Opet smo probali i nismo uspjeli. Vlada, sad s drugim argumentima, odbija dati podatke o tajnici Zeljko

Dva tjedna ne možemo dobiti odgovor na osnovu koje je svjedodžbe gospođa zaposlena. U međuvremenu je, doznajemo, otišla na bolovanje

Sandra Zeljko je na bolovanju”, rečeno je Telegramu u vladinom Uredu za razminiranje u Zagrebu, gdje je od 7. ožujka, nakon otkaza u Vladi, novo radno mjesto bivše tajnice u kabinetima premijera Andreja Plenkovića, Tihomira Oreškovića, Zorana Milanovića i Jadranke Kosor. Od Sandre Zeljko, željeli smo, naime, saznati ono što već dva tjedna ne uspijevamo u Vladi RH: na osnovu kakvog dokumenta se Sandra Zeljko uopće zaposlila u Vladi.

Iz Vlade je i dalje nemoguće dobiti informaciju je li donedavna tajnica u Banskim dvorima, Sandra Zeljko, zasnovala radni odnos ne temelju sudskog rješenja kojim joj je priznata srednja škola, a koju ona, kako smo to prvi pisali, nikada nije završila. Na ponovljeni Telegramov upit o tome, nakon deset dana odgovoreno je da je ”Vlada Republike Hrvatske svu relevantnu dokumentaciju vezano uz državnu službenicu Sandru Zeljko dostavila Državnom odvjetništvu na daljnje postupanje”.

Ranije dokumente nisu dali pod drugačijom izlikom

Iz Ureda za odnose s javnošću pojasnili su, pozivajući se na članak 15. Zakona o pravu na pristup informacijama, kako će ”tijela javne vlasti ograničiti pristup informacijama koje se tiču svih postupaka koje vode nadležna tijela u prethodnom i kaznenom postupku za vrijeme trajanja tih postupaka”.

Međutim, kada se Telegram – odmah nakon što su premijer Andrej Plenković i glavni državni odvjetnik Dinko Cvitan 6. ožujka održali zajedničku tiskovnu konferenciju, na kojoj je rečeno kako je afera s dnevnicama nastavljena i nakon završetka mandata Vlade Zorana Milanovića – zatražio informaciju o stručnoj spremi Sandre Zeljko, izlika je bila posve drugačija.

Kao što je poznato, a što je Telegram već objavio, Sandra Zeljko toga je dana dobila otkaz u Vladi i premještena je na drugu državnu službu, u vladin Ured za razminiranje, u Mesničkoj ulici. Iz vladinog Ureda za odnose s javnošću, 8. ožujka Telegramu je odgovoreno da informacije koju je školu i kada završila Sandra Zeljko ”podliježu ograničenju Zakona o zaštiti osobnih podataka”.

Pozvali smo se na presudu Visokog upravnog suda

Telegram se tada pozvao na jednu presudu Visokog upravnog suda iz 2015. u kojoj jasno stoji da takva vrst podataka nije zaštićena. Pogotovo kada se, kao u slučaju afere dnevnice, radi o pravu javnosti da takve podatke sazna, to jest kada – kako stoji u presudi – ”prevladava javni interes u odnosu na štetu po zaštićene interese”.

U presudi Visokog upravnog suda na koju se pozvao Telegram, kako bi dokazao da je praksa drugačija u odnosu na stav vladinog Ureda za odnose s javnošću, izrijekom stoji i kako javnost ima pravo znati tko su osobe koje su dio javne vlasti, jer se one financiraju iz proračunskih sredstava. Doslovno: ”Javljanjem na oglas za takvu dužnost, osoba mora prihvatiti i potrebu javnosti za transparentnost tijela javne vlasti u što spada i pristup određenim osobnim podacima”.

Međutim, sada iz Ureda za odnose s javnošću stiže potpuno drugačije objašnjenje: sva dokumentacija u vezi Sandre Zeljko iz Vlade isporučena je DORH-u. Očito, u Vladi su svjesni da službena potvrda o tome da se Sandra Zeljko zaposlila bez potrebne stručne spreme, kao i to da nitko, dok to nije učinio Telegram, nije provjeravao je li sudsko rješenje o priznanju stručne spreme zasnovano na stvarnim činjenicama, teško kompromitira Banske dvore.

Školske arhive ponovno su postale dostupne

Naime, u rješenju iz 1992., koje je na Općinskom sudu u Vukovaru (tada sa sjedištem u Zagrebu), gdje je predsjednik suda bio stric Sandre Zeljko, stoji kako joj se rješenje izdaje zbog toga što je arhiva škole nedostupna. Ali nakon završetka mirne reintegracije, 15. siječnja 1998., kada je Vukovar i cijelo hrvatsko Podunavlje ponovno vraćeno u ustavno pravni poredak Republike Hrvatske, školske arhive postale su dostupne.

U matičnoj knjizi Srednje ekonomske škole u Vukovaru, nasuprot tvrdnjama Sandre Zeljko i usprkos izdanom sudskom rješenju, nema podatka da je ona tu školu i završila. To je za Vladu vrlo neugodna činjenica jer ispada da je tajnica u kabinetima čak četvero hrvatskih premijera radila s rješenjem dobivenim na temelju lažnog iskaza i svjedočenja, te da je sve te godine na tajničkom mjestu radila sa samo završenom osnovnom školom.