Ova Sirijka je bolno savršeno objasnila zašto je izbjeglici smartphone bitniji od svega

'Ovaj metalni uređaj je moj svijet', priča Hala

FOTO: screenshot

Za mnoge izbjeglice, smartphone je najdragocjenija stvar koju posjeduju. Oni su za njih stvar nužde, a ne luksuza.

“Pogledajte zašto mi je ovaj telefon tako drag,” kaže Hala, izbjeglica iz sirijskog grada Aleppa, koja je jedna od izbjeglica koja je sudjelovala u snimanju dokumentarnog filma Djeca s prve crte, koju je snimala ekipa Kanala 4.

Muža gleda samo na zaslonu mobitela

“Tu mi je sve. Cijela moja obitelj, cijeli moj svijet je tu,” kaže Hala pokazujući mobitel. Morala je napustiti svoj dom nakon što su njenog muža oteli militanti ISIS-a. Sa svojim kćerkama, putovala je iz rodnog Aleppa preko Turske u Europu. Sad su u Njemačkoj, priznaje da živi u strahu da nikad više neće moći vidjeti svoj dom. Svoga supruga sada može vidjeti samo na zaslonu svoga mobitela.

“Zato ga uvijek nosim. Ovaj metalni uređaj je postao moj cijeli svijet,” nastavlja svoju priču Hala. Smartphonei mogu pružiti utjehu onima koji su izgubili svoje voljene i bili prisiljeni napustiti svoje domove.

‘Važniji su nam od hrane’

Međutim, smartphonei su i vrlo praktični, što ih čini najkorisnijim stvarima koje raseljene osobe mogu posjedovati. Zato u izbjegličkim kampovima izbjeglicama koje dolaze volonteri, uz hranu, odjeću i druge osnovne potrepštine, nude i punjače.

“Naši telefoni često su nam važniji od svega što nosimo na putovanja, važniji su čak i od hrane,” kaže drugi izbjeglica iz Sirije, Wael, prenosi AFP. Uređaji su se često pokazali korisnima za one koji putuju brodovima.

“Bili smo na moru 20 minuta, kada smo čuli da imamo problema s motorom”, rekao je Firas, još jedan sirijski izbjeglica. “Nakon nekih pola sata motor je potpuno crknuo. Mi smo bili točno između Turske i Grčke. Znam jer sam provjerio na GPS-u na svom telefonu,” priča Firas.

Spas ljudima na moru

izb
Hala je sa kćerima stigla u Njemačku, boji se da više nikad neće vidjeti svoju zemlju screenshot

Kako se vrijeme pogoršavalo, brod je počeo tonuti, a Firas je kontaktirao obalnu stražu sa svog mobitela, poslao im je i svoju lokaciju putem GPS-a. Plivao je dugih sedam sati, koristeći svoj GPS da bi došao do obale Lesbosa. Mnogi izbjeglice koriste GPS kako bi znali gdje se nalaze, te kako bi se mogli javljati svojoj rodbini i javiti im gdje su.

Karta koju imaju na telefonu bitna im je i za snalaženje na kopnu, kako bi znali kamo ići, gdje mogu prespavati. “Svaki put kad idem u novu zemlju, kupim SIM karticu i aktiviram je na internetu kako bih našao gdje sam “, rekao je sirijski izbjeglica Osama Aljasem za New York Times. “Ja nikada ne bih bio u stanju stići do mog odredišta bez mog smartphonea.”