Ova je cura završila Cambridge i Kingston, i htjela bi predavati glazbeni. Ministarstvo ju maltretira da položi još 15 ispita

Dali su joj rok od tri godine da ih položi, inače, neće imati pravo raditi u školi

Helena Dukić završila je Cambridge i Kingston ali, prema odluci Ministarstva znanosti i obrazovanja, da bi radila u hrvatskim školama, mora položiti dodatnih 15 ispita. Heleninu priču prve su objavile Novosti, a mi smo se kratko čuli s njom kako bi nam ispričala kako je došlo do sulude situacije u kojoj dvije diplome prestižnih sveučilišta nisu dovoljne za posao u Hrvatskoj.

Nakon završene gimnazije, Dukić je upisala studij klavira na zagrebačkoj Muzičkoj akademiji da bi, nakon dvije godine, upisala još jedan dodiplomski studij – muzikologiju na Cambridgeu. “Paralelno sam završila oba prvostupnička studija, jedan u Zagrebu, a drugi gore, na Cambridgeu. Nakon toga, ostala sam u Engleskoj, upisala sam master iz filmske kompozicije na sveučilištu Kingston u Londonu. Kada sam i to završila, vratila sam se u Hrvatsku jer sam tu htjela raditi”, kaže.

Mora položiti dodatnih 15 ispita

Dukić se, priča, po povratku zaposlila kao profesorica glazbenog u jednoj osnovnoj školi. “Profesori nakon godine dana moraju polagati stručni ispit. Ja sam taj ispit prijavila, međutim, iz Ministarstva su mi javili da ne mogu izaći na stručni ispit jer nemam dokument o regulaciji profesije. To je nekakav papir koji se, uz nostrificirane diplome, mora predati komisiji prije nego što se položi stručni ispit”, priča.

Da bi dobila taj dokument, kaže, Ministarstvu je predala sve svoje tri diplome. Umjesto njega, dobila je rješenje u kojem joj je rečeno da joj ne mogu izdati taj dokument jer njene diplome nisu dovoljna kvalifikacija za predavanje glazbenog u osnovnoj školi. “Da bi to nadoknadila, rekli su mi da moram položiti 15 dodatnih ispita, koje su naveli u tom pismu. Tu su, između ostalog, dvogodišnji predmeti koje bih trebala upisati na Akademiji u Zagrebu. Recimo, morala bih položiti solfeggio, što sam polagala više puta, dvije godine tamburice i tako dalje. Za polaganje su mi dali rok od tri godine, inače nemam pravo rada u školi”, kaže Dukić.

Jedina opcija joj je da tuži Ministarstvo

Dukić kaže kako je pretpostavlja da će morati polagati neke pedagoške ispite, ali je mislila da će na popisu biti tek nekoliko predmeta, najviše pet. “Mislila sam da ću ih moći polagati na Filozofskom ili negdje… Znam da su neke kolege, koji su išle na nepedagoške smjerove, to tako radili. Očekivala sam to. Nisam očekivala da će mi navesti 15 stručnih predmeta, od koji sam barem pola već položila, što se može vidjeti iz prijepisa ocjena.”

Rješenje je potpisao državni tajnik MZOS-a i član Hrasta Hrvoje Šlezak a, kako stoji u dokumentu, osim na temelju zakona, ono je doneseno na osnovu mišljenja tijela koje se zove “Stručno povjerenstvo za priznavanje inozemnih stručnih kvalifikacija za obavljanje regulirane profesije učitelja glazbene kulture u osnovnoj školi, nastavnika glazbene umjetnosti u srednjoj školi i učitelja i/ili nastavnika stručnih predmeta u glazbenoj školi”. Na rješenje koje je dobila ne može se žaliti, a kao jedina pravna mogućnost navodi se tužba, koju Dukić može podnijeti u roku 30 dana od primitka rješenja.

Dukić kaže kako ne vjeruje da će tužiti Ministarstvo jer joj se, kako kaže, ne isplati baviti time. Novinari Novosti Ministarstvu su poslali upit u kojem su tražili da im objasne na temelju čega su donijeli takvu odluku. Pitali su ih i koje su inozemne diplome potrebne kako se bi stekla kvalifikacija učitelja, odnosno profesora u školama, tko su članovi povjerenstva koje je donijelo ovo rješenje i zašto se na njega ne može žaliti. Međutim, kako pišu, iz Ministarstva nisu dobili konkretne odgovore već su im uglavnom ponovili tvrdnje iz već izdanog rješenja.

Rješenje koje je Dukić dobila iz Ministarstva, u cijelosti možete pročitati niže.