Nekad je nužno odabrati stranu

Ovaj dekan nedavno je pravomoćno osuđen za mobing zaposlenice. Pogađate, još uvijek je dekan

Drago Hedl o dekanu vukovarskog veleučilišta, dr. Mirku Smoljiću

”Luda”, ”psihički bolesna”, ”leluja na tabletama”, dio je rječnika dr. Mirka Smoljića, dekana vukovarskog Veleučilišta Lavoslav Ružička, koji je rabio nazivajući tako zaposlenicu Enisu Mijok, a koja je zbog toga, smatrajući da se nad njom čini mobbing i diskriminacija, podnijela tužbu protiv spomenute visokoškolske ustanove. Županijski sud u Zagrebu 18. travnja ove godine pravomoćno je presudio da Veleučilište zbog toga Enisi Mijok mora platiti 10.000 kuna naknade za pretrpljenu štetu i to s kamatama od 14. lipnja prošle godine.

Sud je naime zaključio kako je dekan Smoljić na Stručnom vijeću Veleučilišta, 16. veljače 2016., uz ”niz uvredljivih navoda” najavio kako će biti donesena odluka o otkazu ugovora o radu Enisi Mijok. Tri mjeseca kasnije dekan će je uputiti na izvanredni liječnički pregled radi utvrđivanja radne sposobnosti, što je sud ocijenio kao uznemiravanje i povredu prava osobnosti.

Ona je zbog toga uputila pritužbu osobi na Veleučilištu, zaduženoj za zaštitu dostojanstva radnika, no ta je pritužba odbijena. Nedugo nakon toga dobila je i otkaz ugovora o radu. Na prvostupanjskom, Općinskom sudu u Vukovaru Enisa Mijok taj je spor dobila, ali je Veleučilište uložilo žalbu.

Kani li se dekan povući nakon pravomoćne presude

Dekan vukovarskog Veleučilišta, Mirko Smoljić u odgovoru na upit Telegrama kako komentira presudu, kaže kako je ona ”nezakonita i nepravilna” te je najavio poduzimanje svih pravnih lijekova kako bi se osporila. ”Presuda je donesena samo i isključivo na temelju neistinitih navoda gospođe Enise Mijok, a ne na temelju nekakvih egzaktnih dokaza ili činjenica”, kaže dekan Smoljić i dodaje da Enisa Mijok nije imala neposredna saznanja o navodnim uvredama ili diskriminaciji, već ih je crpila na temelju navodnih kazivanja drugih zaposlenika Veleučilišta, i to, kako je rekao, ”po sistemu ‘čula kazala”’.

Na upit Telegrama jesu li izrazi poput ”luda”, ”psihički bolesna”, ”leluja na tabletama” prikladni za javnu komunikaciju na Veleučilištu, dekan Smoljić kaže da se niti prema jednom djelatniku ili kolegi ne obraća na taj način jer takvo postupanje nije primjereno niti njegovoj akademskoj dužnosti niti njegovim osobinama i karakteru.

S obzirom da Zakon o ustanovama navodi kako je Upravno vijeće dužno razriješiti ravnatelja javne ustanove (u ovom slučaju dekana) ako nesavjesnim ili nepravilnim radom prouzroči ustanovi veću štetu, upitali smo dekana smatra li se nakon pravomoćne sudske presude odgovornim za nastalu štetu i kani li se povući s funkcije.

Presudno je Upravno vijeće, čeka se nova sjednica

”Kako su svi moji postupci kao čelnika ustanove zasnovani na zakonu i na činjenicama, nemam zbog čega odstupati s mjesta dekana, a najmanje zbog pravnih postupaka koji su u tijeku. Uvjereni smo da će Vrhovni sud u postupku revizije poništiti presudu Županijskog suda u Zagrebu”, kaže dekan Smoljić.

Pitanje je, međutim, što će o svemu reći Upravno vijeće, na čijem je čelu dr. Viktor Gotovac, docent na Katedri radnog i socijalnog prava zagrebačkog Pravnog fakulteta, dakle vrlo kompetentna osoba. Posljednja sjednica Upravnog vijeća Veleučilišta Lavoslav Ružička održana je 7. travnja 2017. godine, deset dana prije donošenja pravomoćne presude. Kako smo saznali, nova sjednica Upravnog vijeća još nije sazvana.