Detalji zbog kojih je Telegramovo otkriće o aferi u Ministarstvu poljoprivrede još zanimljivije

Jedna od šefica u Ministarstvu koja je radila kao menadžerica za tvrtku od koje je, bez natječaja kupljeno cjepivo protiv stočne zaraze, zaposlena je u vrijeme Tihomira Jakovine

U Ministarstvu poljoprivrede mogu odahnuti jer ih tvrtka Onderstepoort Biological Products (OBP), jedna od dva proizvođača cjepiva protiv bolesti kvrgave kože, neće tužiti što su, bez javnog natječaja, od konkurentske kompanije MSD Animal Health za potrebe cijepljenja goveda u Hrvatskoj kupili vakcine u iznosu većem od pet milijuna kuna.

„Nećemo tužiti Ministarstvo. Ali, napisat ćemo pismo hrvatskoj Vladi da bismo ih upozorili na kršenje zakona“, rekao je za Telegram dr. Selçuk Özceada, predstavnik za Europu tvrtke OBP. Tako su deminirane informacije Jutarnjeg lista koji je 19. kolovoza pisao kako bi se Hrvatska zbog nepoštivanja procedure javne nabave mogla suočiti s tužbom teškom nekoliko milijuna kuna.

Odgovor iz Vlade nikad nisu dobili

Kakvog će učinka imati pismo jedne velike farmaceutske kompanije iz Južnoafričke Republike hrvatskoj Vladi, veliko je pitanje, jer u Vladi znaju – što su Telegramu i potvrdili – da Ministarstvo poljoprivrede nije ni tražilo, ni dobilo, suglasnost da bez javnog natječaja može kupiti vakcinu. Ali sudeći po ponašanju Davora Romića, ministra poljoprivrede i njegova pomoćnika Tomislava Kiša, zaduženog za veterinarstvo i sigurnost hrane, tvrtka OBP odgovor možda nikada neće ni dobiti.

Naime, kada su se Romiću i Kišu iz te velike i poznate kompanije obratili 29. srpnja upozorivši ih na nelegalnost postupka nabavke cjepiva od konkurentske tvrtke, iz ministarstva se nisu udostojali ni odgovorit im.

Telegramovo otkriće kako je Ljiljana Markuš Cizelj, jedna od šefica u Ministarstvu poljoprivrede dvije i pol godine, do dolaska u ministarstvo, radila kao menadžerica u tvrtki MSD Animal Health, još je zanimljivije kada se zna kako je ona uopće zaposlena u resoru kojem je na čelu tada bio Tihomir Jakovina.

I njezin dolazak bio je aferičan

Naime, njena uloga u Ministarstvu poljoprivrede nije beznačajna, na čelu je Službe za veterinarsko-medicinske proizvode, hranu za životinje i nusproizvode životinjskog podrijetla, te je sigurno mogla imati utjecaja na to od koga će se cjepivo, vrijedno više od pet milijuna kuna, nabaviti. Zato se postavlja i pitanje mogućeg sukoba interesa, jer je ona, prije dolaska u ministarstvo, radila menadžerske poslove u MSD-u.

U Ministarstvo poljoprivrede, kako je u listopadu 2012. pisao Večernji list, Ljiljana Markuš Cizelj došla je uz pomoć svoje prijateljice Mirjane Mataušić Pišl, koja je u to vrijeme bila pomoćnica za veterinarstva ministra Tihomira Jakovine.

U ministarstvu poljoprivrede radi od 2012. godine

Sve su, kako je tvrdio Večernji list, riješile stranačke, SDP-ovske veze: iako je u Ministarstvu poljoprivrede bilo dovoljno veterinara i inspektora koji ionako nisu imali previše posla, Ljiljana Markuš Cizelj, zahvaljujući stranačkim vezama, uhljebila se u Ministarstvu. Štoviše, da će biti primljena znalo su i prije nego što su obavljena testiranja kandidata. I prije okončanja tog postupka u Ministarstvu poljoprivrede bila je predstavljena kao nova zaposlenica.

Iz Ministarstva poljoprivrede tada su odgovorili Večernjem listu da nije točno kako je Ljiljana Markuš Cizelj već izabrana, već da slijede razgovori s troje od osmero kandidata koji su ušli u uži izbor. No, ona je ipak primljena i u Ministarstvu poljoprivrede radi od prosinca 2012.