Procurili dokumenti koji otkrivaju tajni plan ISIS-a da postane država

ISIS radi na uspostavi državnih službi poput vanjske politike i propagande

FOTO: AFP

Novi dokumenti Islamske države pokazuju kako teroristička skupina počinje s izgradnjom države na okupiranom teritoriju Iraka i Sirije. ISIS uspostavlja državne službe, riznicu i gospodarski program kojim žele postati ekonomski neovisni, otkriva britanski Guardian. Na 24 stranice dokumenata Islamske države otkriveni su nacrti vanjske politike, uspostava propagandnih kanala i centralizirana kontrola nafte, plina te ostalih bitnih dijelova ekonomije.

Principi upravljanja Islamske države, napisani prošle godine, razotkrivaju napore ISIS-a da postanu prava država, ali i upozorava na razlike između ISIS-a, kao najbogatije džihadističke skupine i svih ostalih sličnih skupina u posljednjih pedesetak godina. Ovi i neki stariji dokumenti ukazuju da, iako poznati po brutalnosti, ISIS posvećuje pažnju i znatno mondenijim principima države poput zdravstva, obrazovanja ili zaposlenja.

Ukratko, Islamska država postaje država.

Do uništenja ISIS-a neće doći na bojnom polju

hisba aleppo

I dok zrakoplovi zapadnih država pojačavaju udare na položaje ISIS-a u Siriji, novi dokumenti daju naslutiti kako do uništenja Islamske države neće doći na bojnom polju. Principi upravljanja, napisani kao temelj obuke državnih dužnosnika, u kratkim crtama opisuju kako organizirati ekvivalente ministarstvima zaduženima za obrazovanje, upravljanje prirodnim resursima, industriju, diplomaciju, odnose s javnošću i kampove za obuku militanata. Napisani u vremenu između srpnja i listopada 2014. godine, nastali su samo nekoliko mjeseci nakon što je Abu Bakr Al-Baghdadi proglasio halifat.

Što se tiče kampova za obuku, traži se uspostavljanje odvojenih kampova za obične borce i veterane. Veterani bi trebali imati obuku u trajanju od dva tjedna svake godine kako bi dobili instrukcije iz vojnog planiranja te obuku za korištenje najmodernijeg dostupnog oružja. Veterani džihadisti trebaju se upoznati i s neprijateljskom tehnologijom te načinima kako im se suprotstaviti.

Zvjerstva djece ISIS-a

ISIS - Palmira - promo

Posljednjih mjeseci globalna publika mogla je vidjeti djecu Islamske države kako sudjeluju u zvjerstvima po kakvima su poznati stariji džihadisti ISIS-a, ali prema ovim novim dokumentima, izgleda je ISIS planirao od početka koristiti djecu kao ravnopravne pripadnike represivnog aparata.

Naime, u principima stoji: “Kampovi za obuku djece uključivat će obuku nošenja lakog oružja i načinima upotrebe oružje. Uspješni pojedinci bit će postavljeni na kontrolne točke, slani na patrole i sudjelovat će u raznim jedinicama Amniyata (religijska policija)”.

ISIS gradi državu

General Stanley McChrystal
General Stanley McChrystal AFP/AFP PHOTO

Aymenn al-Tamimi, istražitelj koji je dostavio dokumente Guardianu, kaže da tristotinjak dokumenata iz Islamske države navode na zaključak kako ISIS planira izgraditi državu temeljenu na fundamentalističkoj teologiji. “ISIS kao projekt stremi vladavini. Beskonačna borba nije im jedini cilj u postojanju”, izjavio je Tamimi.

Umirovljeni general Stanley McChrystal, zapovjednik postrojbi koje su uništile prethodnika ISIS-a u Iraku kaže: “Utvrdili se autentičnost tih dokumenata, bit će to fascinantno otkriće koje bi svatko trebao pročitati, a ponajviše političari na zapadu. Nastavili zapad s uvjerenjem da je ISIS samo grupa psihopata i ubojica, dramatično ćemo ih podcijeniti.”

Nezadovoljstvo sunita

Graeme Lamb, general-pukovnik britanske vojske, tvrdi da Principi nose posebno upozorenje trenutnim vojnim stratezima. Lamb posebnu pažnju daje dijelovima teksta koji tvrde kako je ISIS jedina legitimna organizacija sunita Bliskog istoka.

Upravo zbog toga bitno je osigurati da suniti predvode postrojbe u borbama protiv ISIS-a, uvjeren je Lamb. “Promatrati ISIS kao metu bilo kome osim bliskoistočnih sunita, pokazuje da političari ne razumiju ovu borbu”, smatra Lamb.

Sykes-Picot, 100 godina kasnije

Karta Sykes-Picot sporazuma
Karta podjele teritorija prema sporazumu Sykes-Picot Royal Geographical Society/The National Archives

Poseban prostor u Principima upravljanja posvećen je sporazumu Sykes-Picot kojim je 1916. godine dogovorena podjela Otomanskog carstva nakon poraza u Prvom svjetskom ratu. Tim sporazumom utemeljene su granice današnjih države Bliskog istoka, a podijeljenim teritorijem upravljale su Francuska, Velika Britanija i Rusija.

Britanski diplomat Mark Sykes, prema kojem je nazvan taj sporazum, jednom prilikom izjavio je: “Želim povući ravnu crtu od slova a u nazivu grada Akra do posljednjeg k u Kirkuk”. Tom izjavom oslikava se odnos kolonijalnih sila prema stanovništvu kojim su kasnije upravljali.

Rafidijsko smeće i prokleta Kerbela

“Sporazum Sykes-Picot i neizravno zapadnjačko upravljanje islamskim državama pokušali su postaviti društvene granice, granice islamske jurisprudencije i etničke razlike u svim regijama kako bi produbili razlike među sunitima. Zbog toga postoje razlike između sunitskih i šiitskih provincija u Iraku. Sunitskim regijama vladalo je rafidijsko smeće (nap. a. rafida je uvredljivi naziv za šiite raširen među salafistima). S druge strane, kurdske i šiitske sekte dobile su nezavisne strukture upravljanja kao što je to u Kirkuku i Erbilu. Pa čak i manje regije imale su religijsku samoupravu kao što je to slučaj u prokletom Nadžafu i Kerbeli”, piše u Principima upravljanja.

“Sve te podjele branile su sunitima njihova osnovna prava dok su Nusajrije (Aleviti, šiitska sekta u Siriji) postali gospodari mora, irački šiiti kraljevi nafte i trgovačkih pravaca, jezidski Kurdi postali su šejhovi planina dok su Druzi postali gospodari planina iznad Izraela. Sve to nije slučajnost već prljava politička odluka kako bi suniti postali izgubili kontrolu nad svim resursima”, piše ogorčeni Egipćanin Abu Abdullah, autor Principa.