Njemačka strahuje od 11. srpnja, Putin bi osvetničkim potezom mogao gurnuti cijelu Europu u duboku recesiju

Toga datuma počinje 10- dnevno redovno održavanje plinovoda Sjeverni tok

Njemačka već neko vrijeme priprema nove mjere koje bi trebale smanjiti potrošnju plina i tako nadoknaditi smanjenje isporuke iz Rusije. Ruski proizvođač plina Gazprom smanjio je prošlog mjeseca isporuke plinovodom Sjeverni tok 1 zbog, kako kaže, kašnjenja opreme koja je poslana na remont u Siemens.

No, novi ključan datum za Njemačku, ali i Europu, mogao bi biti 11. srpnja, odnosno ovaj ponedjeljak. Tada je, naime, predviđen početak redovnog 10-dnevnog održavanja glavnog cjevovoda za dotok ruskog plin u Europu, prenosi Bloomberg.

Njemačka i saveznici strahuju da bi Vladimir Putin mogao iskoristiti tu priliku da trajno “zatvori pipu”.

Duboka recesija

Ukoliko Moskva signalizira da Sjeverni tok više neće raditi kako je planirano, njemački kancelar Olaf Scholz i njegova vlada vjerojatno će aktivirati izvanredne mjere, poput ograničavanja potrošnje. Međutim, Bloomberg piše da će takav ruski potez gotovo sigurno značiti duboku recesiju za najveće europsko gospodarstvo, koja će imati efekte diljem Europe.

“Jesmo li zabrinuti? Da, jako smo zabrinuti”, kazao je Christian Kullmann, glavni izvršni direktor njemačkog kemijskog diva Evonik Industries AG. “Bilo bi naivno ne brinuti”, dodao je.

S obzirom na to da Njemačka od Rusije dobiva više od trećine zaliha plina, te da nema održivih alternativa u kratkom roku, takva mogućnost nanošenja štete Njemačkoj i Europi mogla bi biti predobra prilika da bi je Kremlj propustio, piše Bloomberg.

Mjere štednje već počele

U međuvremenu, strah od uskraćivanja ruskog plina u Njemačkoj postaje opipljiviji. Munchen je već snizio temperaturu u svojim javnim bazenima, Köln je prigušio uličnu rasvjetu, a u Hamburgu planiraju toplu vodu učiniti dostupnom samo određeni dio dana.

Njemački ministar gospodarstva Robert Habeck već je najavio da želi smanjiti potrošnju plina u proizvodnji struje. Umjesto u termoelektranama na plin, više struje trebalo bi se proizvoditi u termoelektranama na ugljen, predlaže.

Međutim, čak i da Rusija ne ugasi potpuno dotok plina Sjevernim tokom, Putin je već naštetio europskom gospodarstvu. Prema procjenama ING-a (nizozemska financijska institucija), eurozona će podleći recesiji bez obzira na sljedeći Putinov korak po pitanju energetike.