Britanci tvrde da Putinu meta nije ISIS nego civili, NYT piše da bi mu se napadi na Siriju mogli obiti o glavu

Smatraju da mu je primarni cilj ojačati položaj Bašara al-Asada

A video grab made on September 30, 2015, shows an image taken footage made available on the Russian Defence Ministry's official website, purporting to show an airstrike in Syria.  Russia launched air strikes in war-torn Syria, its first military engagement outside the former Soviet Union since the occupation of Afghanistan in 1979.  Russian warplanes carried out strikes in three Syrian provinces along with regime aircraft as Putin seeks to steal US President Barack Obama's thunder by pushing a rival plan to defeat Islamic State militants in Syria.  AFP PHOTO / RUSSIAN DEFENCE MINISTRY

“ RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT  " AFP PHOTO / Russian Defence Ministry"  -  NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS   -   DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS ”
FOTO: AFP

Ruski zračni napadi u Siriji prelaze opasnu crtu koja prerasta u krvavi sukob na Bliskom istoku i nosi nove rizike Rusiji dovodeći je u izravni sukob s SAD.

Ovaj potez ruskog predsjednika Vladimira Putina komplicira već dovoljno kaotičnu scenu i sigurno će još teže dovesti do konačnog rješenja za cijelu situaciju u Siriji, analizira NY Times.

Spašavanje predsjednika Bašara al-Asada

Putin je u više navrata ponovio kako je primarna motivacija bombaških napada boriti se i uništiti teroriste, uključujući i Islamsku državu. No, vjerojatnije je da je glavni cilj ruskog predsjednika ipak spasiti sirijskog predsjednika Bašara al-Asada, čija vlast je oslabila ne samo ISIS-ova vojska, već i pobunjeničke skupine koje se bore i protiv Islamske države, ali i pružaju otpor al-Assadu.

“Samo jedan od 20 ruskih zračnih napada u Siriji za cilj ima mete Islamske države,” rekao je u subotu britanski ministar obrane Michael Fallon, upozoravajući da umjesto toga ruski predsjednik Vladimir Putin ubija civile kako bi učvrstio položaj Bašara al-Asada.

Rusija je u petak treći dan uzastopce bombardirala Siriju, uglavnom gađajući područja pod kontrolom pobunjeničkih skupina, a ne džihadista ISIS-a koje kaže da gađa, što izaziva bijesne odgovore sa Zapada.

“Naši dokazi upućuju na to da izbacuju nenavođeno streljivo na civilna područja, ubijajući civile, i izbacuju ga na Slobodne sirijske snage koje se bore protiv Asada”, rekao je. “On učvršćuje Asada i produžava patnje”.

Isti slučaj kao s Ukrajinom

Istodobno je dužnosnik ruskog ministarstva obrane rekao da su ruske zračne snage u Siriji u posljednja 24 sata izvršile 20 borbenih letova te da su gađali devet ciljeva Islamske države. Dužnosnik ministarstva Igor Konašenkov je rekao da su u napadima sudjelovali zrakoplovi tipa Su-34 i Su-24M. Naglasio je da su zrakoplovi Su-34 uništili terorističko zapovjedno mjesto i podzemni bunker sa skladištem streljiva i eksploziva u Raki, prenijela je agencija RIA Novosti.

Sirija je glavni saveznik Rusije na Bliskom istoku, stoga ne čudi Putinovo zalaganje za al-Asadov opstanak. Ostaje nejasno hoće li Rusija pokušati pomoći al-Asadu povratiti kontrolu nad cijelom zemljom, ali neki američki dužnosnici već sumnjaju u to da će Putin ostati samo na “ograničenim” zračnim napadima.

Cijela situacija zadnjih tjedana prilično podsjeća na Putinovo ponašanje u Ukrajini, gdje je u početku također negirao da šalje svoje vojnike i oružje u Krim, a zatim je došlo do aneksije Krima i destabiliziranja cijele regije.

US President Barack Obama and Russia's President Vladimir Putin walk out for a photo op ahead of a bilateral meeting on the sidelines of the 70th session of the UN General Assembly at the United Nations headquarters on September 28, 2015 in New York. AFP PHOTO/MANDEL NGAN
Obama i Putin AFP

Rizici za Rusiju su ogromni

Američki predsjednik Barack Obama čini se prilično zatečen Putinovim reakcijama i pokušaju kontrole Bliskog istoka. Iako je i SAD pokušavao zračnim napadima riješiti situaciju u Siriji, sve je to završilo prilično neslavno i postalo je skroz jasno kako SAD nema nikakvu strategiju za rješavanje sirijske krize. Ne postoji ni ruska strategija, osim jačanje al-Assada, koga Putin smatra ključnim za stabilnost države. Ali, problem je što ga većina njegovih građana doslovno mrzi.

Putin može nastaviti s incijativom u koju se upustio, ali rizici za Rusiju u kojoj situacija i nije bajna što se gospodarstva tiče su sve veći. Vojni stručnjaci tvrde kako su ruski avioni stari i da bi se mogli lako srušiti, te da rusko oružje nije dovoljo precizno da može izbjeći civilne žrtve. Stoga bi ova incijativa mogla Putina doslovno stajati glave i napraviti Rusiju primarnom metom ekstremističkih skupina. Amerika se odmakla i počela izbjegavati napade.

U srijedu, Putin je rekao kako se nada da će nakon ruske intervencije al-Assad biti otvoren za kompromis. Ali, obzirom da je Rusija spremna intervenirati izravno u njegovo ime, Asad može spokojno zaključiti da će biti na vlasti zauvijek.