Novi Economist piše o hrvatskoj stagnaciji, dosta se čude što se na izborima bavimo Udbom i ustašama

Uvaženi časopis čudi se fiksaciji na povijesne teme u kampanji

Novi broj The Economista donosi kratku i preciznu analizu političkog stanja u Hrvatskoj, naslovljenu “Hrvatska stagnacija – čežnja za partizanima: tamo gdje je politika ostala u 80-ima, možda i 40-ima”. Economist piše kako se abnormalan dio predizborne kampanje odnosi na sukobe SDP-a i HDZ-a o Udbi i suđenju za ubojstvo Stjepana Đurekovića, ali ideološkim ratovima o ustašama i komunistima.

“Jedan od razloga vjerojatno su očajni rezultati stranaka u nedavnoj povijesti. SDP je imao katastrofalan ekonomski rezultat tijekom svog mandata, ekonomija se smanjivala u četiri od pet godina. U godinama prije njih, HDZ je izgradio reputaciju za korupciju, a nedavni mandat nije im pomogao po tom pitanju”, piše Economist i dodaje: “Obzirom na fiksaciju na povijesti, i nije toliko neobično što se Zoran Milanović tijekom nedavne TV debate pohvalio djedom ustašom”.

Tajne koje skriva Titov papagaj

Economist piše kako se brojna pitanja u trenutnoj kampanji odnose na stvari koje je desetljećima slušao Koki, Titov mudri papagaj s Brijuna. “Da mu je vokabular nešto bogatiji, Koki bi mogao otkriti najmračnije tajne hrvatske povijesti”, poput Udbinih egzekucija o kojima se raspravlja sada raspravlja. Objašnjavaju sukobe HDZ-a i SDP-a oko značaja presude Josipu Perkoviću i Zdravku Mustaču, od pokušaja SDP-a da se izručenje spriječi do uloge Udbe u 1990-ima.

Uz to, piše Economist, SDP je ponosan na antifašističko nasljeđe Titovih komunista, dok se dio HDZ-a divi ustašama, nacističkom kvislinškom pokretu. “Njemačka presuda dala je dodatnu dimenziju povijesnim sukobima, kao i nedavni HDZ-ovo otkrivanje spoemnika hrvatskom nacionalistu u čija se dostignuća ubraja ubojstvo jugoslavenskog veleposlanika u Švedskoj 1971. godine, što se mnogima učinilo prilično neukusno”, piše.

Karamarkov skandal i umjereni Plenković

Hrvatska politička scena već je mjesecima u rasulu, kaže Economist, od izbora u studenom prošle godine do korupcijskog skandala šefa HDZ-a i pada njihove Vlade u lipnju. Povijesni folklor, smatra Economist, služi izbjegavanju važnih pitanja, a programe HDZ-a i SDP-a uvaženi časopis naziva sličnima.

“Nakon skandala s nacionalnom naftnom kompanijom, HDZ je smijenio svog predsjednika, koji je pustio ustašofilne elemente u središte stranke”, piše Economist, a Andreja Plenkovića nazivaju umjerenim europarlamentarcem. “Stranku želi odvući u centar i kaže kako ne voli populizam koji se širi trenutno piri Europom. Također kaže da Hrvatska treba treveznu raspravu oko zločina ustaša i komunista”.

Nedostatak reformi i fantastični turizam

Economist također citira šefa IDS-a, Borisa Miletića, koji kaže kako je ova turistička sezona “fantastična, možda i najbolja od rata”; međutim, Miletić je Economistu kazao kako su rasprave o prošlosti uistinu sramotne, te nabrojao reforme koje su velike stranke obećale, a nisu ih provele: decentralizacija, racionalizacija, i tako dalje.

“Nažalost, glavne političke stranke čine se nesposobnima za bilošta drugo, osim papagajsko ponavljanje istih parola”, zaključuje Economist.