Otužna oprosnica za Marka Milića samo je završni pečat na kraj Povjerenstva od kojeg se nekad tresla politička scena

Slučaj koji zaudara na zapošljavanje preko veze i driblanje zakona posao je za nešto ozbiljniju istragu

FOTO: Telegram/Pixsell

Na slučaju jednog jedinog zapošljavanja pokazalo se kako su državna firma, Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa, Županijski sud i istražna tijela tek sredstva uz pomoć kojih se namiruju i štite čak i najsitniji interesi nomenklature na vlasti

To što je Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa oslobodilo sumnji glasnogovornika Vlade Marka Milića u slučaju zapošljavanja njegovog prijatelja u Hrvatskim šumama, zapravo, gotovo da nije ni bitno. Radi se tek o potvrdi činjenice da je HDZ definitivno okupirao još jednu instituciju koja je trebala biti neovisna. Da se, nadalje, radi o još jednoj instituciji koja je između javnog interesa koji bi trebala štititi i interesa partije na vlasti opušteno izabrala ovo potonje.

U to – da će Povjerenstvo u politički škakljivijim slučajevima stati uz HDZ – malo tko ozbiljan je i sumnjao nakon svega što se događalo s tim tijelom u vrijeme dok su ga vodile Dalija Orešković i Nataša Novaković. Otvoreni rat premijera, predsjednika Sabora i praktički cijele vladajuće stranke protiv Povjerenstva trajao je godinama, ali izmjenama Zakona o sprječavanju sukoba interesa i novim odabirom članova tog tijela definitivno je završen. Današnja otužna oprosnica za Marka Milića stoga je samo potvrda, završni pečat na kraj jedne institucije od koje se svojevremeno ozbiljno tresla politička scena.

Svi zadovoljavali uvjete natječaja, osim jednog

Kad se, međutim, pogledaju samo osnovne crte slučaja zapošljavanja Milićeva prijatelja Nike Dujmovića, jasno da su tmurni zaključci o eutanaziji još jedne neovisne institucije tek – početak. Naime, kad je provođen sporni natječaj o zapošljavanju pripravnika u Hrvatskim šumama, popunjavalo se 88 radnih mjesta. Samo jedan od primljenih kandidata nije zadovoljio uvjete natječaja – nije imao završen traženi studij.

Nadalje, samo se jedan kandidat prijavio na mjesto pripravnika u Hrvatskim šumama u Buzetu. Ispostava javnog poduzeća u ovom udaljenom istarskom mjestu, jasno, nije bila toliko atraktivna poput, recimo, Zagreba. Tamo se na natječaj za jedno radno mjesto prijavilo čak 12 kandidata.

Svih jedanaest koji nisu prošli, završili su traženi studij Urbanog šumarstva. Za razliku od onog majstora koji se prijavio u Buzetu. I koji je primljen na posao iako nije udovoljavao uvjetima natječaja.

Sretni kandidat i 11 naivaca

Postoji, doduše, mogućnost da na posao bude primljen kandidat koji ne udovoljava uvjetima natječaja, ako je to tako uređeno internim aktom firme. Međutim, takav interni akt Hrvatske šume, kako je Telegram otkrio istražujući ovaj slučaj, nemaju.

Pa opet je kandidat iz Zagreba za posao u Buzetu primljen, iako nije zadovoljio uvjete natječaja. Da bi prvi radni dan svog pripravničkog straža bio premješten u – Zagreb. Tamo gdje je 11 naivaca ostalo bez posla iako su imali tražene diplome.

Jasno je da je veliki dobitnik buzetskog manevra bio baš prijatelj glasnogovornika Vlade Marka Milića. Koji se nastavio brinuti za njegovu karijeru, šaljući pred kraj pripravničkog staža poruku šefu Hrvatskih šuma koja je sadržavala samo “Niko Dujmović”. Krunoslavu Jakupčiću, tadašnjem predsjedniku Uprave ove državne firme, sve je bilo jasno – odgovorio je da je čuo kako je mali dobar i da će dobiti posao prvo na određeno, a nakon godinu dana na neodređeno vrijeme.

Printer kao SF gadget

Zarobljeno Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa ovdje, naravno, nije vidjelo ništa sporno. Uostalom, zar su oni krivi što Milić nije bio jasniji, što nije napisao: “Kruno, molim te zaposli mi preko veze i mimo zakona frenda Niku Dujmovića”? Nego su se ovako morali mučiti s odgonetanjem poruke od dvije riječi?

No, stvar sa zataškavanjem jednog sumnjivog zapošljavanja ide dalje, mnogo dalje. Zagrebački županijski sud je, naime, odbio dostaviti prepisku Milića i Jakupčića Povjerenstvu uz objašnjenje da se ona nalazi na “optičkom mediju”. Kad bi bar postojao neki gadget na kojem bi bilo nekom magijom moguće ispisati sadržaj dokumenata s optičkih (i bilo kakvih drugih) medija! Mogli bi ga nazvati, štajaznam, printer, ili još bolje – da nema problema sa Zakonom o hrvatskom jeziku – pisač.

Dok ta SF napravica ne zaživi u stvarnosti, međutim, eto – nema pisača, nema prepiske, nema problema. A bliski suradnik predsjednika Vlade ne mora se znojiti u predizbornoj kampanji objašnjavajući kako mora plaćati kaznu jer ga je Povjerenstvo uhvatilo da gura svog prijatelja u državnu firmu.

Pješaci stranke na vlasti

Problem, međutim, ne završava na jednom zapošljavanju preko veze i, po svemu sudeći, mimo zakona. Ni na jednom neovisnom tijelu koje su okupirali pješaci stranke na vlasti. Čak ni na sudu koji, uz uvredljivo smiješne izgovore, skriva potencijalno nezgodnu dokumentaciju o istaknutim akterima političke vlasti.

Naime, zapošljavanje prijatelja Marka Milića u Hrvatskim šumama i nije samo stvar Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa. Slučaj koji zaudara na zapošljavanje preko veze i driblanje zakona je posao za nešto ozbiljniju istragu. Onu kakvu bi vodilo Državno odvjetništvo i policija.

Kako se, po svemu sudeći, takva istraga ne vodi, ostaje samo rezimirati. Na slučaju jednog jedinog zapošljavanja pokazalo se kako su državna firma, Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa, Županijski sud i istražna tijela tek sredstva uz pomoć kojih se namiruju i štite čak i najsitniji interesi nomenklature na vlasti.