Okej, Trump sad kaže da NATO ipak nije zastario. Evo još par stvari oko kojih je potpuno promijenio stav

O nekoliko tema koje su bile središte njegove kampanje sad priča drukčije

US First Lady Melania Trump claps as US President Donald Trump pauses while speaking during a Wounded Warriors event in the East Room of the White House on April 6, 2017 in Washington, DC. / AFP PHOTO / Brendan Smialowski
FOTO: AFP

U par sati ozbiljnog političkog preokreta, američki predsjednik Donald Trump napustio je nekoliko svojih stavova koji su bili okosnica njegove predsjedničke kampanje, uglavnom posvećene vrijeđanju establishmenta koji je obećao uništiti.

Tako je jučer rekao da NATO ipak nije zastario, a u međuvremenu je promijenio i stav prema Kini kao “manipulatoru valutom”. Čini se kako je Trump pomalo ublažio i svoje inzistiranje na zbližavanju s Rusijom. Napravili smo mali pregled.

1. Nato više nije zastario

Trump je u srijedu zahvalio zemljama članicama NATO-a na podršci nakon intervencije u Siriji, ustvrdivši kako taj vojni savez, suprotno njegovim ranijim tvrdnjama, nije zastario, prenose agencije. Na zajedničkoj konferenciji za novinare nakon sastanka s glavnim tajnikom NATO-a Jensom Stoltenbergom Trump je istaknuo kako zemlje članice svejedno trebaju ravnopravno sudjelovati u financiranju europske sigurnosne mreže.

“Rekao sam da je zastario. Nije više zastario”, rekao je Trump. Dodao je da se Sjevernoatlantski savez prilagođava široj misiji borbe protiv islamskih militanata. Trump je zahvalio članicama NATO-a što su podržale njegovu odluku o zračnim napadima na sirijsku zračnu bazu u odgovoru na raniji kemijski napad na civile, te ustvrdio kako je vrijeme da se okonča rat u Siriji.

2. Kina ipak ne manipulira svojom valutom

Trump je u srijedu izjavio i kako njegova administracija, suprotno onome što je najavljivao u predizbornoj kampanji, neće proglasiti Kinu “manipulatorom valutom”, ali je priznao kako američki dolar “postaje prejak”, što će se negativno odraziti na gospodarstvo. U intervjuu za list The Wall Street Journal, Trump je također kazao kako bi volio da se američke kamatne stope zadrže na niskim razinama. “Kina ne manpulira svojom valutom”, rekao je Trump. Njegova je izjava u suprotnosti s predizbornim obećanjem da će proglašenje Kine valutnim manipulatorom biti prvi potez njegove administracije u sklopu planiranog smanjenja kineskog uvoza u SAD.

Glasnogovornik američkog ministarstva financija potvrdio je da polugodišnje izvješće toga ministarstva o valutnim praksama vodećih trgovinskih partnera, koji će biti objavljen koncem ovog tjedna, neće imenovati Kinu kao valutnog manipulatora. Razlog promjene Trumpova stava, kako prenosi Wall Street Journal, leži u činjenici da Kina već mjesecima ne manipulira juanom, kao i procjeni da bi takav korak u ovome trenutku doveo u pitanje Trumpove pregovore s Pekingom o suočavanju sa sjevernokorejskom prijetnjom. SAD je Kinu posljednji puta označio kao manipulatora valutom 1994. godine.

3. Ipak želi maknuti Asada, koji je sada ‘koljač’

Trumpova politička gimnastika nije stala samo na Kini i NATO-u. Samo par dana nakon što se činilo da je Trumpova administracija prihvatila pristup sirijskom pitanju koji bi dopustio Bašaru al- Asadu da ostane na vlasti, Trump ga je nazvao “koljačem” zbog napada kemijskim oružjem na civile i tako pokrenuo spekulacije da sada zagovara promjenu režima.

4. Više nije siguran da će se slagati s Rusijom

Takva bi pozicija oko Sirije, ukoliko su spekulacije istinite, antagonizirala Rusiju, s kojom su odnosi SAD-a trenutno sve lošiji. Trump je zauzeo prilično skeptičan stav oko poboljšanja odnosa s Kremljem.

“Trenutno se ne slažemo dobro s Rusijom. Odnosi su možda najgori do sada”, rekao je Trump na novinskoj konferenciji u Bijeloj Kući. Modificirana retorika spram Rusije dobar je znak za američke saveznike koji su bili uznemireni predsjednikovom željom za zbližavanjem s Moskvom, možda i nauštrb zapadnih saveznika. “Bilo bi fantastično kada bi se slagali s Rusijom. To se možda dogodi. Možda i ne. Možda se dogodi upravo suprotno”, rekao je Trump.

5. Približavanje konvencionalnim političkim pozicijama

Možda nije potpuno slučajno da se Trumpovo naglo približavanje konvencionalnim političkim pozicijama dogodilo dan nakon što je u intervjuu u New York Postu javno kritizirao svog političkog savjetnika Stephena Bannona. Bannon je prošlog tjedna smijenjen sa svoje pozicije u Nacionalnom sigurnosnom vijeću, što su dužnosnici koji zastupaju tradicionalan i globalistički pristup vanjskoj politici doživjeli kao trijumf.

To je još jedan znak da unutar Trumpove administracije jačaju umjereni utjecaji, orijentirani na establishment, kakve utjelovljuju Trumpov zet Jared Kushner, kćer Ivanka i ekonomski savjetnik Gary Cohn. Sve ovo, piše CNN, ne znači da Trump napušta sve svoje kontorverzne pozicije poput osnaživanja granične kontrole i deportacija imigranata, no novi ton po pitanjima Rusije, Kine i NATO-a prevelik je uzorak promjene Trumpovog političkog ponašanja da bi bili u potpunosti slučajani.