Optužnica protiv Sanadera i Ježića za aferu HEP vraćena je na Optužno vijeće; odlučuju hoće li obustaviti proces

Problem je što im je gotovo nemoguće suditi bez Mravka koji je preminuo

FOTO: Screenshot

Županijski sud u Zagrebu odlučio je optužnicu protiv bivšeg premijera Ive Sanadera i bivšeg vlasnika Diokija Roberta Ježića za prodaju jeftine struje Ježićevom Diokiju, vratiti Optužnom vijeću. Ono mora odlučiti jesu li optužbe, nakon nedavne smrti prvookrivljenog Ivana Mravka, koji je ujedno bio glavni počinitelj, još uvijek osnovane, odnosno može li se prema njima voditi kazneni postupak.

Može li im se suditi bez Mravka?

Ovu je odluku donijelo Vijeće na čelu sa sutkinjom Jasnom Galešić, koje je već dobilo potvrđenu optužnicu te je trebalo krenuti u sudski proces. Ključno je pitanje može li se Ježiću i Sanaderu, kao poticateljima na zločin, suditi bez Mravka, koji je, još tijekom istrage, sve priznao. Međutim, njegov iskaz, po mišljenju obrane, jedini je dokaz protiv Sanadera i Ježića. Materijalnih dokaza navodno nema te zbog toga odvjetnica Jadranka Sloković drži da ni njihova krivnja ne bi mogla biti dokazana.

“Činjenica je da nema dovoljno dokaza da su gospodin Ježić i gospodin Sanader počinili kaznena djela na način kako im se stavlja na teret pa treba ponovno preispitati odluku Optužnog vijeća”, rekla je odvjetnica Ive Sanadera, Jadranka Sloković.

Detalji o slučaju HEP-Dioki

Za aferu HEP-Dioki optužnica je podignuta krajem 2012. godine, a uz Ježića i Sanadera bio je optužen i Ivan Mravak, koji je u međuvremenu preminuo. U ovom slučaju Sanadera, Ježića i Mravka tereti se za malverzacije sa strujom, odnosno Mravka se teretilo da je 2008. i 2009. na Sanaderov poticaj pogodovao Ježićevoj Dioki grupi kako bi joj HEP dao jeftiniju struju, a šteta je iznosila 3,8 milijuna kuna. Mravak, bivši šef HEP-a, tijekom saslušanja 2010. USKOK-ovim je istražiteljima rekao da su ga na kriminalne aktivnosti u vezi s kupnjom i prodajom električne energije prisilili tadašnji potpredsjednik Vlade Damir Polančec i premijer Ivo Sanader.

Odslužio je 18 mjeseci zatvora zbog zbog optužbi da je iz HEP-a pokušao izvući 2 milijuna eura. Ježić je u dosadašnjim postupcima protiv Sanadera bio svjedok, a tijekom suđenja za aferu INA-MOL javno je u sudnici obećao da će vratiti 5 milijuna eura koji su se nalazili na računu njegove švicarske tvrtke, a taj je novac, prema optužnici, uplatio MOL kao mito za Sanadera. Ježić taj novac nikad nije vratio, a u međuvremenu je Ustavni sud ukinuo pravomoćnu presudu u aferi INA-MOL, pa on trenutačno nema ni pravne osobe po kojoj bi taj novac mogao uplatiti sve i da hoće.