Ovih 5 točaka će vam objasniti zašto sporazum s Iranom nazivaju povijesnim

Pregovor je postignut, ali treba još detaljizirati njegovu provedbu

Muhamed Džavad Zarif
FOTO: AFP/AFP PHOTO

Nakon gotovo dvije godine teških pregovora, Iran i svjetske sile napokon su postigle povijesni dogovor koji bi trebao ograničiti iranski nuklearni program, piše CNN.

Diplomati iz SAD-a, Ujedinjenog Kraljevstva, Francuske, Kine, Rusije i Njemačke postigli su dogovor s Iranom koji bi trebao spriječiti iranski razvoj nuklearnog oružja. U zamjenu za ograničenja nuklearnog programa, Iran će biti oslobođen ekonomskih sankcija te će im biti dozvoljeno nastaviti s razvojem mirnodopskog nuklearnog programa.

Američki predsjednik Barack Obama je na tiskovnoj konferenciji izjavio da su pregovori postigli nešto što desetljeća netrpeljivosti i ekonomskih sankcija nisu. “Imamo dogovor” rekao je Obama predstavnicima medija.

“Ovaj dogovor se ne temelji na povjerenju, već na provjeravanju.” dodao je Obama, obraćajući se kritičarima koji kažu da se dogovor temelji na povjerenju da će Iran provesti svoj dio sporazuma

Obama je naglasio da nesumnjivo postoji određena doza animoziteta i nepovjerenja između SAD-a i Irana i napominje da mu je ovaj dogovor iznimno bitan. “Podsjećam Kongres da se ovakvi dogovori ne postižu s prijateljima. Uložit ću veto na svaki propis koji bi mogao spriječiti provođenje ovog dogovora.” rekao je Obama.

Ovo je 5 najbitnijih stvari o nuklearnom sporazumu s Iranom.

1. Detalji

Iako konačna verzija sporazuma nije objavljena, rusko ministarstvo vanjskih poslova je objavilo dokument pod nazivom Joint Comprehensive Plan of Action za kojeg kažu da je konačna verzija nuklearnog sporazuma, prenosi Tasnim News.

U nastavku možete pročitati što su Rusi objavili.

2. Strah je odličan motivator

Kako je rekla Federica Mogherini, visoka predstavnica Europske komisije za diplomaciju, sigurnost svijeta je bila u opasnosti.

Najveći motiv za postizanje nuklearnog dugovora je strah. Strah od toga kakav učinak na, ionako dovoljno kompliciranu situaciju na Bliskom istoku, bi mogao imati Iran naoružan nuklearnom bombom. Izraelska diplomacija se služila svim sredstvima kako bi utjecali na ishod pregovora. Premijer Benjamin Netanyahu je čak tvrdio da je Iran identičan teroristima Islamske države.

3. Prijedlozi, prijedlozi

Zapadne vođe su predlagale dogovor koji bi spriječio Iran u razvoju nuklearnog oružja na barem deset godina. Sporazum bi tražio i redovite kontrole iranskih nuklearnih postrojenja. S druge strane, Iran je tražio trenutno ukidanje ekonomskih sankcija i zadržavanje mirnodopskih nuklearnih postrojenja.

4. Cijene goriva

Stručnjaci, s kojima je razgovarao CNN, tvrde da će cijene sirove nafte na svjetskom tržištu padati. Cijene barela sirove nafte su već pale za više od 2%. Neki stručnjaci tvrde da Iran posjeduje više od 30 milijuna barela nafte spremnih za prodaju.

5. Što sad?

Američki predsjednik Barack Obama sada treba dati sporazum na uvid Kongresu. Kongres, s druge strane, ima 60 dana za pregledavanje sporazuma, što bi trebalo biti više nego dovoljno vremena za protivnike sporazuma da iznesu suprotno mišljenje.

U Teheranu, ayatollah Ali Hamenei će trebati dati podršku sporazumu. Njegova podrška je iznimno bitna zato što u iranskom parlamentu postoji tvrdolinijska struja koja je iznimno sumnjičava prema SAD-u i zapadnim silama. Takvo ponašanje je razumljivo zbog desetljeća tenzija i nepovjerenja. Jedan od najbitnijih događaja u bližoj iranskoj povijesti je svrgavanje izabranog predsjednika Muhameda Musadeka kojeg je organizirala CIA.