Podmukla misija Putinovog kuhara u Srbiji: progoni ruske disidente, destabilizira Kosovo i regrutira plaćenike

U Beogradu je nedavno otvoren veliki centar organizacije povezane s Prigožinovim plaćenicima

FOTO: AFP

Američki obavještajci pojačano prate aktivnosti ruske plaćeničke skupine Wagner koju Moskva intenzivno koristi za jačanje utjecaja u Africi i Europi, navodi Politico, pozivajući se na obavještajne podatke koje je američka vlada objavila u prosincu. Dobro je poznato da se u aktualnoj fazi rata u Ukrajini Kremlj sve više oslanja na skupinu Wagner, čiji borci predvode napade na Bahmut, grad u regiji Donjeck oko kojeg se već tjednima vode teške borbe.

Međutim, američke obavještajne službe tvrde da aktivnosti skupine Wagner nisu ograničene samo na ratovanje u Ukrajini. Plaćenička organizacija koju vodi ruski oligarh Jevgenij Prigožin djeluje u desetak zemalja i surađuje s njihovim vladama promičući političke ciljeve Putinovog režima. Nedavne izjave američkih diplomata pokazuju da je Washington vrlo zabrinut zbog oslanjanja Kremlja na plaćenike. Američke dužnosnike još više brine sposobnost Wagnerovaca da utječu na događaje čak i u zemljama s kojima SAD ima solidne diplomatske i trgovačke odnose.

Skupina Wagner i sam Prigožin već se godinama nalaze pod sankcijama SAD-a. Krajem prosinca Bidenova je administracija odobrila dodatne mjere kako bi bilo sigurno da osjetljivi američki proizvodi neće pasti u ruke Putinovih saveznika. Glasnogovornik Bijele kuće John Kirby rekao je da zbog sankcija Wagnerovci traže nove partnere koji će im isporučiti opremu potrebnu za vojne i obavještajne operacije, te da su jednu pošiljku oružja već primili od Sjeverne Koreje. Ta informacija potaknula je SAD da razmotri dodavanje skupine Wagner na popis terorističkih organizacija.

U Beogradu otvoren centar Orlovi

U dokumentima na koji se pozivaju Politico i drugi američki mediji ističe se dio izvještaja američkih obavještajaca prema kojem je utjecaj skupine Wagner u Srednjoafričkoj Republici, Bjelorusiji i Srbiji porastao do te mjere da predstavlja prijetnju lokalnim dužnosnicima i vlastima. Vijesti o aktivnostima ruskih plaćenika u Srbiji prvi put su se u medijima pojavile 2020. godine, ali tek je početkom prosinca 2022. najavljeno da skupina počinje s radom u Srbiji.

Srpski mediji objavili su 7. prosinca da je u Beogradu otvoren Kulturni-informativni centar prijateljstva i suradnje “Orly”, odnosno Orlovi. Voditelj Centra postao je Aleksander Lisov. Kao najvažniju kvalifikaciju Listova za taj zadatak Wagnerovci su istaknuli činjenicu da su ga 2017. godine, “kao rezultat njegovih dobrotvornih aktivnosti, prištinske vlasti uvrstile na popis osoba kojima je zabranjen ulazak na teritorij nepriznate Republike Kosovo”.

Cilj je nadzor liberala

Misija Centra trebala bi biti provođenje javne diplomacije, te jačanje i razvijanje prijateljskih odnosa između Rusije i Srbije uz upotrebu “meke moći”, objavljeno je prilikom otvaranja Wagnerovske ispostave u Beogradu. “Orlovi, kao štićenici PMC Wagner centra, bave se informacijskim obračunom s ruskim liberalima koji su otišli u Srbiju i tamo pokušavaju provoditi antiruske aktivnosti u cilju diskreditacije Rusije i pogoršanja odnosa između ruskog i srpskog naroda”, zaključeno je predstavljanje ove inicijative na platformi Telegram.

Sam Listov porekao je navode da je Centar predstavništvo skupine Wagner u Srbiji, mada je priznao da se sjedište Orlova u Sankt Petersburgu nalazi u zgradi čiji je vlasnik Prigožin. “Osim što koristimo prostorije, nemamo nikakvu drugu suradnju s njima – ni financijsku, nikakvu”, tvrdio je Lisov, prenijela je redakcija BBC Newsa na srpskom jeziku. Listov se u tom razgovoru predstavio kao bivši novinar koji raspolaže kontaktima u Ministarstvu unutrašnjih poslova Rusije i ima iskustva u prikupljanju informacija.

Pojasnio je i dio objave koji se tiče obračunom s ruskim liberalima koji su izbjegli u Beograd. “Jedan dio tih liberala je iz Sankt Peterburga, oni vrlo glasno istupaju, vrlo su toksični. Krenuo sam skupljati javno dostupne podatke o tome tko su ti ljudi, a objavljujem ih na Telegram kanalu”, rekao je šef Orlova, napomenuvši da se ne radi o špijunaži. “Objavama želim natjerati sve te liberale, o kojima objavljujem informacije, da se lijepo ponašaju”, kazao je Lisov.

