Nova studija: 'Upravo smo prešli pet kritičnih klimatskih točaka, Zemlja je na rubu više istovremenih katastrofa'

'Ima razloga za tugu, ali ipak ima i razloga za nadu', tvrde znanstvenici

Greenland, Angmassalik Region, Tiniteqlaaq, Iceberg Melting at the Sermilik Fjord in Ikasaulaq  # 226345 ROY Philippe / hemis.fr  blue sea Atlantic ocean Polar areas Arctic Artic Scandinavian Arctic Scandinavian Artic Groenland landscapes landscape scenery sceneries fjord fjords ice global warming climatic warming nature iceberg East Greenland Ammassalik region Angmagssalik region Tiniteqilaaq  (Photo by ROY Philippe / hemis.fr / Hemis via AFP)
FOTO: Hemis via AFP/Ilustracija

Klimatska kriza je dovela svijet do ruba nekoliko katastrofa, tvrdi nova studija. Ona je pokazala da smo možda već prešli prijelomne točke pet kriza i to zbog globalnog zatopljenja od 1,1°C.

Tih pet katastrofa su urušavanje ledene kape Grenlanda, što će pak dovesti do ogromnog podizanja razine mora, kolaps ključne struje u sjevernom Atlantiku, što će pak poremetiti kišne cikluse za milijarde ljudi te naglo topljenje permafrosta koji je bogat ugljikom.

Ako se planet zagrije za 1,5°C, što je minimum koji se trenutno očekuje, četiri od pet spomenutih katastrofa od mogućih postaju vjerojatnima, tvrdi studija. Također, u toj situaciji mogućima postaje dodatnih pet katastrofa. Među njima su promjene u sjevernim šumama i nestanak gotovo svih planinskih glečera.

16 katastrofa do kojih vode klimatske promjene

Studija je ukupno evidentirala dokaze za 16 katastrofa, od kojih se zadnjih šest aktivira ako se planet zagrije za 2°C. Kada se dosegne kritična točka, do same katastrofe može proći od nekoliko godina do nekoliko stoljeća, javlja Guardian.

“Zemlja je možda izašla iz sigurnog klimatskog stanja iznad globalnog zatopljenja od 1°C”, zaključili su znanstvenici. Profesor Johan Rockström, direktor Instituta za istraživanje klimatskih utjecaja u Potsdamu bio je uključen u ovu studiju i kazao je da svijet ide ka globalnom zatopljenju od 2 do 3°C.

“To Zemlju stavlja na put više kritičnih točki koje će biti katastrofalne za ljude diljem svijeta. Za održavanje uvjeta prihvatljivih za život na Zemlji i za održavanje stabilnih društava, moramo napraviti sve da to izbjegnemo”, upozorio je.

‘Ima razloga za tugu, ali ima i razloga za nadu’

David Armstrong McKay sa Svečilišta u Exeteru, koji je vodeći autor ove studije je rekao da njeni rezultati zaista zabrinjavaju. “Ima razloga za tugu, ali ima i razloga za nadu. Studija podcrtava zašto je cilj Pariškog sporazuma od 1,5°C globalnog zatopljenja tako važan i zašto se za njega treba boriti”, rekao je.

Naglasio je i kako ne znači da je sve izgubljeno ako dođemo do jednog kritičnog događaja i pokrenemo neku katastrofu. Važno je nastaviti boriti se da se temperatura ne povisi i dalje i da se izbjegnu drugi kritični događaji.