Obama ostavlja impresivnu ekonomiju. U listopadu plaće rastu, a stvoreno je 161.000 radnih mjesta

Plaće su rasle po najvećoj stopi još od recesije i 2009. godine

Demonstrators with 'Occupy Wall Street' continue their protest at Zuccotti Park in New York on November 4, 2011. The encampment in the financial district of New York City is now in its second month. The demonstrators are protesting bank bailouts, foreclosures and high unemployment.     AFP PHOTO / TIMOTHY A. CLARY / AFP PHOTO / TIMOTHY A. CLARY
FOTO: AFP/AFP

Objavljen je redovni izvještaj o zapošljavanju u Sjedinjenim Državama. Podaci pokazuju kako je nezaposlenost u listopadu pala na 4.9 posto s rujanskih 5 posto. U listopadu je američko gospodarstvo stvorilo 161.000 radnih mjesta, što je nešto manje nego što se očekivalo, javlja Business Insider.

Plaće su porasle po najvećoj stopi još od financijske krize. Prosječna zarada po satu porasla je za 2,8 posto u odnosu na prošlu godinu, što je najveći rast od 2009. godine. U odnosu na prošli mjesec plaće su rasle za 0,4 posto.

Što će reći Clinton i Trump?

U izvješću su također revidirane procjene za kolovoz i rujan, odnosno nešto su povećana. Mjesečni prosjek u posljednja tri mjeseca iznosi 176.000 novih radnih mjesta.

Izvješće dolazi neposredno prije američkih predsjedničkih izbora. Hillary Clinton može ukazati na broj radnih mjesta koja su stvorena tijekom oporavka te pad stope nezaposlenosti u najniže postrecesijske razine. Donald Trump bi se, s druge strane mogao fokusirati na to što su brojke ipak nešto manje od predviđanja, a 5,9 milijuna ljudi još uvijek radi skraćeno radno vrijeme zbog ekonomskih razloga, piše BI.

Hoće li Fed podići kamatnu stopu?

Pad nezaposlenosti i veliki rast plaća signaliziraju tržišnu snagu koja bi mogla utjecati na Fed da poveća kamatne stope do kraja godine, kaže David Kotok, iz Cumberland Advisors, piše WSJ.

David Breson, glavni ekonomisti u Nationwide Insurance kaže kako je izvješće prilično pozitivno. Dodaje kako je “najvažniji lijepi skok prosječne zarade po satu”, piše NYT.

Stvar interpretacije

Vincent Reinhart, glavni ekonomist Standish Mellona objašnjava: “Glavna poruka iz ovog izvješća je da se radna mjesta stvaraju, a zarada raste”, piše NYT. No, kaže i kako se izvješće može interpretirati na način koji želite.

Donald Trump u kampanji je tvrdio kako radna mjesta nestaju, naglašavajući gubitak dobro plaćenih proizvodnih radna mjesta koja sele u druge zemlje. Izvješće je pokazalo gubitak 9,000 radnih mjesta u sektoru proizvodnje.

Demokratska kandidatkinja Clinton naglašava Obaminu ekonomsku politiku koja je dovela do izlaska iz recesije, ukazujući na oko 15 milijuna radnih mjesta koja su stvorena od 2010. godine.