Progone rusku dijasporu

Novinarke BBC-a pronašle su jednog od liberala koje Lisov namjerava nadzirati. Riječ je o Pjotru Nikitinu, pravniku iz Rusije koji već šest godina živi u Srbiji. On je kazao je da nacionalisti većinu ruskih emigranata koji žive u Srbiji smatraju liberalima, objasnivši da je “liberal” termin koji se koristi za ruske državljane koji ne podržavaju rat u Ukrajini i vlast Vladimira Putina.

Nikitin je kazao kako vjeruje kako su istupi Orlova poruka upućena njemu i njegovim istomišljenicima. “Cilj mi je da preplaše rusku dijasporu, da sjedi, šuti, ne govori i ne organizira ništa, time se oni bave otkada je počeo rat”. Istaknuo je kako su svi Rusi koji dolaze na antiratne prosvjede na meti Orlova. “Oni slikaju ljude, pa objavljuju fotografije s lažnim biografijama, predstavljaju ljude kao prevarante, narkomane i alkoholičare. Pišu laži o pripadnicima ruskih pokreta ovdje”, objasnio je ruski disident.

Kremlj ordinira i na Kosovu

Američki analitičari primijetili su da do otvaranja podružnice Wagnera u Srbiji dolazi u trenutku kada rastu napetosti na granici s Kosovom. Posljednji mjesec 2022. godine obilježili su sukobi između albanskih vlasti i srpske manjine na Kosovu. Barikade kojima su lokalni Srbi pokušali spriječiti dolazak kosovskih policajaca, zatvaranje graničnih prijelaza prema Srbiji i zahtjev Beograda upućen KFORU-i da se na teritorij Kosova vrati 1000 pripadnika svoje vojske i policije neugodno su podsjetili na događaje 90-ih.

Kosovski ministar unutarnjih poslova, Xhelal Svecla, rekao je da Srbija, pod utjecajem Rusije, želi destabilizirati Kosovo. Naravno, Kremlj je negirao takve optužbe, ali Putinov glasnogovornik Dimitri Peskov jasno je poručio da Rusija podržava srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića. “Imajući vrlo bliske savezničke odnose, povijesne i duhovne odnose sa Srbijom, Rusija vrlo pažljivo prati što se događa, kako se poštuju i osiguravaju prava Srba”, rekao je Peskov. “I naravno, podržavamo Beograd u akcijama koje se poduzimaju”, dodao je.

Zanimljiva je bila reakcija predsjednika Srbije kada se situacija na Kosovu donekle primirila. Prije desetak dana novinari su pitali Vučića o aktivnostima Wagnera u Beogradu. “Da se udvaram Wagneru? Neću nikome da se udvaram, nemate što raditi u Srbiji, ni vi ni NATO. S NATO-om moramo surađivati jer ste vi Rusi napustili Kosovo, a s vama surađujemo jer smo prijatelji, jer nam pomažete u Savjetu sigurnosti UN-a“, rekao je predsjednik Srbije. Na pitanje bi li Rusija pomogla Srbiji da je izbio rat na Kosovu, Vučić je rekao da Moskva „ništa ne bi učinila“, mada je Rusiji zahvalio na podršci teritorijalnom integritetu Srbije.

Novačenje na Balkanu

Osim nadzora ruskih disidenata u Beogradu i izazivanja problema na Kosovu, vrlo je lako moguće kako ispostava Wagnera u Srbiji ima još jedan zadatak. Ukrajinski mediji pišu da Balkan postaje glavno središte za novačenje Prigožinovih plaćenika. Obavještajni centar Ukrajinskih specijalnih snaga identificirao srpske veterane Wagnera kao ključne ljude u toj operaciji. U razdoblju između 2015. i 2018. godine sudovi u Srbiji donijeli su 32 presude u predmetima vođenim protiv državljana te zemlje koji su ratovali u Ukrajini na strani proruskih separatista.

Jedna presuda donesena je protiv Srbina koji je bio član skupine Wagner. Radio Slobodna Europa pronašao je državljana Srbije koji se borio u Donbasu, i premda nije bio član Wagnera, opisao je kako se ulazi u tu skupinu. Objasnio je da su se srpski državljani koji su ratovali u istočnoj Ukrajini sami prijavljivali kako bi postali ruski plaćenici.

“Samo je bilo važno da nađu kontakt. Inače, takve grupe nikoga ne vrbuju, zašto bi se oni time bavili? Imaju dobru cijenu, plaćaju koliko plaćaju i ljudi hoće probati odraditi jedan-dva ugovora, pa ako prežive – to je to“, pojasnio je Bratislav Živković. „Plaćenici – to je živo meso, topovsko meso. Njih ne zanima da oni njih sad uvježbavaju, da gube vrijeme na to. Došao si, u redu, potpisao si ugovor i on te pošalje tamo gdje te pošalje“, kazao je Živković.