Od ponedjeljka se masovno širi upotreba covid potvrda. Ovo su situacije koje još nisu razjašnjene

Od lokalnih vlasti do sudova - mnogi još čekaju detaljne upute što im je činiti od 15. studenog

Francuski predsjednik Emmanuel Macron najavio je novost u korištenju covid potvrda u njegovoj zemlji: građani stariji od 65 godine, ako žele produljiti valjanost svog certifikata, morat će se docijepiti dodatnom dozom cjepiva. Covid potvrda u Francuskoj je potrebna za niz svakodnevnih aktivnosti, od odlaska u kafić i restoran do vožnje vlakom.

Macron je ovu novost, javljaju tamošnji mediji, objavio u utorak. Francuzi stariji od 65 godina moraju, za produljenje valjanosti zdravstvene propusnice, dodatnu dozu primiti do 15. prosinca. Do pune primjene novog pravila ostalo je, dakle, pet tjedana. U Hrvatskoj se, kako znamo, stvari zbivaju puno brže.

Pet dana za prilagodbu

Nacionalni stožer civilne zaštite objavio je prošloga petka da covid potvrde postaju obavezne za zaposlene u svim državnim i javnim službama, kao i na lokalnoj razini, u općinskim, gradskim i županijskim upravama i ustanovama. Ista obaveza vrijedi i za građane pri ulazu u neku od tih institucija. Umjesto pet tjedana, za prilagodbu je ostavljeno pet (radnih) dana.

Četiri radna dana kasnije situacija je još uvijek pomalo nejasna. A već početkom tjedna kreće u punu primjenu značajna promjena u funkcioniranja države na svim razinama koja se direktno tiče tisuća zaposlenih, ali i brojnih građana koji će se – zbog potvrda, dozvola, izvoda – uputiti u zgradu gradske uprave, matičnog ureda, mirovinskog zavoda i tako dalje.

Čekaju pojašnjenja stožera

Telegram je ovoga tjedna pisao kako se za ovu bitnu novinu pripremaju lokalne vlasti. Iz razgovora s više sugovornika, iz nekoliko gradova i županija, jasno je da su pred njima ozbiljni logistički izazovi – tko će, na primjer, provjeravati covid potvrde u njihovim zgradama i što ako pritom dođe do nemilih situacija i reakcija? – na koje još nemaju svi do kraja precizirane odgovore.

Lokalne vlasti pripremaju se, čini se, pomalo u mraku. “Stožer nam još uvijek nije ‘spustio’ odluku”, pojasnio nam je sugovornik iz jednog priobalnog grada. I sami, dakle, čekaju dodatna objašnjenja što im je od sljedećeg ponedjeljka činiti.

Pritom, dojma smo, ne muči ih toliko što sa zaposlenima – jer taj je sustav, s potvrdama i redovitim tjednim testiranjima, već poznat iz zdravstvene i socijalne skrbi. Ali neki se pitaju što s građanima koji nemaju covid potvrdu temeljem cijepljenja ili preboljenja, pa bi se, prije dolaska na neki šalter, morali testirati. “Nisu to samo mladi ljudi”, podsjećaju u jednoj kontinentalnoj županiji.

Angažirat će dodatne redare?

A tko će to platiti? To smo pitanje poslali zajednici županija i Nacionalnom stožeru, ali službeni odgovor još uvijek nismo dobili. Izvjesno je, međutim, da će u većini slučajeva trošak snositi sami građani jer u lokalnim proračunima takva stavka nije predviđena. Cijene testova, pritom, nisu ujednačene na području cijele Hrvatske, pa će – za one koji se nisu cijepili – u nekim dijelovima zemlje odlazak na šalter biti skuplji.

Gradovi i općine još dogovaraju i način kontrole covid potvrda na ulazu u zgradu ili, u nekim gradovima gdje je lokalna samouprava raštrkana, na više različitih lokacija. “Mi imamo portira na ulazu, ali je već sad prebukiran”, požalili su nam se u jednoj županijskoj upravi, gdje razmatraju angažiranje zaštitarske tvrtke. Drugi, pak, planiraju dodatno angažirati komunalne redare.

Što će biti s ročištima?

Covid potvrde od ponedjeljak su obavezne i u golemom obrazovnom sustavu. Ali ni tamo neke bitne pojedinosti još nisu dogovorene. Resorni ministar Radovan Fuchs potvrdio je u utorak da još razrađuju model testiranja te da postoje tri opcije, testiranje u ovlaštenim institucijama, testiranje u školama ili samotestiranje. Detalji će, kaže ministar, biti poznati do petka. Petak je zadnji radni dan prije početka primjene novih pravila.

U limbu su, zasad, i sudovi. Telegram je još u petak pitao Ministarstvo pravosuđa i uprave te Vrhovni sud kako će se pravila o covid potvrdama provoditi na sudovima – što ako osoba, zato što nema tu potvrdu, ne može ući na sud i prisustvovati ročištu? Kako će se tretirati njezin izostanak?

Zanimalo nas je hoće li biti nekih pravnih posljedica zbog izostanka neke od stranaka u procesu. Naime, ako se stranke ne pojave na ročištu, može, primjerice, doći do zastare. Netko presudom može biti osuđen na više od pet godina zatvora pa mora odmah u istražni zatvor, ali ispada da bez covid potvrde ne može. Osim toga, veliki broj službenika na sudovima, poput daktilografa bez kojih se rasprave ne mogu održavati, još nije cijepljen… Iz Ministarstva još nismo dobili odgovor.

Nije potvrda nego – test

Predsjednik Vrhovnog suda Radovan Dobronić, pak, uvjerava da nitko neće zbog toga biti kažnjen te da onaj tko je dobio poziv na sud, samo treba javiti da ne može doći. No, nikakav konkretan plan Dobronić nije dobio ni od stožera niti od resornog ministra Ivana Malenice. Detalji će, nadamo se ipak, biti poznati do petka. Petak je zadnji radni dan prije početka primjene novih pravila.

Kako će, pak, funkcionirati Sabor, danas je pojasnio predsjednik parlamenta Gordan Jandroković. Nakon što se mali broj zastupnika pobunio protiv obaveznih covid potvrda, nađeno je kompromisno rješenje: oni zastupnici koji nemaju potvrdu i ne žele se testirati, uključit će se video vezom. Osim s covid potvrdom, u Sabor će se moći i s negativnim testom (budući da se potvrda izdaje i za negativan test, radi se o gotovo istoj stvari). Ali svi detalji, dakako, nisu poznati: Jandroković još ne može reći gdje će se zastupnici testirati.