Tisuću izbjeglica ušlo u Mađarsku, svega par dana prije dovršetka zida

Izbjeglice su prešle u Mađarsku hodajući uz prugu koja ide granicom

A migrant family walk between the rails near the border village Asotthalom, at the Hungarian-Serbian border on August 24, 2015 as the metal fence was cut by migrants. At least 2,000 more migrants flooded overnight into Serbia in a desperate journey to try and go on to Hungary, the door into the European Union, a UN official said on August 24, 2015. AFP PHOTO / CSABA SEGESVARI
FOTO: AFP

Oko tisuću migranata koji su tijekom vikenda iz Makedonije prešli u Srbiju uspjelo je u ponedjeljak navečer ući u Mađarsku, javila je agencija France presse.

Ti su migranti ušli u Mađarsku iz Srbije hodajući uz prugu koja ide uz granicu, u blizini sela Roszke na jugu Mađarske. Prešli su u tu zemlju nekoliko dana prije nego je Mađarska uspjela dovršiti zid koji gradi kako bi spriječila ulazak migranata. Zid će biti gotov 31. kolovoza, po najavi mađarske vlade, a visok je četiri metra i dug 175 kilometara.

Već danas novi veliki val izbjeglica

Skupina u kojoj su najbrojniji Sirijci stigla je do prijelaza koji još nije zatvoren zidom. Prihvatila ih je mađarska policija koja ih je prepratila do obližnjeg centra za registraciju. Većina ih je rekla da je došla izravno s granice Makedonije i Grčke.

Izgjeglice su hodale po pruzi sve do granice s Mađarskom
Izgjeglice su hodale po pruzi sve do granice s Mađarskom AFP

Sjever Vojvodine na granici s Mađarskom u iščekivanju je velikog vala izbjeglica. Očekuje se da će se od utorka na području Vojvodine broj pristiglih migranata višestruko povećati, nakon što su makedonska policija i vojska tijekom vikenda odlučila dopustiti njihov prolazak.

Makedonska vlast je pokušala zaustaviti ulazak migranata iz Grčke ali je poslije više sukoba i međunarodnog pritiska odustala od te namjere.

Ograda na mađarskoj granici sa Srbijom
Ograda na mađarskoj granici sa Srbijom AFP

Srpski ministar posjetio migrante

Srpski ministar unutarnjih poslova Nebojša Stefanović obišao je improvizirani kamp migranata u parku kod Autobusnog kolodvora u Beogradu i poručio da će se policija pobrinuti da se oni, kao i turisti i građani Srbije, osjećaju sigurno, piše Tanjug.

Stefanović je, poslije obilaska kampa i razgovora sa migrantima iz ratom zahvaćenih zemalja Bliskog i Srednjeg istoka, rekao da će Srbija nastaviti s nastojanjima da dobar domaćin ljudima koje je muka natjerala da prođu kroz Srbiju.

“Ovdje smo kako bismo se uvjerili da je očuvana sigurnost ovih ljudi i naših građana. Policijska uprava za Beograd osigurala je 24-satno prisustvo policije u ovom djelu grada, kojima se migranti i naši građani uvijek mogu obratiti. Naši pripadnici će danonoćno patrolirati Beogradom i potrudit ćemo se da se ovi ljudi, tako i turisti i naši građani osećaju prijatno”, poručio je Stefanović.

Stefanović je izrazio zadovoljstvo zbog toga što su sami migranti izrazili zadovoljstvo postupanjima vlasti u Srbiji prema njima. Istaknuo je kako je cilj Srbije olakšati migrantima tranzit te kako će nastaviti ulagati napore kako bi im srpske vlasti što je više izašle u susret.

SAD će 2016. primiti između 5.000 i 8.000 sirijskih izbjeglica

Sjedinjene Države trebale bi primiti između pet i osam tisuća sirijskih izbjeglica sljedeće godine, objavio je glasnogovornik američkog ministarstva vanjskih poslova John Kirby.

Washington bi trebao na svoj teritorij primiti “između tisuću i dvije tisuće sirijskih izbjeglica ove godine i između 5.000 i 8.000 sljedeće, 2016.”, rekao je Kirby.

Čelnik UNHCR-a Antonio Guterres u srpnju je kazao da je broj sirijskih izbjeglica premašio četiri milijuna, a da većina živi u bijedi i sanja o emigracijui u Europu nakon što je izgubila svaku nadu o povratku u svoju zemlju razorenu ratom.

Najviše sirijskih izbjeglica nalazi se u Turskoj i u Libanonu.