Obama pred kraj mandata želi zadati konačan udarac ISIS-u. No, novim je potezom razljutio svoje saveznike

SAD naoružava Kurde, što nije dobro dočekano u Turskoj

US-backed Kurdish and Arab fighters sit in a military vehicle as they advance into the Islamic State (IS) jihadist's group bastion of Manbij, in northern Syria, on June 23, 2016. 
Backed by air strikes by the US-led coalition bombing IS in Syria and Iraq, fighters with the Syrian Democratic Forces (SDF) alliance entered Manbij from the south, a monitoring group said.

 / AFP PHOTO / DELIL SOULEIMAN
FOTO: AFP/AFP

Američke vlasti potvrdile su kako naoružavaju koaliciju predvođenu Kurdima u Siriji, što je razljutilo Turke i na taj način ugrozilo suradnju na relaciji Washington -Ankara po pitanju borbe protiv terorista Islamske Države, piše Guardian.

Amerikanci, pak, kažu kako pomažu samo Sirijskim demokratskim snagama. No, kurdski dužnosnici povezani s Jedinicom narodne zaštite (YPG), koja je partner Sirijskih demokratskih snaga, kažu kako su dobili obećanje Sjedinjenih Država da će ih direktno naoružavati ako budu vodili bitku za oslobađanje Rake od ISIS-a.

Vijest zatekla Erdogana, ali i Bidena

Vijest o naoružavanju Kurda, Ankaru je prilično razbijesnila. Oni YPG smatraju terorističkom skupinom, povezanom s turskim kurdskim militantima. Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan o svemu je ovome doznao dok je bio na glavnoj skupštini UN-a u New Yorku gdje se susreo s američkim potpredsjednikom Joeom Bidenom. Erdogan tvrdi kako mu je Biden rekao da nije bio upoznat s odlukom o isporuci oružja Kurdima.

Sjedinjene Države tvrde kako njihovo naoružavanje ne predstavlja nikakvu opasnost za Ankaru. Svoj potez opravdavaju i tvrde kako je neophodan za konačni udaraca ISIS-u, što američki predsjednik Barack Obama želi napraviti prije nego napusti predsjedničku dužnost.

SAD želi slomiti kalifat

“Mi smo željni toga da se sada krene na Raku. Postoji realna mogućnost da slomimo kalifat”, kaže jedan visoki dužnosnik američke administracije za Guardian. Pojašnjava da, iako su se Turci i Kurdi sukobili u kolovozu, zajedničkim snagama su uspjeli izbaciti ISIS s područja tusko-sirijske granice. Stoga je sada dodatni izazov potaknuti ih na suradnju i poslati u ISIS-ovo gnijezdo.

U utorak je Washington poslao zamjenika državnog tajnika Antonyja Blinkena u Ankaru, s njim je bilo vojno izaslanstvo. Zadatak im je bio smekšati Turke i osigurati tursku potporu u vezi napada na tri ISIS-ova bastiona. Dabiq, Raku i Mosul. Američki dužnosnici nadaju se da će uspjeti uvjeriti Erdogana da je naoružavanje SDF-a jedini način da se osiguraju potrebni kapaciteti za konačne obračune s ISIS-om.

Turski strahovi

U isto vrijeme, YPG traži više opskrbe oružjem. Točnije, htjeli bi svoje mjesto za pregovaračkim stolom o političkoj budućnosti Sirije. To bi mogao biti veliki problem za Ankaru koja se boji eventualnih zahtjeva za ujedinjenu kurdsku domovinu koja bi obuhvatila i područje Turske, Sirije i Iraka.

S druge pak strane, Sjedinjene Države razmatraju davanje zelenog svjetla svojim saveznicima, uključujući Tursku i Saudijsku Arabiju, da ojačaju moć svojih pobunjenika jačanjem njihova naoružanja.

Rusiji su Sirija i Asad iznimno važni

Ovakav razvoj događaja uslijedio je samo nekoliko dana nakon raspada sporazuma između Sjedinjenih Država i Rusije o miru o Siriji. Nakon kraha, ostale su optužbe jedne i druge strane. No, drukčiji rasplet nije ni bilo realno za očekivati. Što god američki dužnosnici govorili o Siriji kao zemlji srateškog značaja, ta zemlja će ostati mnogo važnija za Rusiju i Iran nego za Sjedinjene Države, analizira Time. Isto kao što je Bašar al Asad jedini pravi saveznik Vladimira Putina na tom području.

Obamina administracija sada prijeti da će se povući iz pregovora s Rusijom nakon propalog primirja u Siriji, i pregovara o jačanju vojne moći pobunjenika kako bi se mogli obranili od pojačanih ruskih i sirijskih napada na njihovo alepsko uporište. Bijela kuća prvo je stavila na čekanje odluku o naoružanju dajući priliku da državni tajnik John Kerry pokuša ispregovarati primirje s ruskim kolegom, piše WSJ.

Dramatična izjava iz Kremlja

Kerry je, u telefonskom razgovoru, rekao ruskom ministru vanjskih poslova Sergeju Lavrovu u srijedu kako se SAD sprema obustaviti svoj angažman s Moskvom oko Sirije ako Rusija ne poduzme ‘hitne korake’ kako bi se zaustavila ofenziva na Alepo. U prilog zaoštravanju odnosa idu i oštre kritike Rusije upućene najnovijem američkom izvještaju o Siriji.

Iz Rusije, u međuvremenu, stiže prilično dramatična izjava. “Rusija je ogorčena prijetećim tonom najnovijeg izvješća SAD-a o Siriji, koje se zapravo svodi na podupiranje terorizma”, rekao je zamjenik ruskog ministra vanjskih poslova Sergej Ryabkov u četvrtak, prenosi Business Insider.