Očekivano, OPEC snizio prognoze oko potražnje za naftom u ovoj i 2023. godini

OPEC i njegovi saveznici odlučili smanjiti proizvodnju, zbog čega Amerika bjesni

The field centre of the Johan Sverdrup oil field in the North Sea west of Stavanger, Norway, is pictured on January 7, 2020. - Johan Sverdrup, situated some 140 km off the south western coast of Norway and operated by Equinor, is the third largest oil field on the Norwegian continental shelf, with expected resources of 2.7 billion barrels of oil equivalent. (Photo by Carina Johansen / NTB Scanpix / AFP) / Norway OUT
FOTO: AFP

Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) snizila je prognoze rasta svjetske potražnje za naftom u ovoj i idućoj godini zbog usporavanja gospodarstva, visoke inflacije i postroženih mjera suzbijanja covida 19 u Kini. Potražnja za naftom porast će u ovoj godini za 2,64 milijuna barela dnevno ili 2,7 posto, izračunao je OPEC u najnovijem mjesečnom izvješću, snizivši dosadašnju prognozu za 460 tisuća barela.

U idućoj godini potražnja bi trebala rasti za 2,34 milijuna barela dnevno, što je za 360 tisuća barela manje no što je OPEC do sada očekivao. Snižena prognoza objašnjava zašto su OPEC i njegovi saveznici odlučili smanjiti proizvodnju od studenoga za dva milijuna barela dnevno, što je izazvalo oštre kritike SAD-a, napominje Reuters.

“Svjetsko gospodarstvo ušlo je u razdoblje pojačane neizvjesnosti i sve većih izazova, s obzirom na kontinuirano visoke razine inflacije, postroženu monetarnu politiku središnjih banaka velikih gospodarstava, visoku razinu državnog duga u mnogim regijama i kontinuirane probleme u nabavi”, ističe OPEC.

Proizvodnja u rujnu povećana

Naftni kartel i njegovi saveznici veći su dio ove godine povećavali proizvodnju kako bi je postupno normalizirali nakon rekordnog smanjenja u 2020. kada je pandemija smanjila potražnju. U rujnu trebali su povećati proizvodnju za 100 tisuća barela dnevno, uz udio članica OPEC-a u tom povećanju od oko 64 tisuće barela dnevno.

Izvješće je pokazalo da je proizvodnja u rujnu zapravo povećana za 146 tisuća barela dnevno, na ukupno 29,77 milijuna barela dnevno, zahvaljujući u prvom redu Saudijskoj Arabiji i Nigeriji. Unatoč tome, OPEC proizvodi daleko manje no što je zacrtao u dogovoru sa saveznicima, i to zbog nedovoljnih ulaganja nekih članica u naftna polja, ističe Reuters.