Nekad je nužno odabrati stranu

Ovaj graf pokazuje dosta poraznu statistiku, hrvatski 16-godišnjaci puno više piju, puše i drogiraju se od svojih vršnjaka u drugim zemljama

Prema istraživanju ESPAD-a rastu neki novi poroci, poput klađenja

Europski srednjoškolci manje piju i puše, no zato je sve veći broj onih koji su skloni online klađenju, što nije ništa manje opasno od ostalih poroka.

Rezultat je to najnovijeg Europskog istraživanja o pušenju, alkoholu i drogama među učenicima (ESPAD) provedenog u 2015. godini. Prema rezultatima istraživanja u kojem je sudjelovalo 96 tisuća učenika u rasponu od 15 do 16 godina iz 35 zemalja, uključujući i 24 zemlje EU, proizlazi da su tinejdžeri sve izloženiji opasnostima pretjeranog buljenja u ekran, kao i konzumaciji novih psihoaktivnih droga, prenosi Guardian. ESPAD je najveće istraživanje provedeno u više država o supstancama koje koriste adolescenti.

Najviše onih koji su probali inhalante je u Hrvatskoj

Situacija je u Hrvatskoj posebno loša. Naime u 5 od 8 varijabli koje mjeri ESPAD hrvatski tinejdžeri pokazali su se značajno gori od prosjeka, odnosno od svojih vršnjaka iz drugih zemalja. To je posebno vidljivo u kategoriji onih koji su probali inhalante, odnosno snifali ljepilo i slične omamljivače. Probalo je to 25 posto 16-godišnjaka u usporedbi sa 7 posto koliko je prosjek u 35 zemlje u kojima je provedeno istraživanje. U ovoj su kategoriji hrvatski 16-godišnjaci na samom vrhu. 32 posto djevojčica i 19 posto dječaka probalo je inhalante.

33 posto mladih u Hrvatskoj u posljednjih je 30 dana prema ovom istraživanju probalo cigarete, a 55 posto alkohol, što je u obje kategorije više od europskog prosjeka. Nešto manje od polovice, 47 posto, je u posljednjih 30 dana imalo epizodu teškog pijanstva, što je značajno više od prosjeka. 21 posto ih je probalo kanabis, a 7 posto farmaceutske i psihoatkivne supstance. Ispod prosjeka ostalih zemalja, hrvatski su 16-godišnjaci probavali sredstva za smirenje bez recepta (4 posto), a u europskom su prosjeku u kategorije ostalih droga osim kanabisa, koje je probalo 5 posto 16-godišnjaka.

Usporedba Hrvatske s drugim zemljama po kategorijama
Usporedba Hrvatske s drugim zemljama po kategorijama ESPAD

Tinejdžeri se više klade i igraju igrice na internetu

Rezultati su objavljeni u utorak, a pokazuju da internet nije samo sastavni dio života današnjih tinejdžera, već postoji i realna opasnost da nove generacije postaju ovisne o webu. Nije iznenađujuće da europski tinejdžeri koriste internet 5,8 dana u tjednu, kao možda ni to da su djevojke te koje koriste društvene mreže redovitije, barem četiri dana u tjednu ili 83 posto, dok su dječaci po tom pitanju nešto manje redoviti, 73 posto. S druge strane dječaci češće igraju igrice na internetu.

Prema novom ESPAD istraživanju Europsko istraživanje o pušenju, alkoholu i drogama među učenicima najviše zabrinjava podatak da je 23 % dječaka u 35 europskih zemalja tijekom zadnjih godinu dana sudjelovala u internet klađenju. S druge strane, postotak tinejdžerica koje su se kladile je znatno manji, tek 5 %. Treba uzeti u obzir i da je klađenje maloljetnih osoba u mnogim zemljama zabranjeno.

Po postotku mladih koji su probali inhalante, Hrvatska je prva među 35 zemalja koje su sudjelovale u istraživanju
Po postotku mladih koji su probali inhalante, Hrvatska je prva među 35 zemalja koje su sudjelovale u istraživanju ESPAD

Hrvatska na vrhu ljestvice

Jedan od osam tinejžera (12 %) se kladi dva do četiri puta mjesečno, ili češće u zadnjih godinu dana. Najviša stopa mladih kladioničara zabilježena je u Hrvatskoj, Cipru, Finskoj, Grčkoj, Crnoj Gori i Sloveniji. “Mjere za sprječavanje adolescenata da razviju probleme povezane s kockanjem, kao što su dugovi, psihološki i socijalni problemi, su visoki prioritet”, poručuju autori ESPAD istraživanja.

Istraživanje pokazuje i koje zemlje prednjače po broju tinejdžera koji redovito igraju online igrice. Na prvom mjestu je Danska (64 %), Švedska (58 %), Estonija (55%), Norveška (52 %) i Finska (51 %).

Postotak mladih koji su probali cigaretu u posljednjih 30 dana, Hrvatska je pri vrhu
Postotak mladih koji su probali cigaretu u posljednjih 30 dana, Hrvatska je pri vrhu

Kanabis je najpopularniji

Novo, šesto po redu ESPAD istraživanje, ukazuje da je u prosjeku 18 posto tinejdžera priznalo kako su barem jednom koristili zabranjene supstance. Kanabis je među njima i dalje najpopularniji, a razlog je i jer je dostupniji od nekih drugih vrsta.

Nove psihoaktivne supstance nije iskušalo mnogo ispitanih tinejdžera, 4 posto, a najčešće je bila riječ o LSD-u, amfetaminu ili ekstaziju. Među zemljama rekorderima i tu je Hrvatska. Uz nju su se našle Poljska, Estonija, Bugarska i Irska.

Postotak mladih koji su se kockali u posljednjih godinu dana, sa 19 posto Hrvatska je pri vrhu
Postotak mladih koji su se kockali u posljednjih godinu dana, sa 19 posto Hrvatska je pri vrhu ESPAD

Neki pozitivni pomaci u odnosu na prošle godine

Istraživanje je ukazalo i na neke pozitivne pomake, koji se tiču alkohola i pušenja kod tinejdžera. Većina njih, 54 posto, kaže da nikad nisu pušili, a 21 posto je pušača. Broj tinejdžera od 15 do 16 godina koji su priznali da su pili alkohol tijekom posljednjih 12 mjeseci je 46 %, što je manje od 2005. kada je taj postotak bio za deset postotnih poena veći.

Znanstvenici kažu da je sve više dokaza da prekomjerno korištenje interneta, online igrice i klađenje, imaju isti potencijal razviti se u ovisnost kao i psihoaktivne tvari. Tvrde da postoji jaka veza između uporabe droga, uključujući i pušenje i alkohol, te ponašanja koje se razvija čestim online klađenjem: “Čini se da treba napraviti posebne napore kako bi se spriječilo online klađenje, kao i pretjerana uporaba interneta te igranje u djetinjstvu i adolescenciji”, zaključuju autori studije.