Odvjetnica silovatelja djevojčice tvrdi da njezin klijent, uhićen po tjeralici u Austriji, uopće nije bio u bijegu

Uhitili su ga u Grazu na temelju europskog uhidbenog naloga

17.10.2019., Zadar - U istrazni zatvor u Zadru privedeni osumnjiceni za silovanje maloljetnice. Photo: Dino Stanin/PIXSELL
FOTO: Dino Stanin / PIXSELL

Mlađi muškarac (22) iz okolice Zadra, nepravomoćno osuđen na sedam godina zatvora zbog silovanja maloljetne djevojke, u roku od 10 dana trebao bi biti izručen Hrvatskoj iz Austrije, u kojoj se našao nakon izricanja presude, iako je pravomoćnost trebao čekati u zadarskom zatvoru. Za njim je bila raspisana tjeralica jer ga policija nije našla na adresi prebivališta, a kako je Telegram već pisao, njegovi poznanici tvrde da se u Austriji, odnosno u Grazu, sakrio kod rodbine.

No, u ponedjeljak je njegova odvjetnica ustvrdila da njezin klijent, koji je prije nekoliko dana uhićen, uopće nije bio u bijegu.

– Moj branjenik u niti jednom trenutku nije opstruirao vođenje postupka koji je trajao dvije i pol godine, a kao osobi koja se branila sa slobode nije mu bilo ograničeno kretanje. Uredno se odazivao na sve zakazane rasprave tijekom trajanja postupka, izjavila je Daria Krajina Štivičić za Zadarski.hr tvrdeći da je njezin klijent u Grazu boravio duže vrijeme i ističući da se ne protivi izručenju.

‘Onemogućile ga objektivne okolnosti’

“Čim su se za to stekli uvjeti, javio se nadležnom tijelu i pitao kome se točno treba javiti kako bi postupio po rješenju kojim mu je određen istražni zatvor. Postojale su objektivne okolnosti koje su ga onemogućile u ranijem javljanju pa je tako došlo do realizacije procedure u međuvremenu izdatog Europskog uhidbenog naloga. Čim su iste otpale, isti je kako je to kazano na samoj objavi, ispoštovao sudsku odluku koja je još uvijek nepravomoćna. To se sve događalo u petak predvečer”, navodi odvjetnica.

Kaže da obrana nije koristila niti će iskoristiti zakonsko pravo na podnošenje žalbe na rješenje kojom mu je određen istražni zatvor temeljem članka 123. stavka 2. Zakona o kaznenom postupku. “Dakle, rješenje o istražnom zatvoru još uvijek nije pravomoćno”, rekla je odvjetnica Štivičić.

Ovaj je slučaj od početka izazivao kontroverze. Osim zbog gnjusnog kaznenog djela u kojem je maloljetna djevojka godinu dana bila žrtva seksualnog zlostavljanja šestorice mladića, javnost je zgrozila i činjenica da su osumnjičeni vrlo brzo nakon uhićenja u jesen 2019. pušteni da se brane sa slobode. Nakon žalbe tužiteljstva ipak su završili u istražnom zatvoru, no već mjesec dana kasnije opet su bili na slobodi.

Suđenje pratili sa slobode

Tijekom cijelog suđenja branili su se sa slobode. Kada je konačno 29. srpnja ove godine Županijski sud u Zadru prvookrivljenom izrekao sedam godina zatvora to je značilo da pravomoćnost presude mora čekati u istražnom zatvoru.

“U tom postupku bilo je optuženo šest mladića i svi su se branili sa slobode. Na ročištu na kojem je 29. srpnja svima njima objavljena nepravomoćna presuda, prvookrivljeni se nije pojavio. On je tada nepravomoćno osuđen na jedinstvenu kaznu od sedam godina zatvora. Kako je riječ o kazni višoj od pet godina zatvora, odmah po izricanju nepravomoćne presude, njemu je određen tzv. obligatorni istražni zatvor. Nakon toga sud je izdao nalog policiji da ga s njegove adrese prebivališta dovede u zadarski zatvor. Policija je sudu javila da on na adresi prebivališta nije nađen te je za njim sada raspisna tjeralica”, kazala je sutkinja Županijskog suda u Zadru Sandra Radanović.

Njezino sudsko vijeće donijelo je nepravomoćnu presudu skupini optuženika. Drugookrivljeni je dobio dvije i pol godine zatvora, treći je osuđen na tri godine, a četvrti na godinu. Petooptuženom maloljetniku su izrečene tri godine maloljetničkog zatvora, dok je šestookrivljeni dobio 100 sati humanitarnog rada.