Ovih 7 kriza na Bliskom istoku veći je problem od nuklearnog programa Irana

Od Sirije, Jemena i Turske do Izraela i Palestine Bliski istok potresaju krize i ratovi

FOTO: AFP/AFP

Obamina administracija ovog je tjedna osigurala ključnu potporu u Senatu za nuklearni sporazum s Iranom, nakon što je 42 senatora podržalo predloženi sporazum, predstavljen u srpnju u Beču na summitu između Irana i svjetskih sila. Bijela kuća vjerojatno neće morati staviti svoje veto na zakon Kongresa usmjeren protiv sporazuma, čine je taj dogovor manje više svršen čin, piše Washington Post.

Naravno, to ne znači da neće biti velike rasprave o dobrim i lošim stranama sporazuma. Prijetnja iranskog nuklearnog sporazuma zaokupila je svu pažnju Washingtona posljednjih nekoliko mjeseci. Zasigurno, bit će to i jedna od gorućih tema predizborne kampanje.

Pa ipak, iranski nuklearni program nije jedini, niti najveći problem Bliskog istoka. Regija je i dalje opterećena nemirima, terorizmom i ratovima, a ovo je sedam najvećih problema.

1. Sirijska kriza

Sirijski grad Kobane
Sirijski grad Kobane AFP/AFP

Sadašnja izbjeglička kriza u Europi velikim je dijelom rezultata rata u Siriji. Deseci tisuća izbjeglica bježe od rata i ratnih strahota. Brutalni sirijski građanski rat bijesni već više od četiri godine u kojoj je poginulo najmanje 300 tisuća Sirijaca, a razmješteno je njih 11 milijuna – otprilike pola od populacije te zemlje. Podrška režimu Bašara al-Asada od strane zemalja poput Irana i Rusije još je uvijek jaka, a ostatak međunarodne zajednice podržava njegovu opoziciju.

2. Širenje tzv. Islamske države

isis islamska država zastava
Zastava zloglasnog ISIS-a AFP

Ekstremistička organizacija koja samu sebe naziva Islamska država, a poznata je i pod akronimom ISIS, još uvijek kontrolira velike dijelove Sirije i Iraka, uključujući i jedan od najvećih iračkih gradova Mosul. Brutalna kampanja mučenja i ubijanja manjina te uništavanja povijesnih nalazišta i spomenika međunarodnu je zajednicu ostavila bespomoćnom. Zračna kampanja protiv ISIS-a predvođena SAD-om traje gotovo 13 mjeseci.

3. Rat u Jemenu

Borci lojalni predsjedniku u egzilu
Borci lojalni predsjedniku u egzilu AFP/AFP

Ovog je tjedna Katar objavio kako će u Jemen poslati 1000 svojih trupa kako bi se borili protiv Hutu pobunjenika kojoj podršku pruža Iran. Zemlje Perzijskog zaljeva predvođene Saudijskom Arabijom krenule su u intervenciju i zračno bombardiranje položaja Hutu pobunjenika u Jemenu. Prema podacima UN-a, gotovo 1,5 milijuna ljudi iz Jemena prisiljeno je napustiti svoje domove, a gotovo polovici je potrebna hitna pomoć u hrani.

4. Obnovljeni građanski rat u Turskoj

Gerilski borci kurdskog PKK-a
Gerilski borci kurdskog PKK-a AFP/AFP

Bilo je ovo krvavo ljeto u Turskoj, piše Washington Post. Počevši u srpnju krhko primirje između države Turske i PKK-a, kurdske separatističke gerilske skupine na koju Ankara i Washington gledaju kao na terorističku skupinu. Više od 100 turskih sigurnosnih djelatnika ubijeno je u bombaškim napadima, a desetine PKK boraca ubijeni su u operacijama turske vojske. “Ti teroristi moraju biti izbrisani s planina. Što god se dogodilo, oni moraju biti izbrisani”, rekao je ovog tjedna turski premijer Ahmed Davutoglu.

5. Nestabilne korumpirane vlade

Prosvjedi u Libanonu
Prosvjedi u Libanonu AFP/AFP

Za vrijeme ljeta, u odvojenim prosvjedima, deseci tisuća Libanonaca i Iračana izašli su na ulice svojih prijestolnica i održali prosvjed protiv svojih vlada. Obje zemlje potresaju sektaški sukobi, ali su prosvjedi u prvi plan stavili drugu vrst problema – frustriranost korumpiranim političkim elitama.

6. Izrael i Palestina

Palestinac prosvjeduje protiv eksproprijacije
Palestinac prosvjeduje protiv eksproprijacije AFP/AFP

Dvodržavno rješenje koje bi trebalo formirati palestinsku i izraelsku državu je, u najboljem slučaju, daleka perspektiva. Premda je Barack Obama rješavanje ovog pitanja postavio kao jedan od prioriteta svoje administracije, sada je jasno da u tome nije uspio. Mirovni pregovori predvođeni prvim američkim diplomatom Johnom Kerryjem neslavno su završili, pitanje je ostalo daleko od rješenog, a česti su sukobi između Izraelaca i Palestinaca.

7. Egipatska politička tragedija

Egipatski predsjednik al Sisi
Egipatski predsjednik al Sisi AFP

Prije četiri godine činilo se kako se Egipat riješio diktatora i kako su pro-demokratski prosvjednici osigurali zemlji političko proljeće. Taj je termin međutim vrlo brzo zamijenjen ‘arapskom zimom’ – državnim udarom kojim je bivši general Abdel Fatah al-Sisi došao na vlast; krhke demokratske tekovine zemlje su totalno uništene: disidenti su nestajali, a novinari zatvarani. Zemlja je suočena s nestabilnošću i terorističkim udarima, posebno na Sinajskom poluotoku, što utječe i na stanje u čitavoj regiji.