Oštećen važan podvodni kabel koji povezuje Norvešku i arhipelag u Arktičkom oceanu

Britanski ministar obrane je ranije upozoravao kako bi Rusija mogla pokušati prekinuti podmorske komunikacijske kabele

FOTO: Unsplash

Jedan od dva podmorska optička kabla koji povezuju arhipelag Svalbard u Arktičkom oceanu s kopnom Norveške oštećen je, što je rezultat nepoznatog incidenta, izvijestio je Space Norway, kabelski operater koji posjeduje i održava tehnologiju, javlja The Independent Barents Observer.

Prekid bi se mogao pokazati katastrofalnim jer sada postoji samo jedna veza kopna i otočja, koja radi maksimalnim kapacitetom i bez podrške. Kablovi osiguravaju ključnu energiju za satelitsku stanicu SvalSat i omogućavaju širokopojasnu internetsku vezu na otocima.

Krivac bi mogle biti ruske podmornice?

Uzrok oštećenja se ne zna, kažu iz Space Norway, javnog dioničkog društva kojim upravlja Ministarstvo trgovine i industrije. Space Norway kaže da će s norveškim Ministarstvom pravosuđa i javne sigurnosti ispitati kablove i istražiti razlog nestanka napajanja. Tajanstvena priroda prekida veze potaknula je medijska nagađanja koja ističu geopolitički značaj Svalbarda, objašnjava totaltele.com.

Vijest dolazi u trenutku kada je novoimenovani britanski načelnik stožera obrane, admiral sir Tony Radakin, upozorio da bi Rusija mogla pokušati prekinuti vitalne podmorske komunikacijske kabele. Radakin je u intervjuu izjavio da je aktivnost ruskih podmornica doživjela značajan porast u posljednja dva desetljeća. “Rusija je povećala svoju sposobnost da našteti kabelima i potencijalno ih iskoristi”, kaže Radakin.

Uništavanje ovakvih kabela mogao bi biti novi način ratovanja

Greška je otkrivena na mjestu gdje se morsko dno brzo spušta s 300 metara na 2700 metara dubine, između Grenlandskog, Norveškog i Barentsovog mora. Pojedinosti o kvaru nisu iznesene, niti se zna opseg štete. Tvrtka naglašava da je komunikacija između otočja Svalbard i kopna još uvijek operativna. Jedna, od samo dvije zemaljske stanice, SvalSat nalazi se na vrhu planinskog grebena u Svalbardu i ima više od 100 satelitskih antena vitalnih za preuzimanje podataka sa satelita u polarnoj orbiti.

Više od 97 posto svjetskih komunikacija prenosi se podmorskim optičkim kablovima, a sve je više nagađanja da bi onemogućavanje tih kabela mogao biti način modernog ratovanja u digitalnom dobu. Optički kablovi napravljeni su tako da izdrže prirodne teškoće smještaja ispod mora i ne mogu se baš lako prerezati ali vojne podmornice ih mogu oštetiti.

Rezultati istrage se još uvijek iščekuju

Poremećaji u sustavima podmorskih kabela su prilično česta pojava i uzrok prekida se obično može brzo utvrditi, jer podmorski kabelski operateri koriste različite metode kako bi uočili potencijalne opasnosti, kaže totaltele.com.

Ruske su vlasti ranije sugerirale da bi se stanica SvalSat mogla koristiti za preuzimanje podataka s vojnih satelita kao i komercijalnih, unatoč tome što je Svalbard u određenoj demilitariziranoj zoni. Ovo je potaknulo medijske optužbe da su ruske podmornice odgovorne za prekid kabla iako još nema dokaza. Rezultati službene istrage nestrpljivo se očekuju.