Novoizabrani američki državni tajnik, izgleda, dijeli stav svog šefa. I on bi se svađao s Pekingom

Kini bi zabranio pristup Južnokorejskom moru

WASHINGTON, DC - JANUARY 11: Former ExxonMobil CEO Rex Tillerson, U.S. President-elect Donald Trump's nominee for Secretary of State, testifies during his confirmation hearing before the Senate Foreign Relations Committee January 11, 2017 on Capitol Hill in Washington, DC. Tillerson is expected to face tough questions regarding his ties with Russian President Vladimir Putin.   Alex Wong/Getty Images/AFP
FOTO: AFP

SAD će poslati “jasan signal” Pekingu kako bi mu zabranio “pristup” osporavanim otocima u Južnokineskom moru gdje azijski div gradi infrastrukturu, izjavio je u srijedu budući američki državni tajnik Rex Tillerson, kojega je imenovao Donald Trump.

“Morat ćemo poslati jasan signal Kini kako bi je upozorili da gradnja na osporavanim otocima mora prestati te da njezin pristup tim otocima neće biti dopušten”, kazao je Tillerson pred američkim Senatom. Bivši direktor ExxonMobila govorio je prilikom potvrđivanja na mjesto šefa američke diplomacije pred povjerenstvom za vanjske poslove u Senatu.

Usporedba sa zauzimanjem Krima

“Prijetnja je čitavom gospodarstvu ako je Kina u stanju nametnuti svoju volju nad prolazom brodova kroz te vode”, dodao je Tillerson. Osim toga, “graditi umjetne otoke i potom postavljati vojnu opremu na tim otocima isto je kao i rusko zauzimanje Krima”, ocijenio je on. Ustvrdio je kako je Obamina administracija zanemarila ovaj problem, izjavivši da je nedostatak adekvatnog odgovora omogućio Kini da nastavi s guranjem svojih interesa.

U odgovoru na Tillersonove pripremljene primjedbe, glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova Lu Kang je prije njegovog istupa izjavio da se SAD ne bi trebao miješati u spor.

Kako piše CNN, Kang je izjavio da napori za očuvanje stabilnosti i mira u regiji moraju doći od Kine i zemalja južnoistočne Azije. “Nadamo se da će strane koje se ne nalaze u regiji poštovati želje i interese koje dijele zemlje u regiji”, kazao je.

Bogatstvo naftom i plinom

Peking polaže pravo na gotovo čitavo Južnokinesko more, zonu poznatu po bogatstvu naftom i plinom te važan pravac svjetskog pomorskog prometa gdje obalne nacije – Filipini, Vijetnam, Brunej, Malezija – također imaju pretenzije. Prema nekim procjenama, vrijednost pomorskog prometa iznosi pet bilijuna dolara godišnje.

Kako bi potvrdila svoj suverenitet, Kina ondje izvodi radove nanošenja zemlje radi povećanja otočića i grebena pod svojim nadzorom, po Pentagonu, prije nego ondje izgradi lučka postrojenja, svjetionike, piste za slijetanje ili vojnu infrastrukturu.

Analitičari kažu da je njegov istup, u kombinaciji s ranijim najavama Donalda Trumpa predstavlja signal da će nova administracija zauzeti znatno stroži stav prema Kini. Od izbora, Trump je već nekoliko puta prozivao Kinu na Twitteru, istaknuo je da ozbiljno misli otpisati novi trgovinski sporazum i promijeniti američku politiku prema Tajvanu, a potonje predstavlja duboko osjetljivo pitanje za Kinu.