Nekad je nužno odabrati stranu

Onaj čuveni afrički diktator, poznat između ostalog i jer tvrdi da liječi AIDS, pobjegao je iz Gambije

Izgubio je izbore te pod prijetnjom nasilnog protjerivanja otišao u egzil

Former president Yaya Jammeh the Gambia's leader for 22 years, looks through the window from the plane as he leaves the country on 21 January 2017 in Banjul airport.
Yahya Jammeh, the Gambia's leader for 22 years, flew out of the country on January 21, 2017 after declaring he would step down and hand power to President Adama Barrow, ending a political crisis. An AFP journalist at the airport saw Jammeh board an unmarked plane heading for an unspecified destination, seen off by a delegation of dignitaries and soldiers. / AFP PHOTO / STRINGER
FOTO: AFP

Sada već bivši predsjednik Gambije Yahya Jammeh napokon je priznao poraz na izborima i povukao se s mjesta predsjednika. Nakon 22 godine vladavine Jammeh je otišao u egzil u Ekvatorijalnu Gvineju, piše BBC.

Jammeh je izbore izgubio još u prosincu. Isprva je priznao poraz, no nakon što su vođa pobjedničke koalicije javno rekao da će mu se suditi zbog zločina za njegove vladavine, naglo se predomislio, negirao rezultate izbora i izveo vojsku na ulice. S vlasti je otišao nakon više od mjesec dana i to pod ozbiljnim pritiscima izvana.

Diktatura duža od dva desetljeća

Yahay Jammeh na aerodrom je došao praćen konvojem vozila i okupljenih obožavatelja. Popeo se na malu platformu i poslušao ceremonijalnu glazbu vojnog orkestra, zatim se popeo u avion, mahnuo okupljenima i nakon 22 godine na vlasti napustio Gambiju. Vojnici, građani i dužnosnici bili su vidno potreseni. Neki su i plakali.

No, mnogima u Gambiji bilo je drago što je završila diktatura duža od dva desetljeća. Detalji dogovora koji je Jammeha prisilio da ode s vlasti nisu poznati, ali jasno je da je faktor bila i prilično izvjesna vojna intervencija susjednih država ukoliko Jammeh ostane predsjednik. Ovako je jedan gambijski predsjednik po prvi put mirno predao vlast od kad je Gambija nezavisna.

Adam Barrow, koji je Jammeha pobijedio na izborima, BBC-u je rekao da želi osnovati Odbor za istinu i pomirenje koji bi istražio optužbe o kršenjima ljudskih prava za vrijeme Jammehove vlasti.

Na vlast došao vojnim pučem kao 29-godišnjak

Vojnici više zapadnoafričkih zemalja krenuli su prema Gambiji kao prijetnja Jammehu koji je odbijao napustiti mjesto predsjednika. Otišao je tek kada je osigurao egzil, izjavivši kako nije nužno da se “prolije ijedna kap krvi.“

Bivši gambijski predsjednik Yahya Jammeh AFP/AFP PHOTO

Jammeh je na vlast došao 1994. kao 29-godišnji pukovnik vojnim pučem. Do ovogodišnjeg poraza, pobijedio je na četiri demokratska izbora, no optuživan je da su na izborima glasači i opozicija bili pod utjecajem zastrašivanja i represije.

Tvrdio je da može izliječiti AIDS

Malo je reći da je gospodin Jammeh ekscentrik. Službena titula u Gambiji bila mu je ”Njegovo visočanstvo Šeik Profesor Doktor Babili Mansa” (ovo Babili Mansa bi se prevelo kao ”osvajač rijeka”). Predstavljao se kao pobožni musliman s čudotvornim moćima. Prije desetak godina izašao je s bizarnom tvrdnjom da posjeduje formulu biljnog pripravka koji liječi AIDS, a kasnije je tvrdio da može liječiti i neplodnost.

Poznat je i po gotovo patološkoj homofobiji. Izjavljivao je da homoseksualce treba istrijebiti i prijetio obezglavljivanjima. Za Jammhehova predsjedovanja gambijska je vlada bila pod intenzivnim međunarodnim pritiscima zbog neriješenog ubojstva urednika novina The Point Deyde Hydare iz 2004. U razgovoru za BBC na pitanje o tom slučaju Jammeh je rekao da su u Gambiji i drugi umirali i da ne zna zašto bi Hydara trebao bti poseban.