Osječka Akademija kupuje raskošni crveni klavir koji proizvodi samo jedna firma. O tome odlučivao docent koji je i promovira

Dekanica ne odgovara na upit o potencijalnom sukobu interesa kod nabave klavira s četiri pedale za 1,5 milijuna kuna

FOTO: Pixsell/Telegram

“Faziolijevi klaviri obilježeni su jedinstvenom plemenitošću zvuka. Riječ je o klaviru koji je savršen suučesnik virtuozu. Pravi dragulj vrhunske izrade”. Ovaj citat stoji na službenim stranicama proizvođača koncertnih klavira Fazioli, a njegov autor – koji biranim riječima hvali ove klavire talijanske izrade – pijanist je i docent osječke Akademije za umjetnost i kulturu Goran Filipec. Njegovo ime i vlastoručni potpis od prošloga su petka i na dokumentu kojim se preporučuje da Akademija, za 1,5 milijuna kuna, kupi baš Faziolijev klavir u crvenoj boji s četiri pedale.

Preporuku komisije u kojoj je sjedio docent Filipec, da se nabavi Fazioli, odlukom je potvrdila dekanica Akademije Helena Sablić Tomić pa, ako ne bude žalbi, u Osijek stiže odabrani klavir. Ova priča uvodi osječku Akademiju i docenta Filipeca u sferu sukoba interesa kako ga definira Zakon o javnoj nabavi; ista osoba istovremeno promovira Fazioli klavire i kao član stručnog povjerenstva sudjeluje u odluci da njegova matična institucija nabavi hvaljenog Faziolija s četiri pedale.

U odluci ih nisu pokolebale niti primjedbe jednog od ponuditelja koji je tvrdio da se diskriminiraju baš svi ponuditelji osim zastupnika Faziolija jer je traženi klavir moguće nabaviti jedino od ovog talijanskog proizvođača koji je i patentirao famoznu pedalu. Takav klavir nema ni zagrebačka Muzička akademija, najveća i najstarija visokoškolska glazbena ustanova u Republici Hrvatskoj. Osim toga, kako nam u razgovoru kaže dvoje vrsnih pijanista, klavir s četiri pedale potpuna je ekstravaganca nepotrebna za obrazovni proces.

‘Nužan preduvjet za profesionalnu izvrsnost’

A upravo važnošću za obrazovni proces Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku pravda svoju nabavu klavira s četiri pedale. U postupku nabave, nekoliko su puta morali davati pojašnjenja zašto žele baš takav klavir naspram onoga sa standardne tri pedale. Jedan od ponuditelja protestirao je zbog ove specifikacije “jer klavir sa 4 pedale proizvodi isključivo jedan jedini proizvođač na svijetu (…) te smatramo da se time pogoduje jednom jedinom proizvođaču”.

Zaista, na službenim stranicama Faziolija, za model klavira F308 jasno piše da ima četvrtu pedalu “koju je izumio Fazioli”. Ona je fizički smještena lijevo od standardne tri pedale i doprinosi smanjenju udaljenosti između klavirskog čekića i žica čime se postiže sofisticiraniji zvuk. Performanse četvrte pedale osječkoj su Akademiji, proizlazi tako iz dokumenata u postupku javne nabave, neprocjenjive za obrazovni proces.

“Smatramo kako je za formiranje vrsnih profesionalnih pijanista neophodno omogućiti im u fazi obrazovanja korištenje klavira sa svim potencijalima dostupnim u sadašnjem vremenu. To je jedan od nužnih preduvjeta za njihovu profesionalnu izvrsnost, koja je cilj Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku”, odgovara Akademija ponuditelju koji se bunio na četvrtu pedalu. Iz Osijeka se osvrću i na primjedbu da takav klavir može ponuditi jedan jedini proizvođač, Fazioli.

