Novi detalji o nestanku podmornice koji prati cijeli svijet. Na njoj još jedan tajkun, svi potpisali pristanak na moguću smrt

Titan je podmornica za istraživanje koja nosi pet ljudi, obično stručnjaka ili bogatih turista

Velika potražna i spasilačka operacija izvodi se od ponedjeljaka na Atlantiku, nakon što je nestala turistička podmornica s pet osoba koja je trebala zaroniti do olupine Titanika. Kontakt je izgubljen 1 sat i 45 minuta nakon zaranjanja, objavila je američka obalna straža.

Među putnicima na nestaloj podmornici je, kako je već ranije potvrđeno, britanski milijarder, biznismen i istraživač Hamish Harding. Obitelj je potvrdila da su na podmornici bili i pakistanski biznismen Shahzada Dawood i njegov sin Suleman, piše Reuters.

Smatra se da je među putnicima i francuski istraživač Paul-Henry Nargeolet, koji je upravljao podmornicom, kao i Stockton Rush, izvršni direktor OceanGatea.

Što se moglo dogodilo s podmornicom?

Operaciju spašavanja vodi se iz Bostona, a do sada su u potrazi korišteni vojni zrakoplovi, podmornice i sonarne plutače. Iako je prerano za donošenje zaključaka što se dogodilo s podmornicom, nekoliko je mogućih scenarija: možda se podmornica zapetljala u olupinu Titanica ili je nestalo struje, a moguće je i da je došlo do problema s komunikacijskim sustavom, piše The Guardian.

Stručnjak za istraživanje oceana Robert Blasiak je za BBC rekao da olupina Titanika na dnu mora leži već desetljećima, i da je riječ o dubini koja je opasna za ljude. Napomenuo je i da je podmornica sporija što dublje zaroni. Kontakt je izgubljen sat i 45 minuta nakon zarona, što sugerira da je plovilo u tom trenutku bilo na dnu ili blizu dna. U slučaju da se zapetlja, nestane struje ili izgubi mogućnost komunikacije, Titan je opremljen utezima koje je moguće ispustiti i tako stvoriti dovoljno uzgona za povratak na površinu.

Blasiak kaže da će uvjeti za potragu biti jako teški ako podmornica padne na dno oceana. Atmosferski pritisak će tada biti oko 380 puta veći nego na površini. Kako bi bilo jasno o kakvim se silama radi, recimo da je to oko 200 puta veći pritisak od tlaka u automobilskoj gumi.

‘Mislio sam da će mi ovo biti kraj’

Prema još jednom mogućem scenariju, došlo je do curenja u tlačnom trupu, a u tom slučaju prognoza nije dobra, rekao je profesor pomorskog inženjerstva na Sveučilištu u Londonu, Alistair Greig. “Ako je Titan pao na morsko dno i ne može se vratiti na površinu vlastitim snagama, mogućnosti su ograničene. Vrlo je malo plovila koja bi se mogla spustiti tako duboko, a ronioci to ne mogu”, rekao je.

Mike Reiss, pisac i producent iz New Yorka, koji je radio na Simpsonima, a prošle je godine putovao podmornicom do olupine Titanika, rekao je za BBC da putnici moraju potpisati “opširnu izjavu” u kojoj se navodi i upozorava ih se da mogu umrijeti tijekom putovanja u dubine oceana.

“Spominju smrt tri puta na prvoj stranici tako da vam je to uvijek na umu. Dok sam ulazio u podmornicu, mislio sam da bi ovo mogao biti kraj. Tako da nitko tko je u ovoj situaciji nije zatečen. Svi znaju u što se upuštaju”, ispričao je Reiss i dodao: “To je pravo istraživanje, a ne godišnji odmor. Nije traženje uzbuđenja, nije ronjenje. To su istraživači i putnici koji žele nešto vidjeti”.

Iskustvo si mogu priuštiti samo najbogatiji

Titan je podmornica za istraživanje koja nosi maksimalno pet ljudi. Obično su to pilot i još četiri putnika, među kojima mogu biti arheolozi, morski biolozi, ili pak bilo tko tko si može priuštiti takvo iskustvo kao turist.

Izrađena od titana i karbonskih vlakana, ta 6,7 metara dugačka podmornica teži 10.432 kilograma, što je ekvivalent otprilike šest automobila prosječne veličine. Može zaroniti do dubine od 4.000 metara. Za kretanje koristi četiri električna potisnika i ima brojne kamere, svjetiljke i skenere za istraživanje okoliša.