s Europskom unijom, Njemačka je iznijela stav da bi se trebao postići dogovor o tome da Britanija plaća da njene firme ostanu na tržištu EU. Tajnik za Brexit David Davis i britanski ministar financija Phillip Hammond sastali su se u srijedu u Njemačkoj s određenim poduzetnicima te dali izjavu za njemački dnevni list Frankfurter Allgemeine Zeitung u kojem su istaknuli kako žele trgovinski sporazum koji pokriva financijske usluge kako bi se osigurali da ‘ne ugroze teško stečenu financijsku stabilnost’.

No, Njemačka će odbiti svaki pokušaj uključivanja financijskih usluga nakon Brexita, osim u slučaju da Britanija pristane na to da u europski proračun uplaćuje značajan iznos. Zemlje koje nisu članice Europske unije, Norveška i Švicarska, imaju ograničen pristup jedinstvenom europskom tržištu, ali plaćaju tu privilegiju. Prema stavu Njemačke, s Ujedinjenim Kraljevstvom bi se trebao sklopiti model sličan švicarskom ili norveškom.

Obje strane žele izvući što više od pregovora

Povjerenik Europske unije za proračun Guenther Oettinger, u srijedu je novinarima u Bruxellesu rekao da su iznosi koje će plaćati Ujedinjeno Kraljevstvo nakon 2021., kada završi proces izlaska iz EU, bili predmet razgovora, no da “Ujedinjeno Kraljevstvo može razmišljati o modelu na koji Švicarska sudjeluje u nekim europskim projektima”.

Europska unija i Ujedinjeno Kraljevstvo trenutno su u procesu odlučivanja o tome što zapravo žele dobiti od pregovora. Nakon summita Europske unije u ožujku, očekuje se početak formalne rasprave o budućim trgovinskim vezama. Tada će pregovarač Europske unije zadužen za Brexit Michael Barnier predstaviti smjernice pregovora koje će čelnici EU zemalja onda usvojiti.

EU se želi zaštititi od nove krize

Njemačka je pozvala Barniera da u svoje smjernice uključi načelo da Ujedinjeno Kraljevstvo mora prihvatiti odrđene obveze Europske unije ako želi pristup jedinstvenom tržištu EU, kao što je naprimer prihvaćanje nadležnosti europskih sudova. Tome se britanska vlada dugo suprotstavlja.

Barnier je ovoga utorka još dodatno učvrstio svoje stajalište po pitanju bankarstva, on za razliku od Hammonda i Davisa tvrdi kako bi olakšavanje pristupa europskom tržištu Velikoj Britaniji moglo potkopati, a ne ojačati stabilnost EU. “Jednostavno želimo ostati zaduženi za vlastita pravila i način primjene”, kazao je Barnier pred belgijskim biznismenima u Bruxellesu. “Nemojmo imati kratkoročno pamćenje, financijska kriza nije bila tako davno, puno nas je to koštalo i uništilo milijune radnih mjesta.”