Potpisi docenta koji promovira Fazioli

Navode kako je posve normalno da proizvođač, koji je patentirao inovaciju s četiri pedale, i proizvodi takve klavire te argumentiraju da u Europskoj uniji postoji 28 distributera koji mogu ponuditi “takve klavire od navedenog proizvođača”. Na ovu argumentaciju Akademije, ponuditelj ponovno protestira i otpisuje kako se takvom specifikacijom iz postupka eliminiraju svi proizvođači klavira osim Faziolija. Akademija primjedbu ne prihvaća. U ovoj nabavi ima još neobičnosti osim četvrte pedale. Iz Osijeka su tražili da klavir kojeg kupuju bude u crvenoj boji konkretnog naziva Red High Gloss Polyester.

Jedan od ponuditelja sporio je i to, objašnjavajući da samo jedan proizvođač klavira izrađuje klavire u ovoj specifičnoj boji. Akademija ovu primjedbu uvažava pa zahtjev za bojom mijenjaju u jednostavnu crvenu. Primjedbu oko boje koja je uvažena kao i sve odbijenice oko četvrte pedale, potpisivalo je Stručno povjerenstvo za javnu nabavu Akademije. U njemu, vidljivo je iz Zapisnika o pregledu i ocjeni ponuda, sjedi docent Filipec koji istovremeno promovira Fazioli klavire.

Segment s web stranice Faziolija gdje docent Filipec biranim riječima govori o klavirima talijanskog proizvođača
Potpisi na zapisnik o ocjeni ponuda, kojim se preporučuje nabaviti Fazioli s četiri pedale

Lešnik: Taj klavir nije nužan za obrazovanje

O nužnosti klavira s četiri pedale za obrazovni proces, Telegram je razgovarao s dvoje hrvatskih vrsnih pijanista čiji su podaci poznati redakciji. Unisono nam tvrde kako četvrta pedala nema nikakvog smisla za edukaciju te da nisu čuli ni da neke od vodećih europskih i svjetskih koncertnih dvorana imaju takve klavire. Potom smo se javili zagrebačkoj Muzičkoj akademiji, središnjoj te najvećoj i najstarijoj visokoškolskoj glazbenoj ustanovi u Hrvatskoj. Vodili smo se logikom da će upravo oni – ako je nužno za obrazovanje budućih pijanista – imati klavir s četiri pedale.

Javio nam se dekan Igor Lešnik i potvrdio da nemaju takav klavir. “Smatramo kako za visokoškolsko pijanističko obrazovanje klavir s četiri pedale nije neophodan te da je poželjnost ove inovacije u gradnji glazbala stvar osobnog stava”, istaknuo je. Nakon Lešnikovog odgovora, posjetili smo jedan od najpoznatijih zagrebačkih music shopova koji prodaje klavire. Zaposlenici, upućeni u ovo područje, na naše pitanje o klaviru s četiri pedale kažu da za njega nikad nisu čuli i zatim su nam ljubazno pojasnili funkciju svake od tri standardne pedale.

Kako Zakon definira sukob interesa

O nabavi Fazioli crvenog klavira s četiri pedale za 1,5 milijuna kuna s PDV-om, upitali smo dekanicu Akademije Helenu Sablić Tomić s obzirom na to da je ona u finalu potpisala odluku o odabiru klavira nakon preporuke Stručnog povjerenstva.

Zanimalo nas je je li upoznata s time da još koja hrvatska visokoobrazovna glazbena ustanova, ili eventualno koja ovdašnja koncertna dvorana, ima klavir s četiri pedale. Detaljno smo je pitali o situaciji docenta Filipeca te smatra li da su povrijeđene odredbe Zakona o javnoj nabavi koje reguliraju sukob interesa. Do zaključenja teksta, šest dana otkako smo joj uputili službeni upit, dekanica nije odgovorila na naša pitanja.

Zakon o javnoj nabavi, u članku 76., definira sukob interesa kao situacije u kojima predstavnici naručitelja, koji su uključeni u postupak nabave, “mogu utjecati na ishod tog postupka, imaju, izravno ili neizravno, financijski, gospodarski ili bilo koji drugi osobni interes koji bi se mogao smatrati štetnim za njihovu nepristranost i neovisnost u okviru postupka”. Dalje se pojašnjava kako se predstavnikom naručitelja, među ostalima, smatra i član stručnog povjerenstva za javnu nabavu, što je Filipec u ovom slučaju bio.