Novi ministar branitelja mogao bi se pozabaviti i šatorom u Savskoj. Ovo je nekoliko bitnih stvari o tome

Od početka prosvjeda branitelja u Savskoj prošlo je gotovo godinu i pol

16.12.2014., Zagreb - Hrvatski branitelji koji danas 58 dan prosvjeduju ispred Ministarstva branitelja u Savskoj ulici odrzali su konferenciju za medije na temu - Provedba zahtjeva prosvjednika ispred Ministarstva hrvatskih branitelja. Photo: Zeljko Lukunic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

“Nakon prihvaćanja moje kandidature od strane predsjednika Vlade Tihomira Oreškovića vizija je Ministarstvo branitelja učiniti dostupnim i raspoloživim svim hrvatskim braniteljima, s jasnim ciljem, kako bi ono ispunilo svoju svrhu u skladu s današnjim vremenom”, rekao je kandidat za ministra branitelja Tomislav Medved gostujući u Dnevniku HRT-a.

Upoznat je, kaže, s određenim umanjenjima za Ministarstvo branitelja u okviru prijedloga državnog proračuna te najavljuje da će, nakon što preuzme Ministarstvo, sagledati sve stavke i vidjeti na kojim pozicijama bi eventualno bilo poteškoća. “Sagledat ćemo sve okolnosti i uvjeren sam da će Ministarstvo funkcionirati s ovim predloženim financijskim planom”, istaknuo je.

Za prosvjed i šator u Savskoj komentirao je da je posljedica niza problema koji su se događali u braniteljskoj populaciji unazad nekoliko godina. “Preuzimanjem Ministarstva započet ćemo žurno rješavanje tih problema, a nakon toga i razgovor o samom šatoru”, najavio je Medved.

Tomislav Medved (desno)
Tomislav Medved (desno) PIXSELL

Hoće li novi ministar, kojeg još treba potvrditi Sabor, doista učiniti nešto da se šator u Savskoj 66, koji ondje stoji već gotovo godinu i pol, doista i ukloni, ostaje za vidjeti, a mi vas podsjećamo na zbivanja vezana uz šatoraše i njihov prosvjed ispred zgrade Ministarstva branitelja.

1. Glavaševićev govor prelio čašu

Stotinjak nezadovoljnih branitelja pod vodstvom Đure Glogoškog i Josipa Klemma okupilo se 20. listopada 2014. ispred Ministarstva branitelja, na adresi Savska 66, u Zagrebu. Ogorčeni su bili zbog izjave pomoćnika ministra branitelja Bojana Glavaševića, koji je na okruglom stolu Documente izjavio da bi “trebalo istražiti zašto velika većina hrvatskih branitelja i civila koji su prošli Domovinski rat boluje od niza malignih oboljenja i PTSP-a, a riječ je o populaciji koja je pobijedila u ratu i ostvarila brojna zakonska prava, dok populacija koja je bila na strani tzv. Krajine i izgubila rat, nema prava, ali ni PTSP”. To su branitelji protumačili kao izjednačavanje žrtve i agresora.

2. Traže smjene i podižu šator

Branitelji iz Savske 66 prozivaju i pomoćnika ministra branitelja Glavaševića kao i samog ministra Predraga Matića da ne brine o hrvatskim braniteljima i najtežim vojnim invalidima koji čekaju na liječenje i operacije te traže smjenu ministra i njegovih zamjenika Vesne Nađ i Glavaševića. Podiže se šator u Savskoj 66.

Prosvjednici traže smjene u ministarstvu branitelja
Prosvjednici traže smjene u ministarstvu branitelja PIXSELL

3. Napad na Bojana Glavaševića

Na izvanrednoj konferenciji za novinare tadašnji ministar Matić osudio je napad 21. listopada 2014. na svog pomoćnika Glavaševića, kojeg su pred Ministarstvom prosvjednici polili vodom i naguravali, podijelivši novinarima snimak nadzorne kamere tog događaja. Razbijen je i prozor na zgradi Ministarstva.

Pomoćnik ministra Bojan Glavašević izlazi iz ministarstva u pratnji tjelohranitelja
Pomoćnik ministra Bojan Glavašević izlazi iz ministarstva u pratnji tjelohranitelja PIXSELL

4. Ispred Ministarstva preminula Nevenka Topalušić

Plato ispred Ministarstva branitelja u Savskoj 66, gdje su se okupili branitelji, postaje i poprištem tragedije. Nevenka Topalušić (60), stopostotni invalid prve skupine, pripadnica 2. gardijske brigade Gromovi i majka četvero djece, tijekom noći s 21. na 22. listopada 2014. preminula je na prosvjedu.

5. Milanović odbija smjenu

Tadašnji premijer Zoran Milanović 23. listopada 2014. odbija smijeniti ministra Matića i njegove pomoćnike.

