Ogromna pobjeda mladih liječnika kojima su bolnice uzimale plaće. Ustavni sud donio važnu odluku

Ugovore s bolnicama specijalizanti su do sada nazivali lihvarskima

FOTO: Zeljko Lukunic/PIXSELL

Trideset hrvatskih liječnika, specijalizanata iz Opće bolnice Pula, dokazalo je na Ustavnom sudu RH da bolnica ne smije od njih tražiti da vrate sve plaće ako nakon specijalizacije odu u neku drugu zdravstvenu ustanovu. Velika je to pobjeda za brojne specijalizante koji su se našli u istoj situaciji, odnosno nakon dovršetka specijalizacije otišli u neku drugu bolnicu, pa su završili u milijunskim sudskim sporovima. Ustavni sud sada je rekao da im je na taj način povrijeđeno pravo na zaradu.

Ukinuta je presuda Županijskog suda u Rijeci, koji će sada, na osnovu onoga što je utvrdio Ustavni sud morati donijeti novu odluku.

Kronologija slučaja

Postupak je krenuo još 2016. kada su specijalizanti tražili da im se iz ugovora izbaci članak prema kojem bolnici moraju vratiti plaće ako nakon dovršetka specijalizacije ne ostanu raditi kod njih. Tužbom su tražili da se taj članak poništi što je Općinski sud u Puli i učinio. Utvrđeno je, naime, da je Ministarstvo zdravstva 2016. izmijenilo Pravilnik o specijalističkom usavršavanju doktora medicine te on više nije obuhvaćao obvezu vraćanje plaća u slučaju prekida specijalizacije ili odlaska u drugu zdravstvenu ustanovu.

Na tu prvostupanjsku presudu Opća bolnica u Puli uložila je žalbu. Kao viši sud određen je Županijski sud u Rijeci koji žalbu usvaja i preokreće presudu u korist bolnice. Objašnjavaju kako su svi ugovori specijalizanata pulske bolnice OK, jer su ionako sklopljeni prije izmjene Pravilnika na koji se pozvao Općinski sud u Puli. Drugim riječima, zaključeno je da sporni članak ugovora o specijalizaciji nije ništetan.

Nakon te presude slučaj završava na Vrhovnom sudu RH. Specijalizanti traže reviziju presude, no Vrhovni sud ih je lani odbio. U ustavnoj tužbi konačno traže da se utvrdi da im je povrijeđeno pravo na zaradu.

Detalji ustavne tužbe

“Imajući u vidu odredbu Zakona o obveznim odnosima kojom je propisano da je ugovor koji je protivan Ustavu, prisilnim propisima ili moralu društva – ništetan, tražimo da se odredba o vraćanju plaća proglasi ništetnom. Županijski sud u Rijeci nije nam dao razborito pravno obrazloženje. Prema članku 55. Ustava svaki zaposlenik ima pravo na zaradu kojom može osigurati sebi i obitelji slobodan i dostojanstven život. Slično je propisano i u odredbi članka 7. Zakona o radu prema kojoj je poslodavac obvezan u radnom odnosu radniku dati posao, te mu za obavljeni rad isplatiti plaću”, naglasili su u tužbi.

Ustavni sud zauzeo je upravo takav stav. Analizirali su sporne ugovore i utvrdili da je u njima bila definirana plaća specijalizanata. “Troškovi vezani uz provođenje i trajanje specijalističkog programa i educiranja specijalizanata zaposlenih na izabranim radnim mjestima specijalizacije strogo su odvojiva novčana kategorija koja je kao takva i dogovorena na strani bolnice u kojoj specijalizant provodi odobreni program izabrane specijalizacije”, utvrdio je Ustavni sud.

To znači da trošak specijalizacije ne predstavljaju plaće specijalizanata.

Što ova presuda znači?

Tim više što su Zakonom o zdravstvenoj zaštiti iz 2018. ti troškovi i pobrojani. Riječ je o troškou glavnog mentora, mentora i komentora, trošku zdravstvenih ustanova u kojima se obavlja specijalističko usavršavanje, trošku poslijediplomskog specijalističkog studija, trošku završnog i specijalističkog ispita, trošku knjižice o specijalističkom usavršavanju zdravstvenog radnika i trošku dnevnika rada zdravstvenog radnika na specijalističkom usavršavanju.

“Kako Županijski sud u Rijeci nije razmotrio sve činjenice i okolnosti ovog slučaja povrijedio je podnositeljima ustavne tužbe pravo na zaradu”, zaključeno je u odluci što ju je donio Ustavni sud RH.

Inače, prema podacima Hrvatske liječničke komore (HLK), najmanje 1148 liječnika u Hrvatskoj ima ugovor koji u slučaju ranijeg prekida radnog odnosa sadrži obavezu vraćanja bruto plaća poslodavcu za razdoblje jednako trajanju specijalizacije (obično pet godina). U HLK navode i da najmanje 181 liječnik ima obavezu vraćanja bruto plaća za dvostruko razdoblje specijalizacije (najčešće deset godina).