Nekad je nužno odabrati stranu

Odgođena ovrha malog Cesarea, potvrđena optužnica Vlahušiću, kazna Googleu i još par vijesti dana

Nekoliko bitnijih vijesti koje ste možda propustili

Povodom najave da će se u subotu postaviti spomen-ploča ustaši Juri Francetiću, oglasio se danas predsjednik Sabora Gordan Jandroković. U očitovanju Sabora stoji kako Jandroković smatra da je riječ o potpuno neprihvatljivo i nedopustivom postupku te kako osuđuje svako veličanje ustaškog poretka. “Isto tako, predsjednik Jandroković ističe da se takva ploča ne smije postaviti, jer bi to bilo u suprotnosti s Ustavom RH”, stoji u odgovoru Sabora. Telegramu su se danas javili i iz MUP-a. Kažu kako organizatori, odnosno udruga HAZUD, nisu najavili postavljanje ploče te da će “poduzeti potrebne mjere i radnje iz svoje nadležnosti radi sprječavanja eventualnih protupravnih ponašanja”.

Potvrđena optužnica protiv Vlahušića

Županijski sud u Splitu donio je odluku kojom je potvrdio optužnicu protiv bivšeg dubrovačkog gradonačelnika Andra Vlahušića i poduzetnika Lukše Frankovića u ‘aferi Revelin’, nakon što je sjednica Optužnog vijeća bila odgađana čak šest puta. Bivšeg dubrovačkog gradonačelnika Uskok u ‘aferi Revelin’ tereti da je oštetio gradski proračun za najmanje tri milijuna kuna. Frankovića se tereti za poticanje na zlouporabe, utaju poreza ili carine te povrede obveze vođenja poslovnih i trgovačkih knjiga.

Odgođena ovrha malog Cesarea

Najavljena ovrha sedmogodišnjeg Cesarea danas je odgođena. Brojni građani Splita prosvjedovali su pred zgradom majke Nine Kuluz kako bi spriječili ovrhu njenog sina koji odlukom suda trebao biti vraćen ocu. Prema informacijama koje je objavila Slobodna Dalmacija, do odgode je došlo zbog proceduralnih razloga. Nije angažiran sudski tumač za talijanski jezik pa policija nije mogla postupati. Prema posljednjim informacijama, ovrha će se ponovno pokušati provesti u srpnju ili kolovozu.

Počeli razgovori s kandidatima za Ustavni sud

Saborskom Odboru za Ustav danas se predstavilo 11 kandidata za tri suca Ustavnog suda, a na pitanja članova odbora odgovarali su, među ostalim, i predsjednik tog suda Miroslav Šeparović koji je na početku rekao kako misli da ploči s natpisom “Za dom spremni” u Jasenovcu nije mjesto, te ustavni suci Mato Arlović i Antun Palarić. Njima trojici ističe mandat na Ustavnom sudu, a svi bi htjeli još jedan mandat na toj poziciji. Prema pisanju medija, upravo su njih trojica i najizgledniji kandidati.

Konsenzus oko zakona o sprječavanju pranja novca

Ministar financija Zdravko Marić predstavio je danas u Saboru prijedlog novog zakona o sprječavanju pranja novca i financiranju terorizma. Prijedlogom su bili zadovoljni i vladajući i opozicija. Novi zakon uređuje niz pitanja, a jedno od najvažnijih je uspostava Registra stvarnih vlasnika kao središnje elektroničke baze podataka o stvarnom vlasništvu pravnih subjekata. Puna operativnost registra očekuje se do kraja lipnja 2018., financirat će se iz sredstava EU, a podaci iz njega neće biti javno dostupni.

Dalić pričala o Agrokoru, malo je napala Bernardića

Potpredsjednica Vlade i ministrica gospodarstva, poduzetništva i obrta Martina Dalić izjavila je kako je tijekom proteklih mjeseci poduzela znatne napore pridonoseći donošenju zakona o izvanrednoj upravi u Agrokoru, koji je po njenoj ocjeni pridonio stabilizaciji poslovanja i očuvanju radnih mjesta. Rekla je da je za razliku od predsjednika SDP-a i njemu sličnih utrošila svu svoju energiju i znanje pridonoseći stvaranju zakona o izvanrednoj upravi. Kazala je da je Agrokoru prijetio stečaj, masovna otpuštanja i gašenje poslovanja u više od 50 tvrtki u Hrvatskoj, uz ocjenu da restrukturiranje između ostaloga znači efikasnije organiziranje poslovanja poduzeća koje čine taj sustav.

Nizozemska odgovorna za pokolj u Srebrenici

Nizozemski žalbeni sud potvrdio je da Nizozemska snosi djelomičnu odgovornost za oko 300 muslimanskih žrtava pokolja u Srebrenici koji su bili izbačeni iz baze UN-a koju je osiguravao nizozemski kontingent, a nakon što su okolno područje pregazile postrojbe bosanskih Srba. Presuda Žalbenog suda u Den Haagu potvrdila je odluku iz 2014., a radi se o iznimnoj presudi s obzirom da Ujedinjeni narodi uživaju imunitet od kaznenog progona. Nizozemski slučaj je gotovo jedinstven jer se državu koja je sudjelovala u mirovnoj misiji UN-a pozvalo na odgovornost zbog njezinog djelovanja.

Google kažnjen s 2,42 milijarde eura

Googleova kompanija Alphabet mora platiti 2,42 milijardi eura kazne jer je, prema tvrdnjama Europske protumonopolske komisije, prekršio zakone EU. Svojoj Google Shopping usluzi za uspoređivanje cijena davali su nezakonitu prednost spram konkurencije i, ako ne uklone ilegalni sustav u roku 90 dana, svaki dan će im skidati 5 posto dnevne zarade. Ovakva odluka pritom možda ukazuje i na to kako bi Google mogao proći u ostalim sporovima koji se protiv njih vode zbog Androida i blokiranja konkurencije na tražilicama.