6. Zapalio se hrvatski branitelj Damir Čakanić

Nakon tjedan dana prosvjeda, 27. listopada 2014. u Savskoj 66 zapalio se hrvatski branitelj Damir Čakanić. Taksijem se dovezao u Savsku 66, a u ruci je držao plastičnu bocu sa zapaljivom tekućinom kojom se polio.

Damir Čakanić
Damir Čakanić PIXSELL

7. Izvanredno obraćanje premijera

Zoran Milanović se osam dana nakon početka prosvjeda, 28. listopada 2104. izvanredno obratio javnosti. U obraćanju je rekao kako ne postoje razlozi za prosvjed te da ne može pristati na, kako je rekao, ultimativne zahtjeve za smjenu ministra branitelja Predraga Matića i njegovih najbližih suradnika. Branitelje je pozvao na razgovor, ali ne na ulici, nego u institucijama države za koju su se borili.

8. Traže Ustavni zakon o braniteljima i smjenu Milanovića

Branitelji su 28. listopada 2014. na Okruglom stolu ponovili zahtjeve za smjenom ministra Predraga Matića i njegovih zamjenika te zatražili da se donese Ustavni zakon o pravima branitelja koji bi im, uvjereni su, jamčio prava koja ni jedna politička opcija ne bi mogla mijenjati. Po tom je pitanju osnovana i mješovita saborska radna skupina s predstavnicima branitelja, koja do sada nije ponudila nikakvo rješenje. Branitelji su vodili razgovore i s premijerom Zoranom Milanovićem no nisu se uspjeli dogovoriti. Tada traže i smjenu Milanovića.

9. Rasprava o Zakonu o mirovinskom osiguranju

Na saborskoj sjednici Odbora za ratne veterane 26. studenoga 2014. raspravljalo se o zahtjevu branitelja koji su tražili odgodu primjene Zakona o mirovinskom osiguranju. Dio odredbi zakona na snagu je trebao stupiti 1. siječnja 2015., a branitelji su tražili da se primjenjuje od 1. siječnja 2016., kako bi se do tada razjasnile sve nejasnoće.

Rasprava saborskog Odbora za ratne veterane
Rasprava saborskog Odbora za ratne veterane PIXSELL

10. Zakon o braniteljima povučen iz procedure

Ponovno je 11. prosinca 2014. održana sjednica Odbora za veterane, a ministar Matić najavio je da će Zakon o braniteljima biti povučen iz procedure.

11. Izmjena Zakona o mirovinskom osiguranju

No, Vlada Zorana Milanovića pristaje na jedan od zahtjeva branitelja. Dana 17. prosinca 2014. izmijenila je Zakon o mirovinskom osiguranju tako što je primjenu odredbe koja se odnosi na branitelje odgodila za šest mjeseci. Unatoč tome, branitelji su blagdane odlučili provesti u šatoru.

12. Grabar-Kitarović u izbornoj noći ide u šator

Kolinda Grabar-Kitarović u posjetu prosvjednicima
Kolinda Grabar-Kitarović u posjetu prosvjednicima PIXSELL

Nakon pobjede na predsjedničkim izborima, 11. siječnja 2015. Kolinda Grabar-Kitarović u izbornoj noći stigla je u šator.

13. Matić izračunao primanja Glogoškog

Ministar branitelja Predrag Matić 5. siječnja 2015. izračunao je da su primanja Đure Glogoškog gotovo 25.000 kuna. Matić je rekao da su ti podaci točni i vidljivi u Zakonu o pravima hrvatskih branitelja te da građani imaju pravo znati kolika su primanja Glogoškog budući da se ona financiraju iz proračuna.

14. Osobe iz društvenog i političkog života u Savskoj

Braniteljski šator tijekom proteklih više od godinu dana bio je poprište brojnih događanja, od konferencija za novinare, okruglih stolova, svetih misa i slavlja, a prosvjednicima su podršku dolazili davati pjevači, političari različitih opcija i predsjednički kandidati, nogometaši, ali i obični građani, dok ih je Crkva sve to vrijeme bezrezervno podržavala.

15. Prosvjed ispred Milanovićevog stana

Članovi Occupy Croatia pod motom ‘Stop teroru šatoraša’ krenuli su 14. ožujka 2015. u prosvjed s Trga bana Jelačića prema šatoru u Savskoj 66. U isto vrijeme branitelji su krenuli iz Savske, te se njih nekoliko stotina probilo do stana Zorana Milanovića u Krajiškoj ulici gdje su prosvjedovali.

16. Glogoški koristio državnu kuću u Zaprešiću

U medijima se 28. ožujka 2015. pojavljuje informacija da predsjednik Udruge 100-postotnih hrvatskih ratnih vojnih invalida Đuro Glogoški, neformalni vođa prosvjeda, koristi državnu kuću u Zaprešiću u kojoj uopće ne bi smio boraviti.

Kuća što ju je koristio Glogoški
Kuća što ju je koristio Glogoški PIXSELL

17. Odluka da se Glogoški mora iseliti

Ministar branitelja Predrag Matić donio je odluku po kojoj Đuro Glogoški iz kuće mora iseliti 7. travnja 2015. jer se posljednjih mjeseci kuća ne koristi prema sporazumu.

18. Matić kaže da za ustavni zakon nema pravne osnove

Vlada 9. travnja 2015. odbija zahtjev 54 saborskih zastupnika da se obveže donijeti ustavni zakon o pravima hrvatskih branitelja i članova njihovih obitelji. Ministar branitelja Predrag Matić rekao je da ne postoji pravni temelj za to, osim ako se ne izmjeni Ustav.

19. Skup na Trgu bana Jelačića

Branitelji su 2. svibnja 2015. održali veliki prosvjed na Jelačić placu koji su nazvali “Skup zajedništva – Zajedno do pobjede”.

20. Opsadno stanje na Markovom trgu

Kulminacija prosvjeda dogodila se 29. svibnja 2015. kada su branitelji iz Savske krenuli na Markov trg, s obrazloženjem da će tamo podržati prosvjed radnika Imunološkog zavoda. Nakon 18 sati, kada se taj trg zatvara za prosvjede, policija je od branitelja zatražila da se maknu, što su oni odbili učiniti te su se povukli u crkvu sv. Marka, gdje su dočekali jutro.

21. Plinskim bocama zaustavili promet na Savskoj

Tijekom te večeri, 29. svibnja, dio branitelja u Savskoj naoružao se plinskim bocama i zaustavio promet, čime su prosvjednici dio javnosti okrenuli protiv sebe.

22. Šator ostaje do daljnjega

Đuro Glogoški trebao se naći na izbornoj listi HDZ-a, no nije. Novinarima je 19. listopada 2015. izjavio da šator do daljnjeg ostaje te da branitelji ostaju pri svojim zahtjevima.

Na službenom Facebook profilu Glogoškog u povodu obilježavanja godinu dana od braniteljskog prosvjeda ponovljeni su razlozi zbog kojeg su prosvjedi krenuli i zašto šator u Savskoj ostaje do daljnjeg.

https://www.facebook.com/Duro.GlogoskiOfficial/photos/a.788301361240794.1073741827.788295661241364/985465064857755/?type=3&theater

  • smjena ministra branitelja Predraga Matića, zamjenice ministra Vesne Nađ i pomoćnika ministra Bojana Glavaševića, radi sustavnog narušavanja digniteta Domovinskog rata i dostojanstva hrvatskih branitelja
  • vraćanje svih prava (obveze države) hrvatskih branitelja i članova njihovih obitelji u nadležnost Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji te u nadležnost Ministarstva hrvatskih branitelja
  • donošenje Ustavnog zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji
  • ustavna zaštita vrednota proizašlih iz Domovinskog rata

23. Glogoški najavio uklanjanje šatora

Braniteljski šator u Savskoj 66 u roku nekoliko dana bi se mogao razmontirati, a prosvjed branitelja trebao bi se okončati, najavio je u prosincu lani Đuro Glogoški. “Istina je, polako krećemo u pripremu za odlazak. S obzirom na ovaj politički cirkus koji trenutno gledamo u Hrvatskoj, razmišljamo da napustimo prosvjed”, potvrdio je tada Glogoški. No, šator ipak do danas nije uklonjen.

24. Blagoslov Ministarstva

Novi ministar branitelja Mijo Crnoja, koji je na toj funkciji bio tek tjedan dana, nakon čega je dao ostavku zbog niza afera koje su se povezivale s njim, a od kojh je najrazvikanija bila ona da je lažno prijavi prebivalište u Samoboru, na parceli na kojoj je bila tek jedna straćara, stigao je ipak povući jedan potez: organizirati blagoslov Ministarstva branitelja. Imao je podršku šatoraša, koji su oduševljeno dočekali odlazak Predraga Freda Matića.

25. Šator treba konačno maknuti

Predsjednik saborskog Odbora za ratne veterane Miodrag Demo rekao je danas za Dnevnik.hr da šatoraši trebaju otići. “Ja doista želim da ministar odmah preseli momke iz šatora sebi u kancelariju i da riješi taj problem. To treba konačno otići odatle. Kad prolazim Savskom svako jutro, vidim bistu dr. Franje Tuđmana. Nije primjereno da tamo bude.

Miodrag Demo
Miodrag Demo PIXSELL

Franjo Tuđman je zaslužio primjerena mjesta i primjerene spomenike da mu se odaje počast. Sad imaju ministra, izvolite gospodo za stol sjesti. Zajedno ćemo rješavati probleme hrvatskih branitelja”, poručio je Demo prosvjednicima iz Savske.